Strona główna » Jakie drzwi wewnętrzne wybrać – laminat czy drewno

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać – laminat czy drewno

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
drzwi wewnętrzne laminowane Invado

Nawet te osoby, które nie są fanami drzwi w mieszkaniu, mają choć jedną parę. W aranżacjach mieszkań królują drzwi laminowane i drewniane. Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Lepsze będą laminowane czy drewniane? Klasyczne drzwi drewniane, a może jednak laminowane? Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Trzeba jednak przyznać, że te laminowane wyglądają coraz ciekawiej, są starannie wykonane i do złudzenia przypominają drewno.

Spis treści porady

Drzwi wewnętrzne drewniane

Drewniane produkuje się najczęściej z drewna klejonego warstwowo. Takie drewno jest bowiem bardziej wytrzymałe i odporne na wypaczanie niż lite. W ofercie znajdziemy modele z niewykończonego drewna – takie można samemu polakierować bezbarwnym lakierem, pobejcować czy pomalować na wybrany kolor.

Jednak kupując modele już wykończone też mamy możliwość zmiany koloru w przyszłości. Jak każda drewnianą powierzchnie, można je zeszlifować i nadać nowy kolor, odcień czy połysk. I co istotne, takie drzwi nadają się do naprawy, łatwo usunąć na nich uszkodzenia.

Drzwi drewniane należy czyścić specjalnymi preparatami do drewna. Mniej więcej co 3-4 lata, w zależności od intensywności eksploatowania, powinno się je odnowić malując lub lakierując. Czyli sytuacja jest nieco podobna jak przy oknach.

Drzwi wewnętrzne laminowane

Drzwi laminowane są na ogół tańsze od drewnianych (poza tymi z surowego taniego drewna jak np. sosna). Wybór kolorów i wzorów jest ogromny. Natomiast ich wada jest to, że nie nadają się do naprawy. Pęknięte czy mocno zarysowane trzeba wymienić.

Ale za to bardzo na co dzień łatwo je myć, nie wymagają żadnej konserwacji – wystarczy czyścić wodą z domieszką łagodnego detergentu (nie można stosować środków silnie żrących oraz zawierających alkohol). Takie drzwi są produkowane z płyt drewnopochodnych, kiedyś głównie z wiórowych, dziś z MDF-u (płyta o średniej gęstości) lub HDF-u (o gęstości dwukrotnie wyższej niż lite drewno).

  Białe meble, podłoga i drzwi calvados

Podłoga i drzwi w tym samy kolorze
Moda na białe drzwi w mieszkaniu

Drzwi laminowane płaskie czy modułowe?

Wybierając drzwi wewnętrzne laminowane, musi zdecydować: drzwi płaskie czy modułowe? Czym różnią się te dwa rodzaje?

W Polsce tradycja stolarki drzwiowej to przede wszystkim drzwi modułowe. Dlaczego? Bo swoim wyglądem nawiązują do drzwi, które od wieków spotykane były w naszych domach: stabilne, masywne, ciężkie. natomiast drzwi płaskie to skrzydła wizualnie lżejsze, mniej masywne, które pojawiły się w produkcji dużo później.

Czym się różnią drzwi płaskie od modułowych – zobacz na zdjęciach powyżej
Już pierwsze wrażenie wizualne pozwoli nam określić różnicę między tymi dwoma rodzajami drzwi. – Modułowe będą bardziej stabilne, mocniejsze i wytrzymałe, zaś modele płaskie wydadzą się lżejsze i subtelniejsze – mówi Adam Hucz z Invado.

Drzwi modułowe to inaczej ramowe lub 5-elementowe, czyli takie, których konstrukcję stanowią: 2 ramiaki pionowe, poprzeczka górna, dolna oraz wypełnienie: płyciny o grubości od 10 do 22 mm lub szyby o grubości 4 mm. Co ważne, drzwi modułowe dają większe możliwości designerskie – możemy tu dowolne wpasować elementy dekoracyjne, które montowane są jednocześnie z elementami konstrukcji, co znacznie poprawia ich stabilność. Ciekawym przykładem będą tu np. modele z kolekcji Invado Destino Unico, które oprócz przeszkleń z szybą satinato mają jeszcze nieprzeźroczyste wstawki szklane dostępne w 5 kolorach.

Konstrukcja drzwi płaskich natomiast to ramiak z MDF-u lub klejonki. Wypełnienie stanowi „plaster miodu” lub płyta wiórowo-otworowa, którą można zamówić za dopłatą. Rama wraz z wypełnieniem oklejona jest obustronnie płytą HDF o grubości 3 mm oraz okleiną dekoracyjną. – Drzwi płaskie (np. modele Invado Gemini, Norma Decor czy Orso) to drzwi, które często wybieramy do swojego pierwszego mieszkania, gdyż są to skrzydła w dobrej cenie i bogatej ofercie kolorów oraz wzorów, pozwalających dopasować je do wnętrz o różnej użyteczności. Modele modułowe plasują się na średniej półce cenowej.

  Białe drzwi wracają do mody

Ościeżnice do drzwi i nie tylko

Drzwi wewnętrzne można kupić z ościeżnicami regulowanymi oraz w każdym rodzaju okucia. Drzwi modułowe są dostępne również w wersji bezprzylgowej oraz jako modele przesuwne, skrzydła płaskie zaś jako przesuwne i łamane.

– Zarówno drzwi modułowe jak i płaskie cieszą się w Polsce dużą popularnością, choć widać wyraźny trend przywiązania do tradycyjnej konstrukcji modułowej. I co ciekawe dotyczy on tylko naszego kraju. W Europie zachodniej bowiem klienci w zdecydowanej większości wybierają modele płaskie – mówi ekspert z firmy Invado.

zdjęcia Invado

Może Cię zainteresować: