Strona główna » Jak sprawdzić czy deweloper jest godny zaufania?

Jak sprawdzić czy deweloper jest godny zaufania?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Wybór dewelopera to ważna i odpowiedzialna decyzja. Podpowiadamy, jak uniknąć problemów i wybrać godną zaufania firmę.

Właśnie spełniają się wasze marzenia. Uzbieraliście pieniądze na wkład własny, a wstępne prognozy wskazują, że większość banków udzieli wam kredytu. Teraz jednak jeszcze jedno z najtrudniejszych zadań – wybór dewelopera.

To ważna decyzja, bo niekiedy zależy od niej bezpieczeństwo waszych pieniędzy, a przede wszystkim – spokojna głowa. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze firmy deweloperskiej?

Prospekt informacyjny – czego się z niego dowiesz?

Przed wyborem konkretnego dewelopera warto odwiedzić biura sprzedaży kilku firm i poprosić o prospekt informacyjny bieżących inwestycji. To dokument, który otrzymasz od ręki. Jego część ogólna zawiera następujące dane:

 • szczegółowe informacje na temat firmy oraz zrealizowanych dotychczas inwestycji
 • dane na temat działki, na której powstaje budynek oraz jej lokalizacji
 • listę infrastrukturalnych inwestycji w bezpośredniej okolicy nieruchomości
 • informacje na temat projektu budynku i jego planowanego kształtu

Poza tym prospekt zawiera też część indywidualną, w której znajdziesz informacje na temat lokalu lub domu, który planujesz kupić:

 • metraż lokalu
 • usytuowanie mieszkania lub domu na planie inwestycji
 • cenę lokalu
 • informacje o dostępie do dróg oraz mediów
 • standard wykończenia

Sprawdź szczegóły inwestycji

Kiedy któryś z prospektów wzbudzi twoje zainteresowanie, powinieneś dowiedzieć się nieco więcej o danej inwestycji. Godny zaufania deweloper bez problemu udostępni wszystkie informacje niezbędne do oceny ryzyka i opłacalności zakupu danego mieszkania. Poproś przede wszystkim o:

 • numer księgi wieczystej – dzięki niemu dowiesz się, czy grunt pod budowę jest obciążony hipoteką oraz czy deweloper jest jego właścicielem
 • promesę na bezobciążeniowe użytkowanie lokalu – ten dokument daje ci gwarancję, że po kupnie mieszkania bank wyodrębni twoje mieszkanie ze swojej hipoteki
  Odpoczynek pod prysznicem, czyli deszczownice

Czy firma deweloperska jest godna zaufania?

Przed podpisaniem umowy (pamiętaj, że jeśli mają chronić cię przepisy ustawy deweloperskiej, umowa musi być spisana przez notariusza), dla pewności sprawdź jeszcze wiarygodność firmy. Dobrym wskaźnikiem są jej wyniki finansowe. Zaufany deweloper sam ujawnia dane na temat swoich przychodów i aktywów – dostępne są między innymi na www.wan.com.pl

Poza tym warto sprawdzić również Krajowy Rejestr Sądowy. Dzięki temu dowiesz się, czy firma, z którą chcesz podpisać umowę nie jest w stanie upadłości.

Może Cię zainteresować: