Strona główna » Idealne biurko do pracy – czyli jakie?

Idealne biurko do pracy – czyli jakie?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Biurko jest jednym z podstawowych mebli, które znajdziemy w przestrzeni biurowej. To właśnie przy nim wielu pracowników spędza cały dzień. Sprawdzamy zatem, jakie jest idealne biurko do pracy i jak je wybrać.

Biurko jest bez wątpienia jednym z niezastąpionych elementów wyposażenia każdego biura (zbieżność nazw nie jest tutaj przypadkowa). Dzieje się tak nawet wtedy, gdy jest wykorzystywane tylko przez 40% czasu spędzanego w biurze, jak donoszą niektóre badana. Bez względu na to, czy miejsce pracy znajduje się w domowym gabinecie, czy w wielkim biurowcu, biurko będzie pełniło w nim bardzo ważną funkcję. Dlatego warto poszukać jak najlepszego.

Charakter pracy

Wybór biurka nie jest bez znaczenia. Najlepiej dobrać je do charakteru wykonywanej pracy. Jeśli wykonujemy zawodowe obowiązki głównie przy komputerze, warto wybrać taki model, który pozwala wygodnie umieścić w najbliższym otoczeniu jednostkę centralną komputera stacjonarnego i monitor, a mebel posiada odpowiednie otwory do przeprowadzenia przewodów i ma wysuwaną półkę na klawiaturę. Jeśli nawet używamy laptopa, trzeba wybrać biurko z tak dużym blatem, aby zmieścił się komputer oraz dokumenty i różne przybory.

W przypadku pracy jedynie papierkowej (co jest coraz rzadszą opcją) również trzeba postawić na modele biurek z dużymi blatami, które pomieszczą różne dokumenty, a do tego będą posiadały wygodne półki, gdzie umieścimy pod ręką najczęściej używane książki, skoroszyty itd. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, warto ustawić biurka w kształcie litery L i w ten sposób zyskać miejsce do pracy przy komputerze oraz do spotkań z kontrahentami.

Ergonomia a przestrzeń biura

Jak ważna jest ergonomia w biurze, a zatem i odpowiednie biurka, dowodzą statystyki. 34% wszystkich chorób zawodowych osób pracujących w biurach wynika z urazów układu mięśniowo-szkieletowego, które powodowane są brakiem ergonomii w miejscu pracy, dalsze 15% to zespół cieśni nadgarstka.

  Zakup nowego mieszkania – przed jakimi dylematami staje przyszły właściciel?

Ergonomiczne meble i odpowiednio urządzone stanowisko pracy zwiększają efektywność pracownika o co najmniej 11%. Duże znaczenie ma tu również odpowiednie biurko. Jego wysokość nie może być mniejsza niż 74 cm, musi zapewniać swobodny dostęp do różnych przyborów, a także umożliwiać swobodne wyciągnięcie nóg.

Najlepiej wybierać takie biurka, których wysokość blatu można regulować, ponieważ najłatwiej dostosować je do konkretnego użytkownika. Można je znaleźć na przykład w asortymencie firmy AJ Produkty. Jej biurka komputerowe to przykład niezawodności i wysokiej precyzji wykonania. Producent ten proponuje na przykład biurka z napędem elektrycznym, gdzie jednym przyciskiem można dostosować wysokość blatu, a do tego można wybierać między różnymi kształtami i wielkościami biurek. To pozwala łatwo dostosować biurka AJ Produkty do określonej przestrzeni.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Biurko musi być trwałe i wysokiej jakości. Najłatwiej stwierdzimy to, oglądając szuflady. Jeśli to solidna konstrukcja z metalowymi rolkami, a do tego szuflada lekko otwiera się i zamyka, warto wziąć pod uwagę taki model. W przypadku metalowych biurek łatwo ocenić ich solidność, obserwując je przy zamkniętych szufladach. Gdy zobaczymy luki, co oznacza, że szuflady nie stykają się dokładnie z pozostałymi elementami, lepiej poszukać innego modelu.
  • Warto także ocenić solidność wykonania narożników i krawędzi biurka, bo te elementy mogą być narażone na uderzenia i obicia. Do tego nie powinny być one ostre.
  • Blat musi być nie tylko solidny, ale także na tyle duży, aby swobodnie pomieścić wszystkie narzędzia niezbędne do pracy (np. laptop i dokumenty).
  • Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także modele biurek, przy których można łączyć pracę siedzącą ze stojącą, unikając w ten sposób monotonii i dbając o zdrowie.Wybór idealnego biurka nie jest łatwy. Dla różnych użytkowników odpowiednie mogą okazać się inne modele. Dlatego najlepiej dobrać dane biurko do charakteru pracy i do konkretnej osoby. Wtedy praca przy takim biurku stanie się prawdziwą przyjemnością.
  Jakie drzwi wewnętrzne wybrać - laminat czy drewno

Może Cię zainteresować: