Strona główna » Zakup nowego mieszkania – przed jakimi dylematami staje przyszły właściciel?

Zakup nowego mieszkania – przed jakimi dylematami staje przyszły właściciel?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
kupno nowego mieszkania

Dlaczego kupujemy mieszkanie? Najczęściej chcemy podnieść jakość i komfort swojego życia. Zanim jednak ten cel zostanie osiągnięty przyszły właściciel mieszkania musi podjąć szereg ważnych decyzji i przemyśleć wiele kwestii, aby po czasie móc cieszyć się satysfakcją optymalnego wyboru mieszkania. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę kupując mieszkanie od dewelopera? Dlaczego warto wcześniej przemyśleć swoje życiowe plany i priorytety? Na te pytania postaramy się udzielić odwiedzi w niniejszym artykule.

Nowe mieszkanie – o czym warto pamiętać?

Poziom zadowolenia z zakupu mieszkania jest często wprost proporcjonalny do czasu i wysiłku jaki poświęcimy na poszukiwanie idealnego mieszkania. Samo przeglądanie ofert deweloperów lub przeszukiwanie zasobów internetu może się okazać niewystarczające, jeśli nie podejmiemy kilku ważnych kroków.

Podstawowym warunkiem udanego zakupu jest precyzyjne określenie swoich potrzeb i określenie priorytetów. Wygodnym rozwiązaniem jest sporządzenie checklisty, której poszczególne punkty będzie można odznaczać przy oglądaniu kolejnych mieszkań. Co warto zawrzeć na takiej liście?

Punkty checklisty:

  • Cena – określ widełki cenowe. Podczas oglądania mieszkania emocje mogą wziąć górę, aby więc uniknąć podjęcia pochopnej decyzji należy wyznaczyć sobie maksymalną kwotę jaka możemy przeznaczyć na zakup mieszkania.
  • Lokalizacja – to kryterium odnosi się wyboru dzielnicy, ale także usytuowania bloku na osiedlu i mieszkania w budynku.
  • Warunki jakie ma spełniać mieszkanie. Jaką powierzchnię ma mieć mieszkanie? Ile pokoi? Czy do mieszkania ma być przynależny ogródek czy jedynie balkon lub taras? A może wolisz mieszkanie dwupoziomowe lub z antresolą?

Lokalizacja mieszkania

Lokalizacja mieszkania jest bardzo ważnym i wielowątkowym aspektem, dlatego warto rozwinąć to zagadnienie. Wybór dzielnicy ma istotne znaczenie i tak naprawdę zależy także od planów życiowych. Jeśli planujesz kupić mieszkanie, które będzie Twoim miejscem na ziemi na długie lata, to warto wybiec nieco w przyszłość i spróbować przewidzieć pewne rzeczy. Po pierwsze czy dzielnica ma być blisko Twojego miejsca zamieszkania? Jeśli tak, to czy mieszkanie w takiej lokalizacji będzie dla Ciebie atrakcyjne także za kilka lat? Jeśli planujesz założenie rodziny, to czy spokojna dzielnica na obrzeżach miasta nie będzie lepszym wyborem? A może warto uwzględnić bliskość takich punktów jak przedszkole, szkoła itd.

  Sprzedaż mieszkania z kredytem i kupno nowego

Jeśli już podejmiesz decyzję dotyczącą dzielnicy i osiedla, to warto zastanowić się nad otoczeniem budynku, w którym chciałbyś mieszkać. Cenisz ciszę i spokój i chcesz mieszkać z dala od ruchliwych ulic, czy hałas i ruch nie będzie dla Ciebie tak uciążliwy, jak odległość od głównych arterii miasta? Czy na osiedlu są ważne dla Ciebie punkty handlowe i usługowe, czy trzeba będzie dojeżdżać na inne dzielnice? Jakie są plany zagospodarowania przestrzennego interesującej Cię okolicy? Kolejna kwestia dotycząca lokalizacji obejmuje usytuowanie mieszkania względem stron świata, wybór piętra, a także bezpośrednie otoczenie budynku.

W jaki sposób sporządzenie takiej checklisty może pomóc Ci w zakupie mieszkania? Określenie swoich priorytetów może pomóc przy oglądaniu mieszkania, kiedy to emocje czasem mogą zaciemnić jasny obraz sytuacji.

Zrozumienie własnych potrzeb może uchronić przed błędnymi decyzjami i wybrać mieszkanie, które będzie źródłem satysfakcji na wiele lat.

Artykuł powstał przy współudziale Omega Buildings.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Igor

chyba kluczowa jest jednak lokalizacja, bo to rzutuje na całą jakość zycia w mieszkaniu

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.