Jeśli masz w domu kapiący kran, to w ciągu doby tracisz prawie 17 litrów, a w skali roku nawet 6,3 m3 wody. A teraz zastanówmy się ile takich kranów mamy w domu i ile tracimy przez to pieniędzy?
Codzienne oszczędzanie wody nie wymaga ani ogromnego nakładu czasu, ani kosztownych inwestycji. Wystarczy wprowadzić do codziennego życia kilka prostych nawyków, takich jak: uruchomienie zmywarki dopiero, gdy jest pełna lub pralki w trybie ekonomicznym, czy też korzystanie z krótkich natrysków zamiast kąpieli.
Zastanówmy się, czy w trakcie mycia rąk nie odkręcamy najsilniejszego strumienia wody, który leje się nieprzerwanie nawet, gdy nie trzymamy dłoni pod kranem? Czy analogiczna sytuacja nie ma miejsca podczas mycia zębów? Ile czasu spędzamy w wannie lub pod prysznicem? Czy częściej korzystamy z kąpieli czy natrysku? Warto też bliżej przyjrzeć się wyposażeniu naszych łazienek i kuchni – czy posiadamy w nich baterie jednouchwytowe czy dwuuchwytowe? Czy korzystamy z przycisku ECO w pralkach i zmywarkach? Czy baterie w naszych domach wyposażone sąw funkcję oszczędzania wody?
Dużą ofertę baterii, które pomagają oszczędzać wodę ma Grupa Armatura. Jednym z kluczowych rozwiązań zaproponowanym przez polskiego producenta są baterie bezdotykowe. Pozwalają one w pełni zoptymalizować pobór wody zapewniając jednocześnie komfort użytkowania. Baterie bezdotykowe uruchamiają strumień wody tylko wtedy, gdy ręce pojawiają się w obrębie czujnika. Woda automatycznie przestaje płynąć w momencie odsunięcia rąk. Oprócz funkcji oszczędnościowych, baterie te pozwalają zachować wyższy poziom higieny niż baterie dotykowe, gdyż eliminują konieczność zetknięcia rąk z powierzchnią, która wcześniej była dotykana przez inne osoby.
Kolejne produkty Grupy Armatura – baterie serii OPAL wyposażone są w oszczędnościowe regulatory ceramiczne. Kontrolować zużycie wody możemy dzięki trzem położeniom uchwytu. Pierwsze – dolne położenie, to wypływ wody całkowicie zamknięty, środkowe uruchamia wypływ ekonomiczny, a trzecie – górne, zupełnie go otwiera.
Redukcji zużycia wody służy również zamontowanie w łazienkach i kuchniach baterii jednouchwytowych. W odróżnieniu od baterii dwuuchwytowych, pozwalają one na szybką regulację temperatury, bez zbędnego odprowadzania zbyt zimnej lub gorącej wody – za pomocą jednego uchwytu ustawimy zarówno siłę strumienia, jak i jego temperaturę. Cały proces, trwając krócej niż w przypadku klasycznych baterii dwuuchwytowych, pozwala na dużą oszczędność wody. Dodatkowym rozwiązaniem służącym zmniejszeniu zużycia wody są ulokowane w bateriach Grupy Armatura napowietrzacze, które mieszają wodę z powietrzem, dając wrażenie że z kranu wypływa więcej wody. Dzięki sitku z drobnymi oczkami, woda wypływająca z baterii jest także mniej rozchlapywana.
zdjęcia Grupa Armatura