Strona główna » Drewniane, aluminiowe czy PCW – jakie okna wybrać?

Drewniane, aluminiowe czy PCW – jakie okna wybrać?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Piękne drewniane, trwałe aluminiowe czy praktyczne PCW – na co się zdecydować przy wyborze stolarki okiennej? Zewsząd jesteśmy zasypywani informacjami na temat „najlepszych” materiałów, z których produkowane są okna. Zastanowić się jednak należy nad kwestią znaczenia słowa „najlepszy” materiał.

Fakt jest bowiem taki, iż wybór powinien być dokonywany po przeanalizowaniu indywidualnych potrzeb odbiorcy.

Okna drewniane

Dla klientów, którzy cenią naturalność i tradycyjne rozwiązania, najlepszym materiałem będzie drewno. Jego ponadczasowe piękno sprawia, iż okna doskonale komponują się z elewacją budynków klasycznych. Drewniane okna wyróżniają się elegancją, tworzą przyjemną atmosferę i zdrowy klimat. Okna barwione lakierami półtransparentnymi tzw. lazurami mają widoczną naturalną fakturę i układ słojów. W ofercie firmy Bertrand, jednego z wiodących producentów stolarki otworowej, barwę okna wybieramy spośród wzornika trzydziestu kolorów lazurowych. Okna mogą też być pomalowane farbą kryjącą z palety kolorów RAL. Kształt ramiaków również dopasowujemy do indywidualnych upodobań klienta. Np. Strongline Master to okna charakteryzujące się doskonałymi parametrami ciepłochronności (dzięki głębokości 90 mm), ale także zaobloną linią i ozdobnym frezowaniem. Bardziej tradycyjną odmianą systemu jest Strongline Retro. Softline to linia dostępna w trzech wariantach wykończenia: Perfect- na zewnętrznej krawędzi skrzydła umieszczono dodatkową osłonkę aluminiową, która chroni tę cześć okna przed wpływem promieniowania słonecznego oraz wody deszczowej, Prestige – skrzydło okienne od zewnętrznej strony oraz listwa przyszybowa mają ozdobny frez, dzięki czemu okno wygląda bardziej elegancko i subtelnie i Elegant- skrzydło okienne ma zaokrąglone krawędzie, to podstawowa wersja okna w tym systemie.

Drewno z aluminium

Rozwiązaniem systemowym zapewniającym trwałość stolarki drewnianej jest połączenie drewnianych ramiaków z nakładkami aluminiowymi od strony zewnętrznej. Zapewniają one odporność na warunki atmosferyczne jak nadmierne nasłonecznienie czy obfite deszcze. W systemie Alutrend od wewnątrz okna mogą być wykonane z drewna sosnowego, meranti lub dębowego, malowanego farbami transparentnymi (z widoczną strukturą drewna) lub kryjącymi (według palety kolorów RAL). Nakładki aluminiowe po zewnętrznej stronie okna, mogą być pomalowane specjalną techniką imitującą różne gatunki drewna (tzw. dekor) lub jednolicie w kolorach z palety RAL. Okna Alutrend możemy wykonać w różnych kształtach – trapezowych, trójkątnych, owalnych, a nawet okrągłych. Firma Bertrand oferuje aż osiem wariantów okien w systemie Alutrend.

  Okna drewniane - co warto o nich wiedzieć

Okna aluminiowe

Najbardziej trwałe są okna aluminiowe. Charakteryzują się one nie tylko wysoką trwałością, ale także łatwością pielęgnacji. Firmy Bertrand oferuje rozwiązania, które pozwalają na wykonanie okien o dużych gabarytach i ciężarze. Dlatego aluminiowe okna są dobrą propozycją dla klientów ceniących duże, nowoczesne przeszklenia, a także dla odbiorców instytucjonalnych. Mnogość kształtów i wybarwień trafia w najbardziej wyrafinowane upodobania.

Okna PCW

PCW to najbardziej popularny materiał, z którego produkuje się stolarkę otworową. Zaletą okien PCW jest duży wybór kolorów i kształtów. Wykonane z tego materiału okna mogą być pokryte folią imitującą strukturę drewna. Okna produkowane z PCW nie są być już tylko tańszą alternatywą swoich drewnianych bądź aluminiowych odpowiedników. Prestiżowym produktem z PVC jest system z profili w acrylcolorze, oferowany przez firmę Bertrand. Co to jest acrylcolor? W procesie koekstruzji biały podkład z PVC zostaje trwale połączony z kolorowym szkłem akrylowym. W efekcie powstaje profil, który po stronie zewnętrznej ma elegancką, gładką, satynową powierzchnię odporną na działanie czynników atmosferycznych. Nie wymaga on konserwacji, a ponadto jest łatwy w pielęgnacji. Dostępność kolorów tego systemu, jest tak duża, iż każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Więcej na www.bertrand.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.