Strona główna » Renowacja okien PVC – jak odnowić plastikowe ramy okienne?

Renowacja okien PVC – jak odnowić plastikowe ramy okienne?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Budvar titanium technology

Okna w domu pełnią ważne funkcje – izolują wnętrze od temperatury i dźwięków, a także wpuszczają światło słoneczne do pomieszczeń. Aby zachować ich estetyczny wygląd, konieczne jest regularne mycie szyb i plastikowych ram okiennych. Podpowiadamy, jak samodzielnie przeprowadzić renowację okien PVC.

Białe ramy okienne wykonane z plastiku mogą z czasem nabrać żółtego koloru, co wpływa negatywnie na ich wygląd. Aby temu zapobiec, warto znać i stosować sprawdzone metody czyszczenia ram okiennych.

Dlaczego stara rama okienna z PVC żółknie?

Popularne okna PVC są chętnie wybierane ze względu na przystępną cenę, trwałość i łatwość pielęgnacji. Niestety, pod wpływem czynników zewnętrznych rama okna może ulegać przebarwieniu. Początkowo biała, z czasem nabiera żółtego odcienia. Wynika to z obecności zanieczyszczeń, m.in. dymu, kurzu, pyłków roślin i deszczu. Plastik zmienia swój kolor również na skutek działania promieniowania słonecznego. Struktura polimerów PVC stopniowo ulega uszkodzeniu, przez co brud jeszcze łatwiej przywiera do powierzchni starej ramy okiennej, powodując żółknięcie materiału.

Rama okna – mycie i pielęgnacja

Regularne usuwanie zanieczyszczeń z ramy okiennej i parapetu pozwala utrzymać okna w czystości i zapobiec przebarwieniom. Najlepszym sposobem na przedłużenie estetycznego wyglądu stolarki okiennej jest mycie ram minimum co 2 miesiące. Renowacja okien PCV jest niezbędna, gdy przez dłuższy czas nie były one czyszczone, a na ich powierzchni zgromadził się trudny do usunięcia brud. Przy okazji dokładnego mycia warto przyjrzeć się uszczelkom i innym elementom, które mogły ulec zużyciu.

kobieta przy oknie pvc odpornym na warunki atmosferyczne

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Czym myć ramy okienne, a jakich produktów nie stosować?

Zanim poznasz skuteczne sposoby na to, jak wybielić pożółkły plastik, dowiedz się, które preparaty się do tego nadają. Idealny środek do czyszczenia ram okiennych z PCV (prawidłowo PVC) to delikatny detergent, np. płyn do mycia naczyń rozcieńczony ciepłą wodą.

  Świece zapachowe - dekoracja i nastrój w mieszkaniu

Możesz też użyć do tego celu specjalnych preparatów chemicznych przeznaczonych do mycia framug okiennych z tworzywa sztucznego. Nie należy używać do tego substancji o właściwościach żrących ani wybielających, ponieważ mogą uszkodzić ramę z polichlorku winylu. Spowoduje to nieodwracalne zmatowienie powierzchni plastiku. Mleczka z czyszczącymi drobinkami, chlorem lub acetonem w składzie mogą powodować zarysowania i odbarwienia powierzchni ramy.

Czym wyczyścić ramy okien plastikowych?

Zastanawiasz się, czym myć ramy okien plastikowych? Użyj do tego specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia plastiku. Możesz przygotować je samodzielnie z podstawowych produktów, które znajdziesz w każdym sklepie spożywczym. Soda oczyszczona ma świetne właściwości czyszczące. Jest bezpieczna dla powierzchni ramy okiennej i skutecznie wybiela żółte przebarwienia. Po rozpuszczeniu w niewielkiej ilości wody można ją stosować bezpośrednio na ramę okienną.

Poniżej przedstawiamy sprawdzony przepis na to, jak usunąć przebarwienia z okien PCV. Do przygotowania środka myjącego potrzebujesz:

  • pół szklanki wody,
  • pół szklanki octu,
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • 1 łyżeczkę płynu do naczyń.

Składniki należy wymieszać dokładnie ze sobą i przelać do spryskiwacza. Do czyszczenia plastikowych ram okiennych używaj miękkiej ściereczki. Za jej pomocą rozprowadzaj płyn do mycia ram okiennych, a następnie usuń pozostałości ręcznikiem papierowym. Trudno dostępne miejsca wyczyścisz, sypiąc sodę do szczelin i spryskując ją wodą utlenioną.

Jak wybielić pożółkły plastik ramy okiennej?

Jeśli pomimo regularnego czyszczenia, na ramie pojawiły się żółte przebarwienia, przygotuj samodzielnie pastę do czyszczenia ram okiennych plastikowych. Wystarczy nieco zmodyfikować przepis na domowy środek z sody i octu. Użyj mniej wody, wymieszaj składniki i taki środek nanieś na ramę. Następnie szoruj powierzchnię przy pomocy szczoteczki o delikatnym włosiu. Na koniec zmyj środek czyszczący ciepłą wodą.  

Skuteczna renowacja okien PCV to ważny etap sprzątania domu. Aby ramy okienne dłużej zachowały swoją śnieżną biel, pamiętaj o regularnym myciu z użyciem łagodnych środków. Jeśli zauważysz, że powierzchnia framug zaczyna żółknąć, wykorzystaj nasze wskazówki dotyczące wybielania ram z PVC.

  Jak wizualnie powiększyć małą łazienkę?

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.