Strona główna » Jak wizualnie powiększyć małą łazienkę?

Dla każdego fana dużych przestrzeni, mała łazienka, będzie paradoksalnie stanowiła spory problem. Człowiek, który lubi przestrzenne pomieszczenia w niewielkiej łazience będzie czuć się niekomfortowo, a panująca tam ciasnota spotęguje nieprzyjemny efekt. Aby pomieszczenie wydawało się obszerniejsze, warto skorzystać z kreatywnych sposobów na optyczne powiększenie łazienki. Technicznie metraż się nie zmieni, ale każdy z pewnością od razu zauważy różnice.

Podstawa to odpowiednio dobrany kolor!

Pierwszym krokiem podczas urządzania mieszkania jest wybranie kolorów dla naszych ścian. Nie inaczej dzieje się w przypadku urządzania łazienki. Zawsze staramy się dobrać barwy tak, aby pasowały do późniejszego wystroju pomieszczenia. Jednak przede wszystkim o kolorze ścian decydują nasze gusta.

Inaczej sprawa wygląda, kiedy łazienka jest niewielka. W takim przypadku powinniśmy pójść na kompromis i postarać się wybrać nasz ulubiony kolor z palety tych jaśniejszych barwy. To właśnie takie lekkie odcienie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się być dużo większe niż jest w rzeczywistości. Warto zdecydować się na farby w kolorze klasycznej bieli czy delikatne piaskowe kolory. To właśnie dzięki nim nasz mózg inaczej zacznie odbierać otaczającą nas przestrzeń. Ponadto nietrudno będzie zaaranżować wnętrze i dobrać trafne kolorystycznie dodatki do ścian o takich uniwersalnych barwach.

Powinniśmy zrezygnować z ciężkich i przytłaczających tonów. Nawet jeśli lubimy ciemne kolory na ścianach to w przypadku małej łazienki lepiej z nich zrezygnować. W przeciwnym razie efekt może być zupełnie odwrotny i pomieszczenie w naszych oczach stanie się jeszcze mniejsze, niż jest rzeczywiście. Podobnie jest z kolorem podłogi – on również powinien być jaśniejszy.

  Jak i w czym gotować metodą sous-vide

Zadbaj o oświetlenie!

Odpowiednia jasność pomieszczenia sprawia, że przebywanie w nim staje się dużo przyjemniejsze. Jest również świetnym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni.
Światło powinno być dopasowane nie tylko pod kątem natężenia i barwy. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie umiejscowienie punktów. Źródło światła należy umieścić w pierwszej kolejności nad lustrem. Taki ruch nie tylko będzie wygodny w praktyce, ale również spowoduje, że łazienka stanie się bardziej przestrzenna.

Rozmiar płytek dużo zmienia!

O ile w łazienkach o “standardowym” rozmiarze wielkość płytek jest kwestią przede wszystkim naszego gustu, to w przypadku małych przestrzeni warto się przełamać. Niewielkie płytki ceramiczne wprowadzą zbędny chaos. Dlatego na ograniczonym metrażu dobrym pomysłem jest wybrać takie o dużych rozmiarach i prostych kształtach.

Dodaj łazience blasku!

Powszechnie wiadomo, że błyszczące powierzchnie powodują wizualne powiększenie przestrzeni o niewielkich metrażach. Dlatego wybierając płytki powinniśmy zwrócić uwagę na ich strukturę. Zdecydujmy się na takie o błyszczącej powierzchni, która poprzez manipulowanie światłem sprawi, że łazienka stanie się większa. Zrezygnujmy z matowych wykończeń na korzyść przestrzeni.

Dodatki to ważny element łazienki!

Jeśli chcemy powiększyć optycznie niewielkie pomieszczenie, od razu pomyślmy o lustrze! Najlepszym wyborem będzie takie, które ma jak największy rozmiar. To właśnie lustro w łazience powoduje, że przestrzeni robi się wizualnie dwa razy więcej.

Jeśli chodzi o inne dodatki takie jak na przykład ręczniki – nie przesadzajmy z ich ilością. Postawmy na minimalizm, dzięki któremu miejsca będzie znacznie więcej. Ponadto wybierajmy dodatki jednolite, bez zbędnych wzorów i najlepiej w jednym kolorze.

przeszklenia

Prysznic bez kabiny?

Chociaż dla wielu osób prysznic bez kabiny wydaje się być zbyt odważnym rozwiązaniem, to warto zdecydować się na tę innowację na korzyść większej przestrzeni. Nietrudno sobie wyobrazić, że obudowany prysznic to prawdziwy złodziej metrażu. Aby miejsca było jeszcze więcej, zrezygnujmy z brodzika. Sam odpływ wystarczy w zupełności. To sprawi, że praktycznie w pomieszczeniu będzie prysznic, a wizualnie przestrzeni będzie znacznie więcej.

  Sypialnia w kawalerce

Podwieszane meble będą dobrym rozwiązaniem!

Jeśli chcemy uzyskać większą przestrzeń warto zainwestować w podwieszane meble. Wolna podłoga, na której nic nie stoi spowoduje, że nasze wrażenie większej przestrzeni się spotęguje.
Dlaczego większa przestrzeń w łazience jest istotna? To proste! Uwielbiamy czuć wolność, a nie jest to tak łatwe do osiągnięcia w małych, ciasnych pomieszczeniach. Dlatego warto zadbać o odpowiednie urządzenie niewielkiej łazienki. Wpłynie to nie tylko na efekt wizualny, ale również na nasze lepsze samopoczucie!

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.