Strona główna » Domek ogrodowy: sposób na przechowywanie nie tylko sprzętów ogrodniczych

Domek ogrodowy: sposób na przechowywanie nie tylko sprzętów ogrodniczych

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
domek ogrodowy

Posiadacze zarówno ogrodów, jak i pozamiejskich działek muszą na bieżąco dbać o porządek wokół swojej posesji. W tym celu zaopatrują się w różnego rodzaju sprzęty oraz akcesoria ogrodnicze, które trzeba gdzieś przechowywać. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się domki ogrodowe, które najczęściej produkuje się z plastiku, metalu lub drewna. Czym jednak charakteryzują się takie domki i jakie mają zalety oraz wady?

Domek ogrodowy: sposób na przechowywanie nie tylko sprzętów ogrodniczych

Ogród powinien być przede wszystkim zadbany, dlatego też tak niezwykle ważne jest to, aby zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne sprzęty oraz akcesoria ogrodnicze. Równo skoszony trawnik, podcięte gałęzie krzewów i drzew, donice z kwiatami oraz grządki pozbawione chwastów wymagają zakupu kosiarki, grabi, sekatorów, łopat, konewek, nawozów, odżywek oraz innych narzędzi i akcesoriów ogrodniczych.

Najlepszym sposobem na przechowywanie tych przedmiotów jest postawienie w ogrodzie specjalnego domku, który może również pełnić funkcję przydomowego warsztatu. Jeśli zdecydujemy się na zakup nieco większego domku, to z pewnością będziemy mogli zabezpieczyć w nim na zimę ogrodowy basen, meble, a nawet rowery, czy też sprzęt narciarski. Jakie jednak rodzaje domków możemy znaleźć w sklepach?

Domek narzędziowy drewniany

Drewniane domki cieszą się chyba największą popularnością, ponieważ idealnie komponują się z tłem ogrodu pod względem wizualnym, a do tego wykonane są z naturalnego materiału, jakim jest właśnie drewno. Jego budowa jest jednak dosyć złożona, ponieważ produkuje się go z różnych elementów, co oczywiście wpływa na jego ostateczną cenę. Aby postawić w ogrodzie taki domek, nie musimy w tym celu wykonywać wylewki betonowej, zastępując ją specjalnymi bloczkami betonowymi.

  Panele podłogowe - słownik oznaczeń

Kolejną zaletą takiego domku jest fakt, iż w każdej chwili możemy dokonać jego modyfikacji, przykręcając np. dodatkowe półki. Niestety drewno bez odpowiedniej pielęgnacji będzie traciło z czasem swój urok pod wpływem działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki odpowiedniej konserwacji (impregnowaniu) z pewnością przez wiele lat będzie nam dobrze służył, o ile oczywiście zostanie wyprodukowany z wysokiej jakości drewna.

domek na narzędzia

Drewniany domek ogrodowy, fot. Ogrodosfera.pl

Domek narzędziowy plastikowy

Kolejnym materiałem służącym do produkcji domków ogrodowych jest plastik, którego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż jest on odporny na szkodliwe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Materiału tego nie trzeba zatem konserwować tak jak drewna. Musimy jednak pamiętać o tym, aby raz na kilka miesięcy umyć taki domek wodą, zmywając z niego resztki brudu. Kolejną zaletą takich domków jest fakt, iż mają one stosunkowo prostą konstrukcję i są łatwe w montażu.

Z tego też względu możemy samodzielnie postawić taki domek w ogrodzie, nie korzystając w tym celu z usług żadnego fachowca. W takim domku ciężko jednak jest dokonać jakichś modyfikacji, a tego nie prezentują się one tak dobrze w ogrodzie, jak domki wykonane z drewna.

ogrodowy domek pcv
Plastikowy domek narzędziowy, fot. Ogrodosfera.pl

Domek narzędziowy metalowy

Oprócz domków drewnianych oraz plastikowych w ogrodach możemy znaleźć również domki metalowe. Jeśli chodzi o domki metalowe w ogrodosfera.pl, to z pewnością są one najbardziej ekonomiczną propozycją pod względem finansowym, gdyż są stosunkowo tanie.

Aby postawić taki obiekt na działce, konieczne jest jednak wykonanie betonowej wylewki, dzięki której metal nie ulegnie przedwczesnemu zniszczeniu (chodzi o korozję). Jeśli chodzi natomiast o zalety takiego domku, to z pewnością można do nich zaliczyć łatwość montażu, solidność, wytrzymałość, a także odporność na działanie czynników zewnętrznych takich jak deszcz oraz promieniowanie słoneczne.

metalowy domek ogrodowy
Metalowy domek ogrodowy Malmo, fot. Ogrodosfera.pl

  DIY, czyli zrób to sam - odnawianie szafki nocnej

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.