Strona główna » Zamieszkać we Wrocławiu – w mieście czy na obrzeżach?

Zamieszkać we Wrocławiu – w mieście czy na obrzeżach?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Jakie dzielnice we Wrocławiu cieszą się największą popularnością? Eksperci z portalu RynekPierwotny.pl opracowali raport na podstawie danych GUS, z którego wynika, że Wrocław jest na czwartym miejscu, jeśli chodzi o miasto, w którym żyje się najlepiej. Przy tym największym zainteresowaniem cieszą się podwrocławskie inwestycje na obrzeżach, ponieważ ceny mieszkań poza granicami miasta osiągają poziom od około 3,5 do 5,5 tys. zł za metr kwadratowy. Średnia cena dla centrum miasta oscyluje w granicach 6 tysięcy złotych.

Według raportu firmy badawczej REAS we Wrocławiu zaobserwowano silny wzrost cen. W ciągu tego roku mieszkania zdrożały średnio o 4% i za metr kwadratowy na rynku pierwotnym płaci się więcej o 89 zł niż rok temu. Przez to Wrocław przestał być najtańszym dużym miastem – teraz to miejsce zajmuje Poznań. Analitycy REAS wzrost cen tłumaczą między innymi zmianą struktury oferty. Do sprzedaży wchodzi więcej mieszkań o podwyższonym standardzie i w lepszych lokalizacjach.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp SA, podkreśla, że związane jest to z rosnącą zamożnością Polaków i większą świadomością kupujących, którzy mają wyższe oczekiwania co do jakości mieszkania. „Deweloperzy przygotowują więcej projektów dla tej grupy klientów, przez co oferta apartamentów stale się poszerza, a kupujący mają większy wybór niż jeszcze parę lat temu” – powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. Z tego też powodu LC Corp, którego inwestycje komercyjne jak Sky Tower czy Arkady Wrocławskie są już wizytówką miasta, oferuje mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach poza centrum.

Wrocław – Stare Miasto

Wrocławska starówka to idealne miejsce dla osób, które doceniają bliskość centrum. To tu bije imprezowe i kulturalne serce miasta, znajdzie się też miejsce na leniwy wypoczynek. Z atrakcyjnych punktów należy wymienić Narodowe Forum Muzyki, kino, operę, scenę Teatru Polskiego, Promenadę Staromiejską.

  Jak skutecznie poszukiwać mieszkania gotowego do wprowadzenia się?

W okolicy rynku znajdują się wydziały Uniwersytetu Warszawskiego, a także biurowce. Swobodnie można poruszać się pieszo, samochodem, rowerem czy komunikacją miejską, ponieważ dostępne są rozbudowane węzły komunikacyjne. Rodziny mogą wybrać budynki położone dalej, dzięki czemu będą miały zapewniony spokój i wciąż będą mogły korzystać z atrakcji lokalizacji, na przykład Kępa Mieszczańska oferuje widok z mieszkania na rzekę. Ceny nowych mieszkań zaczynają się od 6 tys. zł za metr kwadratowy.

Wrocław – Huby

Osiedle w południowo-wschodniej części Wrocławia, w byłej dzielnicy Krzyki z bardzo dobrym dojazdem do rynku. Jest to największy we Wrocławiu węzeł komunikacyjny, ponieważ jest tu główny dworzec kolejowy, dworzec autobusowy w CH Wroclavia, przystanki prywatnych przewoźników, do tego bliskość A4 i Bielan Wrocławskich.

Znajduje się tu nieczynny Browar Mieszczański, który dziś jest miejscem spotkań, warsztatów i cotygodniowych bazarów ze zdrową żywnością, a także największy w Polsce park wodny – Aquapark Wrocław. Ceny za metr kwadratowy: od 6 tys. zł.

Wrocław – Klecina

Osiedle w dawnej dzielnicy Krzyki uznawane jest dzisiaj za jedno z najdynamiczniej zmieniających się miejsc we Wrocławiu, a jednocześnie najbardziej malowniczych. Powstają tu nowoczesne inwestycje, do tego park z 600 drzewami, prowadzone są remonty i rozbudowy – dzięki temu liczba mieszkańców wzrosła aż trzykrotnie w ciągu kilkunastu lat.

Niska zabudowa, cisza i spokój, dużo zielonych terenów, bliskość rzeki Ślęzy i bliskość centrum (dojazd 25 minut) wpływają na atrakcyjność lokalizacji. Ceny nowych mieszkań zaczynają się od 4,5 tys. zł.

Wrocław – Sołtysowice

Osiedle w dzielnicy Psie Pole z niską zabudową, domami szeregowymi i wielo lub jednorodzinnymi. Doskonała lokalizacja dla tych, którzy na co dzień pracują w centrum miasta i zależy im na szybkim dojeździe, ale chcą zażywać relaksu w cichej i spokojnej okolicy. Do Placu Grunwaldzkiego samochodem można dostać się w 10 minut.

  Mycie drewnianej podłogi

Rozbudowana infrastruktura zapewnia łatwy dostęp takich punktów jak żłobki, przedszkola, przychodnia, szpital. Mieszczą się tu też wydziały Uniwersytetu Wrocławskiego, dzięki czemu można szukać tu inwestycji pod wynajem lub M dla całej rodziny. Ceny zaczynają się od 4,9 tys. zł za metr kwadratowy.

Wrocław – Jagodno

Osiedle w dzielnicy Krzyki, które jest doskonałym miejscem do rekreacji i wypoczynku. Sporo otwartych przestrzeni i terenów zielonych jak najstarszy wrocławski Park Brochowski czyni to osiedle niezwykle urokliwym i idealnym dla rodziny. W linii prostej z rynku na Jagodno jest 7 kilometrów, samochodem można dostać się do centrum w 25 minut.

Miasto planuje rozwój tej dzielnicy, między innymi ma powstać centrum handlowe i biurowce. Do końca 2018 roku ma zakończyć się rozbudowa ulicy Buforowej o drugi pas ruchu, bus pas i ścieżkę rowerową. Ceny nowego mieszkania to około 5,3 tys. zł za metr kwadratowy.

Atrakcyjne ceny nowych mieszkań sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się wybrać peryferia Wrocławia. Zaletą obrzeży miasta jest spokój i mnóstwo terenów zielonych, dzięki którym można odpocząć od zgiełku miasta. Jednocześnie można korzystać z atrakcji Wrocławia dzięki bliskiej odległości centrum – każdy dystans wygodnie można pokonać samochodem lub komunikacją miejską.

Tekst sponsorowany

Może Cię zainteresować: