Strona główna » Wybieramy materac – czyli spraw sobie komfortowy sen
materac

Komfortowy sen to podstawa naszego zdrowia. Zadbajmy więc o tę część naszego życia i wybierzmy dla siebie materac zapewniający nam niepowtarzalną wygodę podczas nocnego wypoczynku. Na co zwrócić uwagę przy jego kupnie?

Porządny materac to element, który jest nam niezbędny, jeśli chcemy dobrze spać. To właśnie od niego w dużym stopniu zależy bowiem jakość naszego wypoczynku. Czy nasz stary materac jest już zużyty? A może kompletnie nie wysypiamy się w nocy i wstajemy cali obolali i niewypoczęci? Jeśli tak, to najwyższa pora, by zmienić nasz stary materac na zupełnie nowy. Taki, który spełni wszystkie nasze oczekiwania i co najważniejsze, pozwoli się nam w końcu wyspać. Tylko jak właściwie taki znaleźć? Okazuje się, że to wcale nie musi być takie trudne. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na kilka szczegółów i istotnych parametrów. Możliwości mamy wiele, ale który materac wybrać?

Dobry materac — dlaczego to takie ważne?

Czy to na czym śpimy, ma duże znaczenie? I to jeszcze jakie! To kluczowa sprawa. Oczywiście, za problemy z nocnym odpoczynkiem odpowiadać mogą także inne czynniki. Jednak w wielu przypadkach to właśnie nieodpowiedni materac sprawia, że po przespaniu nawet dużej ilości godzin, czujemy się po prostu niewypoczęci.

Materac to podłoże, na którym śpimy. W pozytywnym scenariuszu, po ułożeniu się na nim, nasze ciało zupełnie się zrelaksuje. Mięśnie rozluźniają się, a kręgosłup i reszta sylwetki ma zapewnione odpowiednie wsparcie. Niestety, przeważnie tak nie jest. A to już prosta droga do licznych dolegliwości takich jak ból pleców, czy migreny. Właśnie dlatego tak ważne jest, by nie kupować pierwszego lepszego, tylko zastanowić się, który materac wybrać.

  Technostres wśród Polaków. Prawda czy fałsz?

Materace powinny być przede wszystkim dopasowane do indywidualnych preferencji użytkowników. Nie ma jednego uniwersalnego modelu, który sprawdzi się u wszystkich. Każdy z nas ma inne upodobania, oczekiwania oraz warunki fizyczne. Dlatego też materace kupujmy uważnie i z myślą o sobie.

Rodzaje materaców — który sprawdzi się najlepiej?

Obecnie w sklepach dostępne są różne rodzaje materaców. Jest ich naprawdę wiele. Dziś powiemy jednak o tych najczęściej polecanych i cieszących się największą popularnością. Pierwszym takim typem są znane chyba wszystkim materace sprężynowe. Jest to jeden z najbardziej tradycyjnych modeli. Zbudowany jest ze sprężyn, które uginają się pod wpływem naszego ciężaru. Ich zabezpieczenie stanowią dodatkowe warstwy materiału. Przeważnie jest to włókno kokosowe. Materace sprężynowe dzielimy na tak zwane bonnellowe i kieszeniowe. Te drugie stanowią poniekąd ulepszoną wersję pierwszych. Każda z umieszczonych w nich sprężyn znajduje się w osobnej kieszeni, dzięki czemu reagują indywidualnie na nacisk.

Jednymi z najczęściej polecanych, są obecnie materace lateksowe. Model ten stworzony został w oparciu o najnowsze technologie. Dzięki temu jest wyjątkowo zaawansowany. Tworzy rewelacyjne wsparcie dla sylwetki. Materace lateksowe nie odkształcają się, są bardzo elastyczne i rewelacyjnie dopasowują się do pozycji ciała. W związku z tym stanowią doskonały wybór nawet dla osób zmagających się z problemami z kręgosłupem.

Jeśli chodzi o popularne rodzaje materaców, to nie możemy zapomnieć o modelach piankowych. Są one bowiem jednymi z najczęściej wybieranych. Jeśli decydujemy się na ich zakup, pamiętajmy, by wybrać materac dobrej jakości. Najlepsze są te wykazujące dużą elastyczność.

Twardość materaca — jak dopasować odpowiednią?

Twardy, czy miękki — który materac wybrać? Chyba każdy z nas spotkał się z opinią, że miękkie materace są niezwykle wygodne i idealnie się na nich śpi. Te twarde są natomiast dość niekomfortowe, ale za to zdrowe. Zanim ruszymy na zakupy, musimy uświadomić sobie, że jest to jeden wielki mit. To kolejna kwestia, w której znaczenie mają przede wszystkim czynniki indywidualne.

  Kamień na ścianie - szybko, tanio

Twardość materaca dopasowana powinna być głównie do naszej wagi oraz wzrostu. Te twa parametry mają bowiem wpływ na siłę nacisku na jego powierzchnię. A to właśnie to się tutaj liczy. Materac musi współpracować z naszym ciałem. Nie może na nie nie reagować w ogóle, ani też się pod nami zapadać.

Stopień twardości materaców wyrażany jest symbolami H1, H2, H3 i H4. Pierwszy z nich jest najbardziej miękki i najlepiej sprawdzi się u osób ważących mniej niż 60 kg. Ostatni natomiast jest najtwardszy i zalecany przy ciężarze od 100 kg wzwyż. Idealne materace wybierzemy jedynie wtedy, gdy kierować się będziemy tymi oznaczeniami.

Jak wybrać idealny materac dla pary?

A co z parami? Nad tym zastanawia się z pewnością sporo osób, które dzielą łóżko z partnerem. Jakie rodzaje materaców sprawdzą się dla dwójki? To zadanie jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku singli. Mamy tu dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest dostosowanie optymalnej twardości materaca, na podstawie parametrów fizycznych partnerów. Jeśli jednak różnica w wadze i wzroście jest znacząca, lepiej będzie postawić na dwa osobne. Warto wiedzieć też, że w niektórych sklepach wykonuje się też specjalne materace dla par na zamówienie.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Milord

Zmieniłem materac i śpię o wiele, wiele lepiej, także nie lekceważyłbym zakupu dobrego materaca

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.