Strona główna » Jak wyczyścić meble tapicerowane?

Jak wyczyścić meble tapicerowane?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
meble tapicerowane

Czyszczenie mebli tapicerowanych może być konieczne w wielu sytuacjach. Niekiedy wskazaniem do pielęgnacji tapicerki będzie jej zabrudzenie związane z wieloletnim użytkowaniem; w pewnych przypadkach może ono być niezbędne na skutek rozlania napoju czy zanieczyszczenia tkaniny błotem lub jedzeniem. Aby skutecznie usunąć plamy, a zarazem nie zniszczyć powierzchni mebla, wskazane jest zastosowanie odpowiednich metod i delikatnych środków myjących. Jak wyczyścić meble tapicerowane z bawełny, skóry, weluru i aksamitu?

Jak pielęgnować meble z bawełny?

Jeżeli w swoim domu posiadasz meble z pokryciem z bawełny, do ich czyszczenia użyj specjalnej pianki. Pamiętaj o wykonaniu wstępnej próby w mało widocznym miejscu, aby upewnić się, że środek nie zniszczy tkaniny. Czyszczenie mebli tapicerowanych z bawełny należy rozpocząć od ich starannego odkurzenia. Następnie wskazane jest postępowanie zgodnie z wytycznymi na opakowaniu środka chemicznego. Zazwyczaj konieczne będzie jego równomierne rozprowadzenie po całej powierzchni kanapy za pomocą gąbki i pozostawienie na określoną w instrukcji ilość minut. Po tym czasie zetrzyj pozostałą piankę, używając czystej ściereczki – preparat powinien wchłonąć brud obecny na meblu, pozostawiając tapicerkę czystą i odświeżoną.

Jak umyć meble ze skóry?

Skórzane meble są obecnie oferowane w przystępnej cenie, dzięki czemu coraz częściej znajdują zastosowanie w prywatnych domach i firmowych biurach. Jak czyścić meble tapicerowane ze skóry? Pierwszym krokiem powinno być staranne umycie ich powierzchni za pomocą ściereczki zwilżonej w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Następnie na skórzane elementy nałóż specjalny środek do pielęgnacji tego typu mebli, rozprowadzając go okrężnymi ruchami po kolejnych fragmentach kanapy lub fotela. Po zakończonym czyszczeniu wytrzyj mebel za pomocą czystej i suchej ścierki bądź ręcznika. Co 4 miesiące wskazane jest także wykonanie konserwacji skórzanych mebli, która pomoże zachować ich elegancki wygląd przez dłuższy czas.

  Inteligentny dom- Jakie daje możliwości?

Jak czyścić meble tapicerowane z weluru lub aksamitu?

W wielu domach obecne są kanapy lub fotele o nowoczesnym designie wyprodukowane z weluru albo aksamitu. Podobnie jak w przypadku modeli z bawełny i skóry, także do ich pielęgnacji warto używać dedykowanych do tego celu preparatów. Jak wyczyścić meble tapicerowane z weluru lub aksamitu? Po odkurzeniu ich powierzchni nałóż na nią zakupiony produkt chemiczny zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu. Zależnie od stopnia zabrudzenia mebla, pozostaw go do wchłonięcia na okres od 1 do 5 godzin. Następnie delikatnie wyczesz tkaninę specjalną miękką szczotką.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.