Strona główna » Jak urządzić przestrzeń biurową? Wygodne i trwałe fotele biurowe

Jak urządzić przestrzeń biurową? Wygodne i trwałe fotele biurowe

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
krzesło do biura

Jeszcze kilkanaście lat temu „biurowy” śmiało można było uznać za synonim słowa „nudny i bez polotu”. W polskich biurach wciąż jeszcze królowały meble z okleiną, tapicerowane krzesła, zdarzały się nawet rachityczne paprotki… Dziś aranżacją przestrzeni do pracy zajmują się najlepsi eksperci, a współczesne biura są urządzone nie tylko komfortowo, ale też estetycznie i zgodnie z trendami, Podpowiadamy, jak stworzyć przestrzeń, w której aż chce się pracować!

W biurze spędzamy co najmniej osiem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu, co daje nam około 160 godzin w skali całego miesiąca. To wystarczająco dużo, żeby uznać tę przestrzeń za istotnie wpływającą na jakość naszego życia, Dlatego coraz częściej biura urządzane są w bardzo przemyślany sposób, a pracodawcy dokładają starań, żeby stworzyć przestrzeń, która jest dla pracowników komfortowa, bo tylko taka pozwala na naprawdę efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych. Badania pokazują też, że ergonomiczne stanowiska pracy przekładają się na niższą absencję pracowników, którzy rzadziej cierpią na przeciążenia czy problemy z kręgosłupem, mogące być przyczyną leczenia i konieczności skorzystania ze zwolnienia lekarskiego.

Znakomite fotele biurowe znajdziesz tutaj https://e-krzeslo.com.pl/pl/c/Fotele-i-krzesla-biurowe-obrotowe/457

Krzesło obrotowe: podstawa w biurze

Podstawowym meblem w każdym biurze są wysokiej jakości biurowe fotele obrotowe. W sytuacji, gdy budżet na umeblowanie biura jest ograniczony, to właśnie one powinny być priorytetem. Dlaczego? Blaty do pracy nie różnią się bardzo pod względem funkcjonalności: jeśli są umieszczone na dobrej wysokości to zarówno te tanie, jak i te drogie mogą dobrze się sprawdzać przy pracy. Różnice w cenie przekładają się głownie na estetykę oraz trwałość użytych materiałów. Inaczej wygląda to w przypadku foteli biurowych. Najtańsze modele są nie tylko mało trwałe i nieszczególnie efektowne pod względem wyglądu, ale też najczęściej – niewygodne. A od jakości fotela biurowego zależy to, czy pracownik może komfortowo wykonywać swoje obowiązki. Szczególnie, że wielu zatrudnionych przez osiem godzin niemal odrywa się od biurka i komputera, zdarza się też, że dzień pracy wydłuża się, co oznacza długie godziny w pozycji siedzącej. W tej sytuacji jakość krzesła jest kluczowa.

  Jak dobrze urządzić łazienkę - sprawdzone sposoby, by unikać błędów

Jakie warunki powinno spełniać wysokiej jakości krzesło biurowe? Przede wszystkim – powinno być obrotowe i posiadać kółka umożliwiające przemieszczanie się. To ważne, bo dzięki tym prostym rozwiązaniom możemy łatwo zmieniać swoją pozycję w stosunku do monitora komputerowego. A takie zmiany zalecane są zarówno przez fizjoterapeutów jak i okulistów. Pracownicy doceniają też możliwość łatwego przemieszczenia się np. w kierunku regału z dokumentami. Jednak to jeszcze nie wszystko. Dla komfortu pracy i ergonomii bardzo ważne są jak najbardziej zaawansowane mechanizmy regulacji fotela obrotowego. To istotne, ponieważ każdy z pracowników ma nieco inna budowę ciała – różnią się wzrostem, masą ciała, ale też proporcjami kończyn i specyficznymi potrzebami wynikającymi z nawyków czy ewentualnych wad postawy. Możliwość indywidualnego dostosowania ustawień pozwala na dopasowanie fotela obrotowego do swoich potrzeb.

Co możemy regulować w fotelu biurowym? Standardem jest oczywiście regulowana wysokość. W dobrej jakości fotelach biurowych zakres regulacji wysokości jest duży, dzięki czemu krzesło sprawdzi się zarówno u ludzi bardzo wysokich, jak i niskich. Wysokość siedziska powinna być wyregulowana tak, żeby stopy mogły spoczywać płasko na podłodze, podczas gdy kolana są ugięte pod kątem prostym. Oczywiście to tylko podstawowa regulacja – warto podczas pracy zmieniać pozycję ciała, na przykład obniżając siedzenie i wyciągając nogi przed siebie.

Istotna jest też regulacja wysokości oparcia. Samo oparcie powinno mieć anatomiczny profil, który odpowiada krzywiznom kręgosłupa, dzięki czemu zapewnia podparcie wszystkich jego odcinków. Regulacja podłokietników oraz głębokości siedziska to kolejne elementy, jakie umożliwiają dopasowanie fotela biurowego osobom o bardzo różnym wzroście. Bardzo ważne jest, żeby wszystkie te mechanizmy były proste i intuicyjne w obsłudze. Jeśli regulacja fotela będzie zbyt skomplikowana, pracownicy pozostaną przy ustawieniach fabrycznych, nie wykorzystają więc wszystkich możliwości mebla, nie będą też mieli komfortu podczas pracy. Łatwość zmiany ustawień jest szczególnie istotna, jeśli pracownicy nie mają stałego, przypisanego do siebie miejsca i z danego krzesła biurowego będą korzystały różne osoby.

  Jaki kolor ścian pasuje do dębowej podłogi?

Dobrej jakości fotele biurowe mają jeszcze jedną zaletę – są trwałe, a ich mechanizmy nie rozregulowują się mimo regularnego używania. Dzięki temu zakup mebli do biura będzie inwestycją na lata. To ważne, bo umożliwia stworzenie spójnej aranżacji przestrzeni firmowej. Jeśli musimy często wymieniać poszczególne elementy, utrzymanie takiej spójności może być utrudnione. Dobrej jakości wyposażenie o wysokiej trwałości jest też w dłuższej perspektywie czasowej korzystniejsze ekonomicznie niż niedrogie sprzęty, które trzeba częściej wymieniać.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.