Strona główna » Kredyt hipoteczny – jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu?

Kredyt hipoteczny – jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
kredyt hipoteczny

Czy wiesz, że to właśnie kredyt hipoteczny jest jednym z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych? Wszystko dlatego, że jest to wsparcie finansowe, które pozwala nabyć własną nieruchomość. Okazuje się, że jedynie połowa Polaków posiada oszczędności, a te nie przewyższają dwukrotnej pensji. Nie są więc wystarczające, jeśli weźmiemy pod uwagę przeciętną wartość mieszkania w Polsce, a to 350 tysięcy złotych.

Wiedząc jednak, że każdy bank realizuje własną politykę kredytową, warto zastanowić się nad konkretnymi ofertami i porównać je na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne . Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego jest jedną z najważniejszych w życiu. Do tematu trzeba podejść naprawdę rozsądnie.

Kredyt hipoteczny – warunki, jakie stawia bank?

Kredyt hipoteczny to wyjątkowy produkt banku. To on pozwala sfinansować zakup nieruchomości. To także zobowiązanie, które wykazuje największe ryzyko kredytowe, a więc ryzyko niewypłacalności klienta. To dlatego banki stawiają tak wiele ograniczeń i warunków, jakie trzeba spełnić.

W przypadku kredytu mieszkaniowego konieczny jest wkład własny, który dzisiaj wynosi przynajmniej 20% wartości całego zobowiązania. Na terenie naszego kraju funkcjonują banki, które zgadzają się na niższą wpłatę, natomiast stawiają dodatkowe, inne warunki. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z tej opcji, muszą dobrze wybrać instytucję bankową, bowiem każda wykazuje inne zasady współpracy.

Banki pobierają także prowizje za udzielenie kredytu i tutaj też funkcjonują spore widełki kosztowe. Niektóre narzucają nabycie polisy ubezpieczeniowej, inne żądają założenia płatnego konta do obsługi kredytu. Wszystkie te warunki będą wpływać na opłacalność kredytu i komfort współpracy z bankiem. Patrząc na wysoką wartość całego zobowiązania, konieczne jest szukanie najlepszej, dopasowanej indywidualnie opcji.

Polacy przede wszystkim chcą zaciągać tanie kredyty, ale w przypadku kredytu na mieszkanie trudno o takim mówić. To produkty o dużej wartości i na długi czas współpracy, nawet kilkadziesiąt lat. Nic dziwnego, że interesy kredytobiorcy, ale też samego banku muszą zostać solidnie zabezpieczone.

  Na co zwrócić uwagę szukając nowego mieszkania?

Gdzie najlepszy kredyt hipoteczny – jak szukać?

Nie da się określić, jaki kredyt hipoteczny najlepszy, ponieważ każda oferta jest inna. Co więcej, inne są też potrzeby kredytobiorcy oraz możliwości spłaty takiego zobowiązania. Współpracę z instytucją zawsze należy dobierać indywidualnie, a kredyt hipoteczny ma być elastyczny, dosłownie „szyty na miarę” konkretnych oczekiwań.

Oczywiście, należy zdać sobie sprawę, że chociaż możliwe jest negocjowanie poszczególnych warunków umowy, to bank musi stawiać też te obowiązkowe, wynikające z przepisów polskiego prawa oraz norm unijnych, przede wszystkim Rekomendacji S. Zgodnie z nimi można mówić o standardach kredytów hipotecznych, a na tej podstawie udaje się porównać konkurencyjne względem siebie oferty.

Aby to zrobić, można wykorzystać dostępne w sieci, bezpłatne narzędzia szacujące atrakcyjność i opłacalność wybranych kredytów. Dzięki nim udaje się też wybrać najlepszy bank na kredyt hipoteczny, a nawet zweryfikować własną zdolność kredytową i szansę na taką współpracę z bankiem.

Warto wykorzystać ranking kredytów hipotecznych na Totalmoney.pl. To porównywarka, która zestawia kluczowe parametry danych zobowiązań kredytowych. Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny, pod uwagę trzeba brać przede wszystkim maksymalną wartość możliwą do wzięcia, czas współpracy z bankiem, wysokość comiesięcznych rat, ale też wskaźnik RRSO, który szacuje całkowite koszty. Istotne są także czynniki wpływające na komfort brania kredytu, jak warunki weryfikacji zdolności kredytowej, wysokość wkładu własnego, obowiązek płatności prowizji za udzielenie kredytu, nabycia dodatkowego ubezpieczenia. Liczy się też forma kontaktu z obsługą klienta w razie potrzeby czy możliwość uzyskania dodatkowych bonusów, w tym wzięcia wakacji kredytowych w razie nagłych problemów finansowych. Dopiero wtedy można określić, jaki kredyt hipoteczny najlepszy jest wedle indywidualnych potrzeb.

Z powodzeniem udaje się też ocenić opłacalność takiego zobowiązania. W tym celu warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych. Wystarczy wpisać konkretne wartości w przedstawiane rubryki, by kalkulator szybko wyliczył szacowane koszty, jakie będzie musiał ponieść kredytobiorca w związku ze współpracą z danym bankiem. Kalkulator pozwala też szacować zdolność kredytową i warto z niego w tej formie skorzystać. Dzięki temu potencjalny klient instytucji bankowej może uniknąć wydania decyzji negatywnej, która niekorzystnie wpłynie na jego historię kredytową. W razie niewystarczającej zdolności kredytowej, zawsze udaje się ją szybko poprawić.

  Lepszy piekarnik elektryczny czy piekarnik gazowy?

Należy wiedzieć, że narzędzia weryfikujące kredyty hipoteczne, mogą tylko szacować dane wartości. Te konkretne kredytobiorca pozna dopiero po wydaniu decyzji pozytywnej. Zapisy w umowie można też korzystnie negocjować.

undefined

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.