Strona główna » Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
wentylacja

Wentylacja grawitacyjna to najłatwiejszy i najtańszy sposób wymiany powietrza w budynkach. Jak przebiega ten proces? Jakie są zalety tego rozwiązania? Sprawdzamy!

Wentylacja grawitacyjna – działanie

Projekt wentylacji powinien być wykonany już na etapie planowania domu. Wykonanie projektu zobowiązuje nas do przestrzegania wszystkich jego założeń na każdym etapie realizacji. Wentylacja ta polega na na wybudowaniu pionowych kanałów wentylacyjnych odprowadzających ciepłe powietrze z górnych partii pomieszczeń na zewnątrz. Różnica ciśnień, która powstaje w kominie wentylacyjnym podczas spełnienia określonych warunków atmosferycznych, wytwarza ciąg powietrza. Co się z nim dzieje? Powietrze wyciągane jest wentylacyjnym kanałem grawitacyjnym przez komin do góry. Żeby jednak ten proces mógł być w pełni skuteczny, muszą być spełnione pewne warunki.

Stolarka okienna nie powinna być szczelna – musi być umożliwiony napływ powietrza przez uchylone okno, naturalne nieszczelności naszego domu czy otwarte nawiewniki okienne. Drugą kwestią jest ciepło. Z reguły wewnątrz jest znacznie cieplej niż na podwórku, a różnica temperatur jest na tyle duża, że tworzy się różnica ciśnień. Powietrze zaczyna się więc samodzielnie przemieszczać przez komin na zewnątrz budynku (różnica temperatur musi wynosić przynajmniej 12 stopni Celsjusza).

Jeżeli spełnimy te dwa warunki, w kominie naszej wentylacji wytworzy się tzw. cug – powietrze wewnętrzne zacznie być wyciągane przez komin, a do środka domu trafi świeże powietrze. Uwaga! Jeżeli nie spełnimy któregoś z tych warunków, niestety nasza wentylacja grawitacyjna nie zadziała.

Wentylacja grawitacyjna – czy warto? Zalety i wady

Wady i zalety wentylacji grawitacyjnej nie zmieniają faktu, że to wspaniałe udogodnienie w naszych domach. Zapobiega powstawaniu brzydkich wykwitów pleśni oraz gromadzeniu się grzybów na ścianach czy sufitach. Chroni też przed wieloma negatywnymi czynnikami chorobotwórczymi! Jednak jak już wiemy, trzeba najpierw zadbać o właściwe zaprojektowanie i dobre wykonanie – inaczej nie wykorzystamy pełni możliwości naszej wentylacji.
Najczęściej spotykanym typem wymiany powietrza w domu są właśnie wentylacje grawitacyjne. Do jej największych zalet należą również: niskie koszty inwestycyjne, zajmowanie niewielkiej ilości miejsca oraz brak kosztów eksploatacyjnych.

  Jak dobrze wybrać meble do łazienki

Wentylacja grawitacyjna ma też kilka wad. Niestety, nie mamy kontroli nad procesem wymiany powietrza, nie dochodzi do filtrowania powietrza nawiewanego, a do tego nie jest zbyt wydajna latem, co skutkuje częstym otwieraniem okien. Duże straty ciepła zimą, powstawanie w budynku przeciągów oraz niedostateczna wymiana powietrza to minusy, które na pewno zauważają właściciele nawet tej wentylacji grawitacyjnej, która wykonana została poprawnie.

system wentylacyjny

Jak zapobiegać niekontrolowanemu przepływowi powietrza?

Na naszej liście wad znajduje się zapis, że przepływ powietrza w wentylacji grawitacyjnej nie jest kontrolowany. Choć nie da się temu całkowicie zapobiec, da się zminimalizować szkody, jeżeli poprawnie wykonamy każdy jej element.

Bardzo ważne są kanały wentylacyjne. Ich ilość zależy od tego ile pomieszczeń wymaga (zgodnie z przepisami) usuwania zużytego powietrza. W domach z wentylacją grawitacyjną kanały wywiewne powinny być w kuchniach, łazienkach, toaletach oraz pomieszczeniach bez okien (również tych mniejszych, np. garderobach). W mieszkaniach dwupoziomowych kanały wentylacyjne powinny się znaleźć także na górnej kondygnacji. Również pomieszczenia z kominkiem zdecydowanie ich wymagają.

Skuteczność działania kanałów wywiewnych zależy od właściwego dopływu powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Prawidłowa budowa i wymiary to jedno, ale dostarczenie świeżego powietrza w odpowiedniej ilości to warunek konieczny do prawidłowego działania systemu grawitacyjnego.

Drugą kwestią są kratki wentylacyjne. Te o przekroju kwadratowym mają większe pole przekroju przy takim samym wymiarze boku kwadratu co średnica koła, a więc zapewniają lepsze możliwości wentylacyjne. Przyjęło się, że umieszcza się je na ścianie – należy przy tym zachować odstęp minimum 15 cm sufitu. Uwaga! Poprawne będzie również zamontowanie kratek sufitowych (głównie wtedy, gdy nie ma wyżej kolejnej kondygnacji, np. poddasza użytkowego).

 

 

 

 

 

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.