Strona główna » Jak dobrze urządzić łazienkę – sprawdzone sposoby, by unikać błędów

Łazienka to inwestycja na lata. Dobrze wiedzieć jak uniknąć błędów, by w przyszłości nie było problemów, z którymi będziemy musieli się borykać przez długi czas. O czym warto pamiętać, a czego się wystrzegać?

Czy łazienka jest mała czy duża, zawsze przemyśleć z miarką w ręku, gdzie zamontować sprzęty sanitarne, jakie odległości zachować między nimi, by wygodnie poruszać się po łazience.

Jak dobrze urządzić łazienkę – dobrze dobrana glazura i terakota

Jedną z najistotniejszych kwestii w urządzaniu łazienki jest dobór koloru glazury i fug. Powinna być to przemyślana decyzja, bo o ile ściany można łatwo przemalować, z kaflami problem jest już poważniejszy. Wybrać wzorzyste czy gładkie? Matowe czy błyszczące?

Aby uniknąć widocznego brudu i zachlapań, polecamy zrezygnować z jasnych, matowych płytek podłogowych. Białe fugi na podłodze też nie są dobrym rozwiązaniem. Po pewnym czasie szarzeją i wyglądają nieestetycznie. Decydując się na płytki, trzeba także zwrócić uwagę na ich ścieralność. Na podłogę najlepsze będą te III i IV klasy. W pomieszczeniu, w którym nietrudno o mokrą podłogę, sprawdzą się płytki antypoślizgowe.

Na ścianach w łazience radzimy położyć płytki w miejscach bezpośrednio narażonych na działanie wody – kabina prysznicowa, ściana przy umywalce, przy bidecie. W tym wypadku klasa ścieralności nie ma znaczenia.

Farby, tapety, naklejki do łazienki

Jak dobrze urządzić łazienkę – oświetlenie

Najczęściej wybieraną opcją oświetlenia w łazience są punktowe światła na suficie i dodatkowe – przy lustrze. Ważne, aby było ono jak najbardziej naturalne. Podstawą jest światło ogólne, równomiernie padające na całe pomieszczenie. Do tego możemy zainstalować oświetlenie boczne, także dekoracyjne, które nada odpowiedni nastrój.

  Czy meble drewniane mogą być w łazience?

Najważniejszym punktem jest jednak światło przy lustrze, padające na twarz. Powinno być ono równomierne, nie powodować cieni i nie zmieniać kolorytu skóry. Będzie to szczególnie przydatne dla przy nakładaniu makijażu.

Dobrze urządzona łazienka – rozmieszczenie sprzętów

Istnieje kilka prostych zasad, które ułatwią nam rozplanowanie sprzętów w łazience. Przestrzeń przed umywalką powinna mieć minimalne wymiary 65 x 110 cm (w przypadku WC – 50 x 50 cm). Wolne miejsce przy kabinie prysznicowej to minimum 70 x 90 cm, przy wannie zaś 70 x 100 cm. Pozwoli to na wygodne rozebranie się i osuszenie po kąpieli. Jeżeli planujemy umieszczenie w łazience pralki, od frontu przestrzeń ułatwiająca wkładanie i wyjmowanie prania, powinna mieć wymiary 90 x 100 cm.

Lustro w łazience

Odpowiednio dobrane lustro może optycznie powiększyć małe pomieszczenie. Przede wszystkim powinno jednak być dostosowane do naszych potrzeb. Nad umywalką należy zamontować je tak, aby górna krawędź kończyła się na minimum wysokości 180 cm od podłogi. Jest to jednak uzależnione od wzrostu osób korzystających z pomieszczenia. Warto także umieścić je w pewnej odległości od umywalki. W ten sposób unikniemy ciągłych zachlapań i zabrudzeń na powierzchni lustra. Należy również pamiętać o jego odpowiednim, równomiernym oświetleniu.

Optyczne powiększenie małej łazienki

Aby łazienka wydawała się większa, należy zrezygnować z dużych wzorów na płytkach. Mozaika też się nie sprawdzi w tej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem będą jasne, zimne kolory i dyskretne ornamenty na dużych płytkach. Warto pomyśleć także o wykorzystaniu luster – duże tafle, odbijając światło, dodadzą wnętrzu głębi. W ten sam sposób naszą łazienkę optycznie powiększą połyskliwe materiały np. metal czy szkło. Ciekawym sposobem na urządzenie małej łazienki będą także podwieszane meble i sprzęty. Poza aspektem estetycznym, wyróżniają się także względami praktycznymi – umożliwiają wygodne sprzątanie podłóg.

  Bardzo mała łazienka

Dobrze wybrana ceramika łazienkowa

Ceramika to jeden z droższych elementów, jej wybór więc powinien być dobrze przemyślany. W domu wieloosobowej rodziny, ze względu na komfort, dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie dwóch umywalek. Należy jednak pamiętać o minimalnych wymiarach, zapewniających wygodę użytkowania (przestrzeń 65 x 110 cm). Jeśli pozwala na to miejsce, zainstalujmy i wannę i kabinę prysznicową. Im więcej osób korzysta z łazienki, tym więcej upodobań, a więc dla każdego coś, co lubi. Jeśli jednak trzeba zdecydować wanna czy kabina, to warto rozważyć ich wady i zalety

Konsultacja i zdjęcia Grupa Armatura

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.