Strona główna » Ściany w łazience – co zamiast glazury

Ściany w łazience – co zamiast glazury

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Dzięki temu, że są na rynku udoskonalone farby, laminowane fototapety i wodoodporne naklejki, ściany w łazience nie muszą być koniecznie wyłożone kafelkami.

Nawet w mokrych miejscach, narażonych na zachlapanie, można ścianę pomalować czy wyłożyć fototapetą. Dodatkowo takie miejsce można zabezpieczyć taflą szkła – przeźroczystego lub barwionego (zwanego lacobel).

Farba do łazienki

Odpowiednia będzie tylko ta, którą producent zaleca do wilgotnych pomieszczeń. Ścianie pomalowanej taką farbą nie szkodzi kontakt z wilgocią, jest odporna na grzyby i pleśnie. Nadaje się do częstego mycia. Na opakowaniu takiej farby musi być informacja, że farba jest przeznaczona do Kuchni i Łazienki. Zaletą malowanych ścian jest możliwość zmiany kolorystyki bez generalnego remontu, jaki pociąga za sobą wymiana kafli.

Fototapeta i naklejki

Szybka metamorfoza łazienki jest możliwa m.in. dzięki fototapetom. Wybór wzorów i kolorów jest praktycznie nieograniczony. Tym bardziej, że można zamówić wydruk dowolnego zdjęcia, nawet zrobionego przez siebie. Fototapety są często samoprzylepne. Jeśli nie, to przykleja się je klejem do tapet. Wybierając fototapetę do łazienki powinniśmy kupić laminowaną, czyli dodatkowo zabezpieczoną przed wilgocią.
Naklejki również nadają się do łazienki, choć raczej nie poleca się ich do miejsc bezpośrednio narażonych na działanie wody – np. wewnątrz kabiny prysznicowej. Ale już na zewnątrz kabiny jak najbardziej można je nakleić.

Ściana pomalowana farbą Optiva Semi Matt [20] marki Tikkurila i ozdobiona szablonem malowanym tą samą farbą.

Optiva Semi Matt [20] Tikkurila – wodorozcieńczalna, akrylowa farba lateksowa zalecaną do malowania ścian w: łazienkach, kuchniach, pralniach, suszarniach. Cena od 43 zł/0,9 litra.


Ściany są pomalowane emulsją lateksową Dekoral Łazienka & Kuchnia w dwóch kolorach. W tej serii jest 20 gotowych kolorów do wyboru.


Emulsja lateksowa Dekoral Łazienka & Kuchnia do malowania pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci. Zabezpiecza ściany przed rozwojem grzybów i pleśni. Cena: 62 zł/2,5 litra.


Samoprzylepna tapeta Bamboo Stick pokryta laminatem,. Nadaje się do łazienki. Można ją myć, ale bez użycia detergentów z wybielaczami. Cena 200 zł/metr kwadratowy. Artofwall.com.pl


Naklejka Funky na szklanej ściance kabiny prysznicowej. Cena 125 zł. Artofwall.com.pl


Łazienka pomalowana farbą Platinum Plus 4200 Kittchen & Bath marki PARA.

Farba Platinum Plus 4200 Kittchen & Bath. Dzięki zawartym w niej mikrokuleczkom ceramicznym farba tworzy na ścianie powłokę, która zapewnia ochronę przed wilgocią, grzybami i pleśnią. Cena od 60 zł/ litr. PARA Paints.


Ściana w kabinie prysznicowej narażona na bezpośrednie działanie wody również może być pomalowana. Farba Dulux Kitchen & Bathroom jest odporna na wodę.

  Najlepsze sposoby na urządzenie pokoju nastolatka

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.