Strona główna » Właściwości podłóg olejowanych

Właściwości podłóg olejowanych

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Olejowanie jest jedną z najstarszych metod konserwacji drewna. Olej to naturalny impregnat, który drewno wchłania i dzięki temu jego powierzchnia zostaje zabezpieczona. Podkreśla on usłojenie podłóg oraz uwydatnia strukturę drewna.

Podłogi olejowane zwłaszcza na początku wymagają częstej pielęgnacji, ale rekompensują tę niedogodność wyjątkowymi właściwościami. Drewno olejowane jest polecane do pokoi dziecięcych, korytarzy oraz mieszkań, w których przebywają zwierzęta domowe. Jak żadne inne sprawdza się także we wnętrzach, które z racji sprawowanej funkcji są narażone na intensywne użytkowanie.
Właściwości podłóg olejowanych
1. Deski olejowane są bardziej odporne na zmiany wilgotności oraz na wchłanianie wody. Ta cecha praktycznie niweluje jakiekolwiek zmiany wymiaru w trakcie użytkowania.
2. Olejowane podłogi swobodnie „oddychają”, co pozwala na ewentualne odparowanie wilgoci z drewna. Dzięki temu można je stosować w pomieszczeniach o okresowo podwyższonej wilgotności, jak np. kuchnie.
3. Dzięki otwartym porom drewna, taka podłoga lepiej sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym.
4. Właściwa pielęgnacja podłogi nie tylko wizualnie poprawia jej wygląd, ale może spowodować całkowitą regenerację nieznacznych wgnieceń.
5. Podłogi olejowane „starzeją się” w efektowny sposób. Dzięki otwartej strukturze drewna także ewentualne uszkodzenia podłogi wyglądają naturalnie.
6. Renowacja desek olejowanych jest prosta i może odbywać się bez konieczności szlifowania całej powierzchni podłogi lub jej cyklinowania. Miejscowe ślady zarysowań można regenerować punktowo, poprzez ich miejscowe olejowanie.
7. Podłogę można barwić specjalnymi olejami, bez konieczności szlifowania czy cyklinowania.
8. Podłogi pokryte olejem są przyjemne w dotyku.
9. Olejowana deska nie elektryzuje się i ma przyjemny naturalny zapach drewna.
10. Drewno olejowane jest polecane dla osób z objawami alergii czy astmy, gdyż nie absorbuje kurzu.
11. Na podłogach olejowanych kurz jest mniej widoczny niż na pozostałych posadzkach.
12. Podłogi olejowane są mniej śliskie, gdyż wyczuwalna faktura drewna powoduje naturalną „antypoślizgowość”.

  Podłoga z drewna dębowego

Zdjęcia www.barlinek.com.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.