Strona główna » Podłogi drewniane – czy są eko?

Podłogi drewniane – czy są eko?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Nowe trendy, technologie, pogoń za produkcją coraz tańszych materiałów – to wszystko sprawia, że na co dzień otoczeni jesteśmy plastikiem, metalem i szkłem. Wiele osób woli drewno. Podłogi z drewna są milsze, cieplejsze, trwałe, nadają się do renowacji, ale czy kupując je nie przyczynaimy się do niszczenia lasów? Niekontrolowana eksploatacja przyrody może być poważnym zagrożeniem dla środowiska.

Stąpać po prawdziwym drewnie bez wyrzutów sumienia? Czy podłoga drewniana jest eko? W przypadku podłóg drewnianych, podejmując decyzję o wyborze firmy i produktu, warto przyjrzeć się kilku najważniejszym aspektom:

Drewno drewnu nierówne

Producent, który jest świadomy wpływu, jaki wywiera na środowisko naturalne, powinien zaopatrywać się w surowce pochodzące wyłącznie z certyfikowanych lasów. Tak jak firma Baltic Wood, której drewniane podłogi trójwarstwowe sygnowane są znakiem FSC. Znak ten zamieszczony na produktach oznacza, że drewno, z którego wykonane są podłogi, pochodzi z lasów, gdzie spełnione są Zasady Dobrej Gospodarki Leśnej. Zasady te ustalane są w drodze porozumienia pomiędzy członkami organizacji FSC, która kieruje się dobrem przyrody, a także dobrem żyjących na terenie lasu społeczności.

– Logo FSC, którym dla przykładu sygnujemy kolekcję podłóg ręcznie postarzanych Timeless Collection™, jest rozpoznawalne na całym świecie i traktowane jako dowód staranności i dbałości danej organizacji o tereny leśne, ich wykorzystanie i gospodarowanie – tłumaczy Piotr Wójcikiewicz, Product Manager z firmy Baltic Wood. – Co ważne, certyfikat FSC dotyczy wszystkich etapów obrotu drewnem: od wycinki drzew, po produkcję wyrobu finalnego, czyli podłogi.

ECO produkcja

Ekologiczna podłoga drewniana to taka, która nie jest szkodliwa dla człowieka i środowiska naturalnego. Jest produktem biodegradowalnym oraz stanowi zasób odnawialny. Kryteria te spełniają podłogi, które wykańczane są naturalnymi olejami oraz do których klejenia i barwienia używane są wodne komponenty chemiczne pochodzące od proekologicznych producentów. I tak na przykład oleje Eco, którym uszlachetnione są podłogi Timeless Collection™ są w pełni przyjazne środowisku, a sam produkt może zostać poddany recyclingowi.

  Czym wyczyścić plamy na lakierowanej podłodze?

Warto też sprawdzić, co dzieje się z opadami pochodzącymi z samej produkcji podłóg. Te niebezpiecznie powinny być systematycznie poddawane utylizacji przez jednostki do tego uprawnione. Pozostałe mogą być przetwarzane na np. energię cieplną lub wykorzystywane w inny, przyjazny dla środowiska sposób. – W naszej firmie część odpadów produkcyjnych z czystego drewna przekazywana jest za symboliczną kwotę odbiorcom, którzy trudnią się produkcją klocków dla dzieci. Trociny wykorzystywane są jako posłanie dla koni z zaprzyjaźnionej stadniny. W ten sposób dbając o środowisko, jednocześnie pomagamy lokalnym społecznościom – mówi Piotr Wójcikiewicz.

zdjęcia Baltic Wood

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.