Strona główna » Urządzamy sypialnię: rodzaje materacy do spania

Urządzamy sypialnię: rodzaje materacy do spania

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Decydując się na kupno materaca do spania, stoimy przed dość poważnym i trudnym wyborem. Poważnym, bo odpowiednie dopasowanie materaca do wieku, wagi, stanu zdrowia oraz posiadanego łóżka warunkuje to, czy będziemy się na nim dobrze wysypiać.

Wybór jest trudny, bo trzeba zastanowić się na kwestią grubości, twardości materaca oraz wybrać materiał, z którego jest wykonany. Poniżej rodzaje dostępnych na rynku materacy, ich ceny oraz wady i zalety.

Materace do sypialni i ich rodzaje

Materace kieszeniowe

Są wykonane na bazie sprężyn kieszeniowych, niepołączonych drutem, ale cienkim woreczkiem z tkaniny. Skutkuje to sporą ilością elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa i świetnym dopasowaniem do kształtu ciała. Im więcej punktów podparcia, czyli więcej sprężyn w materacu, tym wygodniej się na nim śpi.

Ilość sprężyn w tych modelach waha się od 250 do 510 na metr kwadratowy. Taki materac jest świetnym rozwiązaniem dla dwóch osób, bo sprężyny nie są ze sobą połączone i każdy może się dobrze wyspać, niezależnie od różnicy w masie ciała. Ceny materaca kieszeniowego wahają się od 350 zł do nawet 2000 zł.

Materace lateksowe

Piankę lateksową do tych materaców otrzymuje się poprzez wulkanizację naturalnego mleczka z kauczuku, który następnie miesza się z lateksem syntetycznym. Lateks jest trwały i elastyczny. Idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Ponadto takie materace są odpowiednie dla alergików, bo maja właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.

Dobrze sprawdzą się dla par. Zwróć uwagę na ilość syntetycznego wkładu, bo im go więcej, tym gorsza może być wentylacja – przewiewność gwarantuje przynajmniej 20% naturalnego kauczuku w materacu. Ceny tego modelu są dość wysokie, między 400 a 3000 zł.

  Sypialnia rustykalna

Materace piankowe

Wyróżnia się kilka rodzajów materacy piankowych. Te z pianki poliuretanowej charakteryzują się nieskomplikowaną konstrukcją, niską ceną (ok. 100 zł) oraz tym, że są raczej niewygodne – nie zapewniają odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Zdecydowanie bardziej polecamy materace z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej.

Te pierwsze mają lepszą sprężystość oraz elastyczność niż zwykłe poliuretanowe. Cechują się lepszą wentylacją niż lateksowe materace. Cena tych modeli to od 700 do 2500 zł. Materace termoelastyczne zwiększają elastyczność wraz ze wzrostem temperatury, a zatem absorbując ciepło, lepiej dopasowują się do ciała. Po odkształceniu, pianka powraca do pierwotnej formy.

Materace z pianki termoelastycznej są bardzo wygodne i redukują nacisk, co powoduje, że rzadziej zmieniamy pozycje w nocy i nasze mięśnie lepiej odpoczywają. Za taki luksus trzeba jednak słono zapłacić – nawet do 7 tys. złotych. Najtańsze termoelastyczne modele znajdziemy za około 700 zł.

Materace futon

Materace futon są wykonane z surowej bawełny, która została obszyta płóciennym materiałem. Są ekologiczne, dają dobre podparcie kręgosłupa, a przy dodatku lateksu albo kokosu mogę zmienić swoją twardość. Ponadto takie materace sprawdzą się i latem, i zimą – w wysokich temperaturach zapewniają dobrą wentylację, a w zimie jest na nich ciepło. Nie są też drogie, ceny wahają się od 250 do 500 złotych.

Materace bonelowe

Nic nowego na rynku – znane od dawna materace zawierające bonelowe sprężyny połączone w zwoje. Kiedyś jednak owijano je pianką poliuretanową, teraz daje się piankę ochronną z trawy morskiej czy końskiego włosia, tak by zapobiec wydostawaniu się sprężyn na zewnątrz. Im więcej zwojów ma materac, tym jest grubszy oraz bardziej sprężysty.

Materace bonelowe nie są zbyt elastyczne, ze względu na to, że sprężyny są ze sobą połączone; są też dość twarde. Ich największą zaletą jest cena. Materac bonelowy można dostać już za 200 zł; materace 5-zwojowe, o najwyższej sprężystości, kosztują około 800 zł.

  Panele na ścianę - tapicerowane

Najlepiej skontaktować z się bezpośrednio z producentem materacy, np. pl.tempur.com/materace/ i poprosić o pomoc w dopasowaniu twardości materaca, materiału, z jakiego jest wykonany czy jego grubości do naszych potrzeb.

Może Cię zainteresować: