Strona główna » Urządzamy pokój dziecka – jakie kolory będą najlepsze?

Urządzamy pokój dziecka – jakie kolory będą najlepsze?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Już czteromiesięczne niemowlę rozpoznaje kolory. Nie jest więc obojętne jakie kolory otaczają dziecko. Urządzasz pokój dziecka – zobacz jak działają kolory? Które wyciszają, a które przeciwnie – dodają energii, wspomagają koncentrację.

O tym, że otaczające nas kolory mają wpływ na nasze samopoczucie i psychikę, wiedzieli już starożytni. Zobaczmy więc jak działają na nas kolory często wybierane do pokoi dzieci. To także kolory często dekorujące meble dziecięce.

Kolor czerwony

Ma działanie stymulujące, energetyczne. Pod jego wpływem wzrasta ciśnienie krwi. Będzie właściwym wyborem dla osób apatycznych, ospałych, pozbawionych energii i chęci do działania. Jednak z tym kolorem bez względu na temperament dziecka radzimy uważać, lepiej stosować go jako kolor dodatków, a nie ścian w pokoju.

Kolor pomarańczowy

Ma podobne działanie do czerwonego, jednak działa znacznie delikatniej – pobudza, motywuje do działania. Oprócz tego ma właściwości łagodzące stres i jednocześnie pobudza intelektualnie i twórczo. Dzięki tym właściwościom godny jest polecenia wszystkim dzieciom, szczególnie tym rozpoczynającym swoją przygodę z szkołą. Pomarańczowy pozytywnie oddziałuje również na układ odpornościowy (nie przez przypadek jest to kolor często spotykany w dziecięcych szpitalach).

Kolor żółty

Ma działanie antydepresyjne, stymuluje na układ nerwowy i rozwesela. Dlatego wart jest polecenia dzieciom smutnym i miewającym stany lękowe (wzmaga poczucie bezpieczeństwa). Ten kolor będzie miał również pozytywny wpływ na osoby nieśmiałe. Nie wskazany natomiast dla dzieci nerwowych i nadpobudliwych. Podobnie jak pomarańczowy – pozytywnie działa na zdolności intelektualne.

Gotowe zestawienia kolorów

Kolor zielony

Działa uspokajająco, ma bardzo duże właściwości odstresowujące. Dzięki nim warto go zastosować w pokoju dziecka nadpobudliwego i agresywnego. Ponadto zieleń (jak również róż) kojąco działa na wszystkie nasze zmysły i pomaga zwalczyć zmęczenie.

  Stylowe meble dla dzieci - Pinio

Kolor niebieski

Działa kojąco, chłodząco i wyciszająco. Co nie oznacza, że mając styczność z tym kolorem stajemy się ospali, wręcz przeciwnie – niebieski pomaga się skoncentrować. Ma również działanie zmniejszające apetyt. Niebieski szczególnie zalecany jest dzieciom nadpobudliwym oraz mającym kłopoty z koncentracją uwagi.

Zdjęcia i konsultacja www.pinio.com.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.