Strona główna » Styl wabi-sabi – nowy styl dekorowania wnętrz

Styl wabi-sabi – nowy styl dekorowania wnętrz

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Surowość, prostota, niedoskonałość to trzy najważniejsze cechy stylu wabi-sabi. Ten nowy styl coraz częściej pojawia się we wnętrzach. Przyszedł do nas z Japonii.

Wabi-sabi wywodzi się z japońskiej estetyki. Opiera się na idei akceptowania tymczasowości oraz niedoskonałości wszystkiego, co nas otacza. W tym stylu za piękne uznaje się to, co wiekowe, asymetryczne oraz surowe.

Wabi-sabi to kult autentyczności

Docenia się w nim wysłużone przedmioty o prostych formach. Japończycy potrafili znaleźć w nich piękno upływającego czasu. W końcu w każdym domu meble zużywają się i starzeją, naczynia pękają, a kolory na ścianach blakną.

Dekoria.pl, świeca kamienna
Dekoria.pl, komoda Pinot
Dekoria.pl, ceramika Simple Brown Cottage

 

Korzenie wabi-sabi sięgają buddyjskiej nauki sanboin, która mówi o trzech wyznacznikach życia: samotności, surowości i przemijalności. Nic zatem dziwnego, że początkowo samo określenie miało mniej pozytywny wydźwięk. Dzisiaj słowo wabi oznacza rustykalną prostotę oraz świeżość, z kolei sabi piękno starego przedmiotu.

O czym pamiętać, urządzając wnętrze w stylu wabi-sabi

W wabi-sabi najważniejsze jest dostrzeżenie piękna w starych, nieco zniszczonych rzeczach. Jeśli zatem masz szafę po babci – nie wyrzucaj jej! Wszystkie rysy w drewnie opowiadają historię, o której warto pamiętać. Podobnie jest z nadtłuczonym półmiskiem lub starym fotelem. Nie naprawiaj ich – to właśnie oznaki ich używania sprawiają, że są piękne.

Dekoria.pl, stolik okrągły Industrial
Dekoria, hoker Madura
Dekoria.pl, lampa stołowa Genua

Jeśli nie chcesz wypełnić domu używanymi przedmiotami, postaw na takie meble, które ładnie się starzeją. Po kilku latach na obiciu skórzanego fotela pojawią się charakterystyczne przetarcia, ale wciąż będzie wyglądało szlachetnie. W sklepach z pewnością znajdziesz również drewniane produkty stylizowane na stare. To złoty środek dla tych, którzy wolą natychmiastowy efekt vintage.

Styl wabi-sabi to także:
1. Prostota
Na lokalnych bazarach trudno oprzeć się pokusie kupienia wielu używanych przedmiotów. Nie zapomnij jednak, że wnętrza urządzone w stylu wabi-sabi powinny być minimalistyczne. Trend wabi-sabi dotarł do nas z Japonii, czyli kraju, w którym wartościami są skromność i prostota. Jak urządzić pokój w stylu loft
2. Neutralne kolory
W mieszkaniu urządzonym w stylu wabi-sabi powinna dominować neutralna kolorystyka, która występuje w przyrodzie. Meble w brązowym, beżowym i szarym kolorze tworzą przytulną, domową atmosferę. Jeśli chcesz jednak trochę ożywić pokój, wybierz kilka ciemnozielonych lub błękitnych dodatków. Z kolei białe ściany odświeżą pomieszczenie.
3. Naturalne materiały
We wnętrzach urządzonych w stylu wabi-sabi znajdują się wyłącznie naturalne materiały. Drewno, skóra, len, bawełna. Nie zapomnij o dodatkach, które nadają charakter: ręcznie wykonanej i nierównomiernie pomalowanej ceramice,drewnianych meblach, świeczkach w kamieniu.

  Uzyskanie pożyczki na wykończenie lub wyremontowanie domu

Źródło: www.dekoria.pl

Może Cię zainteresować: