Strona główna » Jak wybrać odpowiednią barwę światła, kupując LED?

Jak wybrać odpowiednią barwę światła, kupując LED?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

LED-y występują w kilku różnych temperaturach barwowych. Światło LED może być ciepłe, zimne lub neutralne. Każde z nich ma inne właściwości oraz powinno być stosowane w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Jak więc prawidłowo wybrać LED-y, by miały właściwą barwę światła?

Nie wystarczy wiedzieć jaki gwint powinna mieć żarówka czy świetlówka, jakiej mocy ma być, by spełniała nasze oczekiwania. Ważna jest temperatura barwowa światła, bowiem od niego zależy czy wnętrze będzie przytulne, z lekko żółtą poświatą, czy raczej chłodne, wypełnione białych światłem.

Żarówki LED o ciepłej barwie światła – idealne do pomieszczeń wypoczynkowych

Ciepła barwa światła na opakowaniu żarówek LED-owych oznaczona jest przedziałem między 2700 a 3500 K. Jest to światło białe ciepłe, które najlepiej sprawdza się do oświetlenia pomieszczeń, w których wypoczywamy. Żarówki Osram o takiej temperaturze barwowej idealne nadają się więc do zainstalowania w salonie, w sypialni, w pokojach dziecięcych oraz wszystkich pomieszczeniach, w których chcemy lepiej odprężyć się i zrelaksować.


Oświetlone takimi żarówkami pomieszczenia wydają się także znacznie przytulniejsze i cieplejsze w odbiorze wizualnym. Żarówki o ciepłej barwie światła będą także dobrym wyborem dla osób, które preferują ciepłe światło lub są przyzwyczajone do tradycyjnych żarówek.

Żarówki LED o zimnej barwie światła – oświetlenie przestrzeni magazynowych

Mimo, że najczęściej wybieranymi LED-ami są te o ciepłej barwie światła, to jednak także żarówki emitujące światło zimne cieszą się zainteresowaniem użytkowników nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia LED-owego. Żarówki Osram o zimnej barwie światła rozpoznamy po temperaturze barwowej równej lub wyższej niż 6000 K.


Emitowane przez nie światło posiada charakterystyczny niebieskawy chłodny odcień i doskonale pasuje do umieszczenia w nowoczesnych pomieszczeniach o minimalistycznym wystroju. Zimne światło LED-owe znakomicie wydobywa oraz uwypukla elementy wystroju wnętrza. LED o zimnej barwie światła najczęściej wykorzystuje się do oświetlania magazynów, a w prywatnych domach dobrze sprawdzają się jako oświetlenie łazienki oraz podświetlenie szafek kuchennych.

Żarówki LED o neutralnej barwie światła – idealne do pracy i nauki

LED o barwie światła neutralnej, na przykład firmy Osram. Ich światło mieści się w przedziale pomiędzy 4000 a 5000 K i jest najczęściej spotykane w biurach, sklepach oraz w galeriach handlowych.Jak rozczytać oznaczenia na opakowaniach LED

  Technologia Power LED w lampach

Neutralna barwa światła dobrze wypływa na nasz wzrok oraz nie powoduje jego przemęczania, dlatego żarówki Osram o takiej temperaturze barwowej szczególnie warto wykorzystać w miejscach pracy. Podobnie, jak zimna barwa światła, także światło neutralne podkreśla wystrój wnętrza oraz uwydatnia szczegóły. Doskonale sprawdzi się więc także do umieszczenia w kuchni lub przedpokoju.

Wybieramy żarówki o właściwiej temperaturze barwowej

Poszczególne barwy światła możemy także ze sobą mieszać i w ten sposób w jednym pomieszczeniu wydzielić strefy służące zarówno do wypoczynku, jak i do pracy. Warto jednak pamiętać o ogólnych wytycznych oraz kierować się nimi przy wyborze oświetlenia. Wybrana przez nas barwa światła ma bowiem duże znaczenie dla komfortu przebywania w danym pomieszczeniu.

W różnej temperaturze barwowej można nabyć żarówki Osram w MagazynLamp.pl, sklepie internetowym oferującym szeroki wybór oświetlenia w przystępnych cenach. Warto się więc zapoznać z ich parametrami oraz wybrać oświetlenie najlepiej dopasowane do naszych preferencji oraz rodzaju pomieszczenia.

Tekst sponsorowany

Może Cię zainteresować: