Strona główna » Savoir-vivre – układamy sztućce na stole

Savoir-vivre – układamy sztućce na stole

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Jak nakryć stół zgodnie z zasadami savoir-vivre’u? Jakie sztućce będą najlepiej pasować na konkretną okazję? I jak odpowiednio posługiwać się nimi podczas spotkania?

Planując kolację lub przyjęcie, warto przypomnieć sobie zasady związane z ułożeniem zastawy czy sztućców, ale również z odpowiednim zachowaniem przy stole.
Jedno z podstawowych założeń, związane z dekoracją stołu, zakłada, że sztućce znajdujące się na nim powinny pochodzić z jednego kompletu. Należy je ułożyć wokół talerza podstawowego według kolejności użycia.
Dlatego właśnie widelec, którym spróbujemy przystawkę, układamy najdalej, kolejne miejsce zajmie łyżka do zupy, a najbliżej talerzy będzie widelec do dania głównego. Przy rozkładaniu powinno się zachować odstęp około 1 cm między nimi, naczyniem i krawędzią stołu.
Noże, zwrócone ostrzem w lewo, oraz łyżki zawsze należy ułożyć po prawej stronie talerzy, natomiast widelce – po lewej. Z kolei łyżeczki lub widelczyki do deseru powinny leżeć nad talerzem, w górnej części, przy czym rączka łyżeczki zawsze jest skierowana w prawo, natomiast widelca – w lewo.
Kilka  zasad posługiwania się sztuccami
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że sztućce raz wzięte ze stołu, nie mogą ani na niego wrócić, ani opierać się o niego częściowo. Jeśli na chwilę przerywamy jedzenie, kładziemy sztućce skrzyżowane na talerzu. W takiej sytuacji nóż zawsze jest zwrócony w lewą stronę, a na nim zostaje ułożony widelec. Robiąc przerwę podczas jedzenia zupy, łyżkę należy pozostawić w środku. Natomiast po skończeniu tego dania – ułożoną na naczyniu, będącym podstawką głębokiego talerza lub filiżanki, w której zostało ono zaserwowane.
Kiedy skończymy danie główne, kładziemy sztućce na talerzu, równolegle do siebie, trzonkami skierowanymi w prawą stronę tak, aby tworzyły z krawędzią stołu kąt 45 stopni.
Łyżeczka do kawy lub herbaty zawsze pozostaje na spodku, nigdy zaś w filiżance lub opierając się o spodek.

  Jesienna kawa parzona w domu

Więcej o zasadach bon ton przy stole
Na zdjęciach prezentujemy komplet sztućców Virga marki Gerlach, które są odzwierciedleniem nowoczesnego designu. Dzięki swojej masywności sztućce sprawiają wrażenie zarówno szykownych, jak i ekstrawaganckich.
Oryginalne, kute sztućce Virga pasują zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego wnętrza. Sztućce zostały wykonane z najwyższej klasy stali nierdzewnej o grubości 6 mm. Cena kompletu składającego się z 24 sztuk, przeznaczonego dla 6 osób, to 599 zł.
www.gerlach.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.