Strona główna » Salon – jak dobrze urządzić
Kominek w salonie wyeksponowany kolorem - niebieska farba marki Tikkurila

[paragraph]Piękno jest subiektywne, stąd też tyle różnych aranżacji, które mogą być zastosowane w domu. Salon dobrze urządzony powinien mieć określony styl.[/paragraph]

Salon stanowi w mieszkaniu miejsce relaksu, centrum życia rodzinnego, spotkań towarzyskich. Aranżacja salonu powinna więc uwzględniać jego różne funkcje. Zobaczmy na co zwrócić uwagę, jak nadać salonowi styl.

Telewizor centrum salonu

Kominek w salonie wyeksponowany kolorem - niebieska farba marki Tikkurila

Kominek w salonie wyeksponowany kolorem – niebieska farba marki Tikkurila

Mimo, że coraz więcej ludzi deklaruje, że nie ogląda telewizji, to telewizor nadal stanowi ważny element w pokoju dziennym. Dobrze jest więc zadbać, aby jego ustawienie było zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Telewizor nie powinno się ustawiać naprzeciwko okna, by nie padały na ekran promienia słońca – wtedy obraz byłby niewyraźny. Także wielkość telewizora powinna być dobrana do pomieszczenia, tak aby nie przytłaczał swoimi rozmiarami.

[zobaczp]Jaka powinna być wielkość telewizora w twoim pokoju [/zobaczp]

Wyjątkiem będzie oczywiście pomieszczenie dedykowane pod kino domowe, ale ono zazwyczaj pełni tylko tą jedną funkcję. Na ogół pokój telewizyjny jest urządzony skromnie – wygodna kanap i fotele oraz zestaw kina domowego z dużym telewizorem lub rzutnikiem.

Kominek w salonie – atmosfera ciepła

Salon – pomysł na malowanie ścian dwoma kolorami farb Tikkurila

Coraz częściej, nawet w mieszkaniach w bloku, w salonie pojawia się kominek. Ma tę zaletę, że tworzy atmosferę ciepła, jednocześnie nadając wnętrzu styl. Jeżeli zdecydujemy, że kominek będzie stał w centralnym miejscu salonu, to wokół niego najlepiej postawić kanapę i stolik kawowy. Pozwoli to domownikom na miły relaks przy cieple kominka. Jako, że jest to ciekawy element wystroju, warto zadbać o to, aby nie zginął na tle innych elementów dekoracyjnych – sam w sobie może wystarczająco ozdobić wnętrze.

  Meble Paged (Cuba) w salonie - jakie kolory pasują

Stolik kawowy – ważna drobnostka w salonie

Stolik kawowy to drobny element wyposażenia salonu, ale musi pasować do całego wnętrza. W zależności od preferencji, może on być w tym samym stylu jak reszta mebli, w tym samym kolorze. Można też stolik kawowy uczynić najważniejszym elementem, np. decydując się na mebel w intensywnym kolorze. Ze względów praktycznych należy zwrócić uwagę na to, czy mebel jest stabilny i funkcjonalny np. podczas przyjmowania gości.

Style w salonie

Styl minimalistyczny – cechuje go prostota formy, oszczędność dekoracji, surowy klimat wnętrza. W pomieszczeniach urządzonych w tym stylu eksponowana jest przede wszystkim sama przestrzeń, w której nie ma miejsca na zbędne meble, sprzęty, dodatki typu obrus na stole. W minimalistycznym wnętrzu są wykorzystywane surowe materiały, np. szkło, metal, cegła lub beton, a dominującym kolorem jest zimna biel, szarość.

Biel w salonie w stylu skandynawskim - na ścianach farba Tikkurila kolor off white

Biel w salonie w stylu skandynawskim – na ścianach farba Tikkurila kolor off white

Styl skandynawski – jego znakiem rozpoznawczym są pełne naturalnego światła, przestronne wnętrza urządzone prosto i zarazem funkcjonalnie. Charakterystyczna kolorystyka w skandynawskich aranżacjach to przede wszystkim biel oraz pastelowe, jasne kolory w tonacjach niebieskich, żółtych, różowych. Aby przełamać wrażenie chłodu, typowego dla klimatu skandynawskiego, w urządzeniu wnętrza wykorzystywane są naturalne materiały, np. drewno, tkaniny z lnu, świece, które ocieplają otoczenie i sprawiają, że przestrzeń wypełniona jest przytulną, domową atmosferą.

Na ścianach kolor Arctic Tikkurila off white; wnętrze w stylu eko

Salon połączony z kuchnią w stylu eko; na ścianach kolor Arctic Tikkurila off white

Styl eko – czerpie inspiracje z natury. W rozświetlonych wnętrzach króluje prostota i harmonia aranżacji. Dominują kolory ziemi – beże, brązy, zielenie. W urządzeniu pomieszczenia wykorzystane są naturalne materiały, takie jak drewno, bambus, kamień, wiklina, len. Naturalnie we wnętrzach eko nie może zabraknąć żywych roślin.

Ściany w pokoju urządzonym w stylu glamour są pomalowane farbami z linni Glamour Dekoral Fashion

Przeciwieństwem wyżej wymienionych stylów jest styl glamour – niebywale ozdobny, pełen blasku i barokowego przepychu. W aranżacjach typu glamour funkcjonalność przestrzeni schodzi na drugi plan, liczą się przede wszystkim efekty wizualne. Dlatego w takim wnętrzu są intensywne fiolety, srebro, złoto. Błyszczące tkaniny, welurowa tapicerka mebli, ogromne lustra w rzeźbionych pozłacanych ramach, kryształowe żyrandole – to nieodzowne elementy aranżacji glamour dające poczucie ekstrawaganckiego luksusu.

  Dobry lakier z połyskiem

Może Cię zainteresować: