Strona główna » Salon – jak dobrze urządzić
Kominek w salonie wyeksponowany kolorem - niebieska farba marki Tikkurila

Piękno jest subiektywne, stąd też tyle różnych aranżacji, które mogą być zastosowane w domu. Salon dobrze urządzony powinien mieć określony styl. Salon stanowi w mieszkaniu miejsce relaksu, centrum życia rodzinnego, spotkań towarzyskich. Aranżacja salonu powinna więc uwzględniać jego różne funkcje. Zobaczmy na co zwrócić uwagę, jak nadać salonowi styl.

Spis treści porady

Jak urządzić salon?

Telewizor centrum salonu

Kominek w salonie wyeksponowany kolorem - niebieska farba marki Tikkurila

Kominek w salonie wyeksponowany kolorem – niebieska farba marki Tikkurila

Mimo, że coraz więcej ludzi deklaruje, że nie ogląda telewizji, to telewizor nadal stanowi ważny element w pokoju dziennym. Dobrze jest więc zadbać, aby jego ustawienie było zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Telewizor nie powinno się ustawiać naprzeciwko okna, by nie padały na ekran promienia słońca – wtedy obraz byłby niewyraźny. Także wielkość telewizora powinna być dobrana do pomieszczenia, tak aby nie przytłaczał swoimi rozmiarami.

Jaka powinna być wielkość telewizora w twoim pokoju

Wyjątkiem będzie oczywiście pomieszczenie dedykowane pod kino domowe, ale ono zazwyczaj pełni tylko tą jedną funkcję. Na ogół pokój telewizyjny jest urządzony skromnie – wygodna kanap i fotele oraz zestaw kina domowego z dużym telewizorem lub rzutnikiem.

Kominek w salonie – atmosfera ciepła

Salon – pomysł na malowanie ścian dwoma kolorami farb Tikkurila

Coraz częściej, nawet w mieszkaniach w bloku, w salonie pojawia się kominek. Ma tę zaletę, że tworzy atmosferę ciepła, jednocześnie nadając wnętrzu styl. Jeżeli zdecydujemy, że kominek będzie stał w centralnym miejscu salonu, to wokół niego najlepiej postawić kanapę i stolik kawowy. Pozwoli to domownikom na miły relaks przy cieple kominka. Jako, że jest to ciekawy element wystroju, warto zadbać o to, aby nie zginął na tle innych elementów dekoracyjnych – sam w sobie może wystarczająco ozdobić wnętrze.

  Podłoga w mieszkaniu w stylu skandynawskim; jasne wnętrza

Stolik kawowy – ważna drobnostka w salonie

Stolik kawowy to drobny element wyposażenia salonu, ale musi pasować do całego wnętrza. W zależności od preferencji, może on być w tym samym stylu jak reszta mebli, w tym samym kolorze. Można też stolik kawowy uczynić najważniejszym elementem, np. decydując się na mebel w intensywnym kolorze. Ze względów praktycznych należy zwrócić uwagę na to, czy mebel jest stabilny i funkcjonalny np. podczas przyjmowania gości.

Style w salonie

Styl minimalistyczny – cechuje go prostota formy, oszczędność dekoracji, surowy klimat wnętrza. W pomieszczeniach urządzonych w tym stylu eksponowana jest przede wszystkim sama przestrzeń, w której nie ma miejsca na zbędne meble, sprzęty, dodatki typu obrus na stole. W minimalistycznym wnętrzu są wykorzystywane surowe materiały, np. szkło, metal, cegła lub beton, a dominującym kolorem jest zimna biel, szarość.

Biel w salonie w stylu skandynawskim - na ścianach farba Tikkurila kolor off white

Biel w salonie w stylu skandynawskim – na ścianach farba Tikkurila kolor off white

Styl skandynawski – jego znakiem rozpoznawczym są pełne naturalnego światła, przestronne wnętrza urządzone prosto i zarazem funkcjonalnie. Charakterystyczna kolorystyka w skandynawskich aranżacjach to przede wszystkim biel oraz pastelowe, jasne kolory w tonacjach niebieskich, żółtych, różowych. Aby przełamać wrażenie chłodu, typowego dla klimatu skandynawskiego, w urządzeniu wnętrza wykorzystywane są naturalne materiały, np. drewno, tkaniny z lnu, świece, które ocieplają otoczenie i sprawiają, że przestrzeń wypełniona jest przytulną, domową atmosferą.

Na ścianach kolor Arctic Tikkurila off white; wnętrze w stylu eko

Salon połączony z kuchnią w stylu eko; na ścianach kolor Arctic Tikkurila off white

Styl eko – czerpie inspiracje z natury. W rozświetlonych wnętrzach króluje prostota i harmonia aranżacji. Dominują kolory ziemi – beże, brązy, zielenie. W urządzeniu pomieszczenia wykorzystane są naturalne materiały, takie jak drewno, bambus, kamień, wiklina, len. Naturalnie we wnętrzach eko nie może zabraknąć żywych roślin.

Ściany w pokoju urządzonym w stylu glamour są pomalowane farbami z linni Glamour Dekoral Fashion

Przeciwieństwem wyżej wymienionych stylów jest styl glamour – niebywale ozdobny, pełen blasku i barokowego przepychu. W aranżacjach typu glamour funkcjonalność przestrzeni schodzi na drugi plan, liczą się przede wszystkim efekty wizualne. Dlatego w takim wnętrzu są intensywne fiolety, srebro, złoto. Błyszczące tkaniny, welurowa tapicerka mebli, ogromne lustra w rzeźbionych pozłacanych ramach, kryształowe żyrandole – to nieodzowne elementy aranżacji glamour dające poczucie ekstrawaganckiego luksusu.

  Drzwi do mieszkania w stylu skandynawskim

Może Cię zainteresować: