Strona główna » Telewizor – na jakiej wysokości?

Telewizor – na jakiej wysokości?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Kupujemy płaski telewizor LCD i chcemy go ustawić na komodzie. Jakiej wysokości powinna być komoda? Na jakiej wysokości powinien stać telewizor?

Zanim kupicie komodę czy szafkę rtv, ustawcie kanapę, narożnik czy fotele, na których będziecie siedzieć oglądając telewizję. Najważniejsze bowiem nie jest to na jakiej wysokości stoi telewizor, ale pod jakim kątem i z jakiej odległości na niego patrzymy.

Rzecz w tym, by oglądając telewizję patrzeć na wprost, a najlepiej lekko w dół. Wtedy oczy najmniej się męczą. Jeżeli będziemy podnosić głowę przy oglądaniu telewizji, zmęczą się oczy i może pojawić się ból w  karku.

I jeszcze sprawa odległości od ekranu telewizora. Jeśli pokój jest mały, to proponuję nie kupować telewizora większego niż 32 cale. By dobrze widzieć cały obraz na ekranie, nie męczyć się przy oglądaniu, powinno się pamiętać o zachowaniu określonych odległości w zależności od przekątnej ekranu.
Przy ekranie 32" to od około 2,5 do 4 metrów. Przy 37-calowym – minimum 2,8 metra, 40-calowym od 3 do 5 metrów, 46-calowy co najmniej 3,5 metra,  Technologia HD według fachowców skraca ten dystans, jednak warto zachowac zdrowy rozsądek i nie fundować sobie w domu "komfortu" oglądania porównywalnego z pierwszym rzędem w kinie, którego przecież nikt nie chce kupować 🙂

zdjęcie Philips

  Nowoczesne mieszkanie urządzone w klimacie przedwojennej kamienicy

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.