Strona główna » Okna drewniane – jak o nie dbać

Okna drewniane – jak o nie dbać

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Co najmniej dwa razy w roku powinniśmy obejrzeć skrzydła i ramy oraz ocenić ich stan. Czynności te nie są skomplikowane i nie zajmują dużo czasu. Możemy wykonać je samodzielnie, bez potrzeby korzystania z usług fachowca.

Podstawową czynnością pielęgnacyjną okien jest utrzymanie ich w czystości. Najlepiej myć je 2-3 razy w roku, koniecznie po zimie i tuż przed jej rozpoczęciem. Należy rozpocząć od oczyszczenia ram z kurzu. Specjaliści odradzają stosowanie silnych preparatów o właściwościach ściernych, które mogą uszkodzić strukturę zabezpieczającą drewno. Nie powinno się również stosować środków z dodatkiem substancji rozpuszczających, które zniszczą powłokę lub nawet odbarwią kolor.
– Kurz, będący pożywką dla mikroogranizmów odpowiedzialnych za niszczenie drewna sprawnie zmyjemy ciepłą wodą z odrobiną słabego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Do tego typu powierzchni nie stosujemy proszków do szorowania, rysujących szczotek ani agresywnych środków chemicznych np. na bazie amoniaku. Może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń lakieru – mówi Dariusz Pytel, technolog z firmy Stolbud Włoszczowa.

Sposób na mikropęknięcia
Ramy pokryte farbą lub lakierem możemy również wyczyścić przy użyciu profesjonalnych środków tj. mleczka do konserwacji lub innych specyfików, które odtłuszczą i pozostawią ramę czystą. W procesie czyszczenia doskonale sprawdzą się specjalne zestawy pielęgnacyjne, oferowane przez producentów stolarki okiennej. Mleczko pielęgnacyjne, lepiej niż woda z detergentem, odświeży powłokę lakierniczą i zamknie mikropęknięcia, utrudniając tym samym wnikanie wilgoci w drewno. Środek ten, oprócz wypełnienia niedostrzegalnych pęknięć, ochroni drewnianą ramę przed wilgocią i ułatwi jej oczyszczenie. Specjalistyczne płyny myjące zagwarantują kompleksową ochronę i konserwację drewnianych elementów okna.

Naprawa uszkodzeń lakieru i farby
Powłoka lakiernicza okien drewnianych zapewnia ochronę naturalnego budulca, jednak czasem zbyt intensywne oddziaływanie zanieczyszczonego środowiska może wpłynąć na jej stan. Warunki atmosferyczne, zmiany temperatur, grad i deszcz mogą w niewielkim stopniu uszkodzić warstwę lakieru, powodując zadrapania i zarysowania. Dlatego też warto dokładnie przyjrzeć się powłoce malarskiej, powlekającej ramy okienne.
– Zadrapania i otarcia zewnętrznej powierzchni ram są wbrew pozorom łatwe do usunięcia. Uszkodzone miejsca należy uprzednio oczyścić, np. szlifując je drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie dokładnie odkurzamy, przecieramy wilgotną ściereczką i nanosimy dwie warstwy powłoki malarskiej w kolorach, którymi rama była fabrycznie wykończona. Ważne, aby dwiema warstwami preparatu pomalować tylko te miejsca, w których powłoka jest faktycznie uszkodzona.

  Ciepłe okna dachowe – normy, parametry, montaż

Renowacja uszczelek i okuć okiennych
Okna narażone są na liczne obciążenia mechaniczne. Bardzo często je otwieramy, uchylamy, zamykamy, stale oddziałują na nie zróżnicowane temperatury, promienie słoneczne, wiatr i deszcz. Szczególnie wrażliwe na czynniki pogodowe są okucia i uszczelki. Uszczelki nie tracą elastyczności, nie pękają, skutecznie chronią przed wodą, gdy przynajmniej raz w oku smarujemy je wazeliną lub specjalnymi środkiem przeznaczonym do pielęgnacji. Uszczelki wyraźnie uszkodzone trzeba będzie jednak wymienić. W technologicznie zaawansowanych oknach wymiany uszczelek najsprawniej dokonają profesjonaliści. Przynajmniej raz do roku wszystkie elementy ruchome oraz miejsca współpracy tych elementów należy oczyścić, a następnie nasmarować olejem do konserwacji okuć, uważając przy tym, aby nie naruszyć ich powłoki antykorozyjnej.

Konsultacja Dariusz Pytel –technolog Stolbud Włoszczowa S.A.

zdjęcia www.stobud.pl

 

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.