Strona głowna najnowsze Ciepłe okna dachowe – normy, parametry, montaż

Ciepłe okna dachowe – normy, parametry, montaż

przez pytanieomieszkanie

[paragraph]O tym, czy okno jest ciepłe świadczy jego energooszczędność, a dokładnie mówiąc współczynnik przenikania ciepła. Obowiązujące od 2017 roku normy wymagają od okien dachowych coraz więcej.[/paragraph]

Zatem chcąc dobrze wybrać ciepłe okna, sprawdźmy ich parametry i w kolejnym kroku zadbajmy o ich prawidłowy montaż.

Normy, czyli co w prawie budowlanym

Zmiany w przepisach budowlanych coraz bardziej podnoszą poprzeczkę jeśli chodzi o energooszczędność materiałów budowlanych, w tym okien. Każde okno musi mieć określony współczynnik przenikania ciepła. Co on oznacza? Współczynnik Uw („w” od angielskiego słowa window) podaje ilość ciepła, które przepływa przez 1 m2 okna, przy stałej różnicy temperatury pomiędzy wnętrzem budynku i otoczeniem wynoszącej 1 K – stąd jednostka W/(m²·K). Im niższa wartość współczynnika Uw, tym cieplejsze jest okno.
Według norm obowiązujących od 2017 roku okna pionowe mogą mieć współczynnik Uw maksymalnie 1,1 W/(m²·K), a okna połaciowe 1,3 W/(m²·K). Jednak kolejne zmiany będą w 2021 roku. Dla okien pionowych maksymalny Uw będzie 0,9 W/(m²·K), a dla dachowych 1,1 W/(m²·K) – dotyczy to okien na poddaszach ciepłych, gdzie temperaturę obliczeniową w pomieszczeniu przyjmuje się na poziomie minimum 16°C.

Okna dachowe z dobrymi parametrami

Zatem inwestując w ciepłe okna dachowe przede wszystkim sprawdzajmy ich współczynnik Uw, pamiętając, że im niższy, tym bardziej energooszczędne okno. Skoro od 2021 roku Uw będzie maksymalnie 1,1 W/(m²·K), już dziś szukajmy okien spełniających te warunki. Takim oknem jest na przykład model ISO I3 firmy OKPOL – drewniane, wyposażone w pakiet trzyszybowy wypełniony kryptonem, ze współczynnikiem przenikania ciepła Uw=0,93 W/(m²·K).
Jeszcze lepszy współczynnik mają okna dachowe obrotowe OKPOL wykonane z PVC. Modele z pakietem trzyszybowym, z ciepłą ramką, wypełnione argonem (IGO I6) lub kryptonem (IGO I3) mają współczynnik przenikania ciepła okna UW odpowiednio 0,9 i 0,78 W/(m²·K). Normy obowiązujące od 2021 roku spełnia także okno IGO E2 z pakietem dwuszybowym, mające współczynnik UW=1,1 /(m²·K).
Ciepłe okno to także takie, w którym szyby mają powłokę niskoemisyjną. Dzięki niej do pomieszczeń dochodzi maksymalnie dużo promieniowania słonecznego, zaś szyba zapobiega uciekaniu ciepła na zewnątrz.

  Lodówka Samsung - duża pojemność

Ciepły montaż

Energooszczędne okno dachowe zachowa swoje parametry tylko, jeżeli będzie prawidłowo zamontowane. Szacuje się, że poprzez dach może uciekać nawet 25% ciepła, koniecznie więc trzeba zadbać o ciepły montaż stolarki połaciowej.
Ważne, by te prace zlecić dekarzowi, potrzebna jest bowiem wiedza nie tylko o samych oknach, ale i o konstrukcji dachu. Dekarz powinien zacząć od porównania rozmiarów stolarki i rozstawu krokwi, aby zachować wymagany odstęp. Może okazać się konieczne wykonanie łat montażowych.
Najistotniejsze w ciepłym montażu okna dachowego jest poprawne wykonanie izolacji termicznej. I tu niezwykle ważne są umiejętności i wiedza dekarza. Niektórzy producenci ułatwiają pracę dekarzom, oferując gotowe elementy. Na przykład rama izolacyjna ze spienionego polipropylenu UTB OKPOL, którą łatwo i szybko wypełnia się szczelinę między ościeżnicą a konstrukcją dachu. Z kolei do połączenia okna z folią dachową można wykorzystać kołnierz paroprzepuszczalny AKP, pozwalający na uszczelnienie i docieplenie ościeżnicy w konstrukcji dachowej. Firma OKPOL do swoich produktów oferuje też fartuchy ołowiane, podklejane szerokim paskiem z butylu, który ułatwia montaż okna i zapewnia dobrą przyczepność elementu do różnych powierzchni.

Więcej na: www.okpol.pl/poradnik

Może Cię zainteresować: