Strona główna » Koniec MDM-u, czyli jak inaczej sfinansować wkład własny

Koniec MDM-u, czyli jak inaczej sfinansować wkład własny

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Nie zniechęcaj się, poznaj 5 sposobów jak sfinansować wkład własny! W 2018 roku program MDM udostępnił ostatnią transzę, a obowiązkowa wysokość wkładu własnego wynosi już 20% nieruchomości. Aż tyle gotówki musisz wyłożyć, żeby dostać kredyt. Skąd wziąć taką kwotę, jeśli zarabiasz niewiele albo jesteś na początku drogi zawodowej? Być może masz szansę skorzystać z któregoś z tych 5 sposobów.

Uruchomiony w 2014 roku program Mieszkanie dla Młodych obejmował dofinansowanie nowych mieszkań – po nowelizacji także kupno mieszkania z dopłatą z programu na rynku wtórnym. Niestety w 2018 roku została odblokowana ostatnia transza w ramach MDM.

To oznacza, że znika jeden z modeli wsparcia, z którego mogły skorzystać osoby planujące nabycie mieszkania. Nie uzupełnią już wkładu własnego dofinansowaniem. Kupna przyszłych czterech kątów nie ułatwia też to, że od 2017 roku obowiązkowa wysokość wkładu własnego wynosi 20%. W ten sposób zostaje obniżone ryzyko dla banków – do kredytu nie mają dostępu osoby, których po prostu na niego nie stać.

Wkład własny na kredyt hipoteczny – skąd wziąć pieniądze?

Jak więc zgromadzić środki na wkład własny? To kilka pomysłów.

* Weź pożyczkę w zakładzie pracy

Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, jeśli porównamy je z pożyczkami i kredytami zaciąganymi w bankach. Środki na taką pożyczkę pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Do czego służy taki fundusz? Wspiera osoby, które pracują w danej firmie i potrzebują pożyczyć gotówkę. Może być przeznaczona na różne cele, m.in.: remont, dofinansowanie mieszkania albo wykup nieruchomości na własność.

  Okna bezpieczne dla dzieci

Co najważniejsze, bardzo często pożyczki zakładowe są nisko oprocentowane. Po drugie, nie odnotowuje ich BIK. Firma, w której pracujesz, musi jednak posiadać kasę zapomogowo-pożyczkową. By takowa powstała, co najmniej 10 osób w firmie musi wyrazić chęć. Następnie konieczne jest jednorazowe wpisowe i comiesięczne wpłaty, które mogą być potrącane z pensji.

* Zaoferuj dodatkowe zabezpieczenie

Nie masz wystarczającego wkładu własnego? Możesz zaproponować zabezpieczenie kredytu hipotecznego inną nieruchomością. Wystarczy, że ktoś z Twojej rodziny ma drugie mieszkanie o wartości, która przekracza wartość oczekiwanego wkładu własnego. To jednak nie wszystko. Musi zgodzić się na zabezpieczenie Twojego kredytu hipoteką na swojej nieruchomości. Wiele banków akceptuje takie rozwiązanie.

* Zaproponuj wkład własny w innej formie niż gotówka

Wiele zależy od tego, co może zaproponować Ci bank, ale zamiast gotówki da się pokryć wkład własny innymi formami. Co się do nich zalicza? Chociażby środki pieniężne zdeponowane na rachunkach bankowych (także na Indywidualnych Kontach Emerytalnych albo Indywidualnych Kontach Zabezpieczeń Emerytalnych) oraz udokumentowane oszczędności, które można sprzedać i przeznaczyć na kredytowanie (mowa o akcjach, obligacjach). Nie każdy bank zgodzi się jednak na takie rozwiązanie.

* Weź pożyczkę gotówkową

To rozwiązanie ostateczne – wzięcie pożyczki gotówkowej na wkład własny może obniżyć Twoją zdolność kredytową. Dlatego zanim ją weźmiesz, idź do banku i dowiedz się, czy to nie przekreśli Twoich szans na kredyt mieszkaniowy (być może pożyczkę może wziąć któryś z Twoich bliskich, któremu będziesz ją oddawać?). Pożyczka jest zazwyczaj wyżej oprocentowana niż kredyt hipoteczny, a spłacanie jej równolegle z ratami kredytu to duże obciążenie finansowe. Ten krok warto przemyśleć, jeśli masz wysokie zarobki, stabilną pracę i na przykład bierzesz kredyt ze współmałżonkiem. Najlepiej, żebyś miał zbudowaną poduszkę finansową na czarną godzinę.

  Projekty domów nowoczesnych

* Zacznij odkładać pieniądze na wkład własny

Jeśli znajdujesz się na początku drogi zawodowej, masz szansę, by przez nadchodzące lata odłożyć wymaganą kwotę wkładu własnego. Będzie to co prawda wymagać oszczędzania kilkuset złotych miesięcznie, ale jest możliwe. Dobrze też rozglądać się pośród ofert mieszkań w lokalizacjach oddalonych od centrów miast – im mniejszy koszt mieszkania, tym mniejszy wkład własny jest potrzebny.

Więcej porad dotyczących finansów znajdziesz w poradniku internetowym FinAi.

Może Cię zainteresować: