Strona główna » Kupujemy mieszkanie – z rynku wtórnego czy od dewelopera?

Kupujemy mieszkanie – z rynku wtórnego czy od dewelopera?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Każda wersja ma swoje wady i zalety. Jedni wolą kupić gotowe mieszkanie, urządzone, zapłacić 2 % podatku, ale nie mieć niespodzianek, natomiast inni wolą kupić od dewelopera stan surowy i wykończyć po swojemu.

Co lepsze? Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Wybór zależy od kupującego. My doradcy jesteśmy od tego, by pokazać wady i zalety każdej wersji.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym – czyli z tzw. „drugiej ręki” wiąże się koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC), który wynosi 2% ceny transakcyjnej. Nie można sfinansować tego podatku kredytem hipotecznym.
Przy zakupie mieszkania od dewelopera nie pojawia się ten koszt. Z punktu widzenia portfela potencjalnego kupującego stanowi to najistotniejszą różnicę.
Kupujemy nieruchomość na rynku wtórnym – mamy do czynienia z uregulowaną sytuacją prawną. Sprzedający dostarczyć musi wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające prawo do lokalu. Możemy również zweryfikować wszelkie informacje w odpisie z Księgi Wieczystej ( w przypadku spółdzielczo-własnościowego prawa do lokalu, zdarza się, że nie ma założonej KW, ale w takim wypadku Spółdzielnia potwierdza, że dana osoba rzeczywiście jest właścicielem). Kwestia założonej księgi wieczystej przekłada się natomiast bezpośrednio na koszty kredytu hipotecznego – do czasu ustanowienia zabezpieczenia (czyli wpisania banku do działu Hipoteka) oprocentowanie kredytu w zależności od banku podwyższone jest o około 0,5% do nawet 2%. Oznacza to dla kupującego wyższe raty i wyższe koszty kredytu (w postaci odsetek).
Kupując nieruchomość od dewelopera mamy na ogół jeszcze nieuregulowaną sytuację prawną.

Kupujący mieszkanie z rynku wtórnego może ocenić stan nieruchomości – widzi, na co się decyduje, może oszacować nakłady, jakie będzie musiał ponieść, aby dostosować nieruchomość do własnych potrzeb. Tutaj ważna uwaga – remont mieszkania zakupionego na rynku wtórnym można w 100% sfinansować kredytem hipotecznym. Jeśli bowiem przeprowadzamy remont to podwyższamy wartość rynkową nieruchomości czyli zabezpieczenia kredytu. Musimy się natomiast liczyć z pewnymi ograniczeniami, dotyczącymi funkcjonalności pomieszczeń – bywa, że nie ma możliwości wyburzenia ściany, warto zatem pamiętać, aby przed podpisaniem umowy przedwstępnej sprawdzić możliwości aranżacyjne.
Mieszkanie od dewelopera w stanie tzw. deweloperskim stawia przed nowy właścicielem wiele wyzwań, zadań do wykonania, a wydatki czasem zdecydowanie przerastają zakładane. Jednak urządzamy mieszkanie tak jak chcemy.

Szukasz doradcy – polecamy www.ndorfina.pl

  Księgi wieczyste – co to jest?

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.