Strona główna » Jaka wykładzina na ogrzewanie podłogowe?

Jaka wykładzina na ogrzewanie podłogowe?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej staje się elementem wyposażenia polskich domów. Czy wykładzina może być w takim przypadku dobrym rozwiązaniem?

Jeśli pokrycie podłogowe ma zostać ułożone na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, powinno spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze musi mieć mały opór cieplny (dobrze przewodzić ciepło). Po drugie materiał na podłodze powinien być odporny na różnice temperatury i wilgotności. Zastosowanie niewłaściwego materiału może sprawić, że podłoga szybko się zniszczy, a koszty za ogrzewanie będą bardzo wysokie.

Co można układać na ogrzewaniu podłogowym?

Podłogę ogrzewaną można wykończyć płytkami ceramicznymi, kamiennymi. Dobrze sprawdzą się też niektóre rodzaje parkietu, deski warstwowej i paneli laminowanych. Nie każdy jednak wie, że na ogrzewanej podłodze ułożyć można także wykładzinę dywanową, PCW lub linoleum.

Wykładzina na ogrzewaną podłogę musi być oznaczona

Współcześnie produkowane wykładziny w większości mogą być montowane na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym. Zdarzają się jednak wyjątki. – Większość producentów wykładzin, szczególnie z PCW, narzuca ograniczenie dotyczące maksymalnej dopuszczalnej temperatury – mówi Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe. – Nadają się jeśli temperatura posadzki nie będzie wyższa niż np. 27°C – 28°C.

Piktogram oznaczający ogrzewanie podłogowe

Wybierając wykładzinę na ogrzewanie podłogowe, przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę jej oznaczenie. Jeśli znajduje się na niej odpowiedni piktogram (np. odwrócona litera S jako symbol instalacji, a nad nią strzałki skierowane w górę) , oznacza to, że wykładzina została dopuszczona przez producenta do ułożenia na zastosowanej w domu instalacji.

Warto szukać także informacji na temat oporu cieplnego. Parametr ten nie powinien przekraczać 0,17 m2 K/W. Przy wykładzinach dywanowych znaczenie może mieć też waga runa – najlepiej, jeśli nie przekracza ona wartości 1000-1300 g/m2. Współcześnie nie jest to już jednak parametr decydujący, ponieważ może się zdarzyć, że nowocześnie skonstruowana wykładzina będzie miała stosunkowo niski opór cieplny przy wysokiej wadze runa.

  Baterie umywalkowe - jaki mamy wybór

Co do rodzaju włókna wykładzin dywanowych nie ma ograniczeń – może być wykonana z rozmaitych surowców. Warto natomiast zwrócić uwagę na jej spód. Najlepsza na ogrzewaną podłogę jest wykładzina na podkładzie z syntetycznej juty.

Wykładzina z podkładem czy bez?

Montując wykładzinę na ogrzewaniu podłogowym, należy dokładnie przykleić ją do podłoża (pomiędzy jej spodem a posadzką nie może być wolnej przestrzeni. Należy też pamiętać o zastosowaniu specjalnego kleju, odpornego na działanie temperatury do 50°C.

Najlepiej, jeśli pomiędzy posadzką a wykładziną nie ma podkładu. Zdarza się jednak, że niektórzy właściciele domów decydują się na dodatkową warstwę, ponieważ chcą uczynić podłogę bardziej miękką i przez to komfortową dla stóp. Czym usuwać plamy z podłogi

W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy wybrana wykładzina może być stosowana razem z podkładami. Może się bowiem okazać, że wykładzina, która świetnie sprawdzi się na samej podłodze, razem z podkładem będzie miała bardzo duży opór cieplny. Wówczas cała instalacja może okazać się nieekonomiczna i mimo wysokich kosztów, pomieszczenie nie będzie odpowiednio ogrzane – mówi Andrzej Sienkiewicz.

Na ogrzewanie podłogowe – wykładzina dywanowa czy PCW?

Nawet jeśli ogrzewanie podłogowe zamontujemy w całym domu, nie wszędzie musimy zastosować takie samo pokrycie. W niektórych pomieszczeniach możemy położyć wykładzinę dywanową, w innych PCW, a w jeszcze innych np. podłogę drewnianą.
Wykładziny PCW nie są tak przyjemne w dotyku jak wykładziny dywanowe, ale ich zaletą jest niewielka grubość – najczęściej od 0,8 do 4,5 mm. W związku z tym bardzo dobrze przekazują ciepło. A dzięki temu, że są elastyczne, dobrze znoszą rozszerzanie i kurczenie się spowodowane zmianami temperatury.

– Wykładziny z PCW charakteryzują się mniejszym oporem cieplnym niż wykładziny dywanowe. Z tego powodu szybciej się nagrzeją, ale niestety, szybciej też ostygną – mówi przedstawiciel firmy NOVA.

  Wykładzina dywanowa - do wyboru 2000 kolorów

W przypadku wykładzin z PCW wpływ na wielkość oporu cieplnego będzie miała głównie grubość wykładziny. Np. grubsze, tzw. wykładziny PCW akustyczne, charakteryzują się wyższą wartością oporu cieplnego w stosunku do pokryć z cieńszego tworzywa.

W odniesieniu do wykładzin dywanowych problem jest bardziej złożony – dwie podobne do siebie wykładziny, o podobnej wadze runa, mogą mieć różne opory cieplne. W innym przypadku – wykładziny o różnej wadze runa mają takie same opory cieplne. Wpływ na to mogą mieć np. materiały runa, podkładu, spoiwa, a także gęstość runa, podziałka, czy nawet ilość pęczków na metrze kwadratowym.

Jeśli chcemy, by podłoga w łazience lub w pomieszczeniu, w którym pracujemy, szybko się nagrzewała, PCW okaże się bardzo dobrym wyborem. Z kolei w sypialni ważniejszy może być komfort dla stóp – tutaj sprawdzi się wykładzina dywanowa.

Może Cię zainteresować: