Jaka wykładzina na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej staje się elementem wyposażenia polskich domów.  Czy wykładzina może być w takim przypadku dobrym rozwiązaniem?

Jeśli pokrycie podłogowe ma zostać ułożone na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, powinno spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze musi mieć mały opór cieplny (dobrze przewodzić ciepło). Po drugie materiał na podłodze powinien być odporny na różnice temperatury i wilgotności. Zastosowanie niewłaściwego materiału może sprawić, że podłoga szybko się zniszczy, a koszty za ogrzewanie będą bardzo wysokie.

Co można układać na ogrzewaniu podłogowym

Podłogę ogrzewaną można wykończyć płytkami ceramicznymi, kamiennymi. Dobrze sprawdzą się też niektóre rodzaje parkietu, deski warstwowej i paneli laminowanych. Nie każdy jednak wie, że na ogrzewanej podłodze ułożyć można także wykładzinę dywanową, PCW lub linoleum.

Wykładzina na ogrzewaną podłogę musi być oznaczona

Współcześnie produkowane wykładziny w większości mogą być montowane na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym. Zdarzają się jednak wyjątki. – Większość producentów wykładzin, szczególnie z PCW, narzuca ograniczenie dotyczące maksymalnej dopuszczalnej temperatury – mówi Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe. – Nadają się jeśli temperatura posadzki nie będzie wyższa niż np. 27°C – 28°C.

Piktogram oznaczający ogrzewanie podłogowe

Wybierając wykładzinę na ogrzewanie podłogowe, przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę jej oznaczenie. Jeśli znajduje się na niej odpowiedni piktogram (np. odwrócona litera S jako symbol instalacji, a nad nią strzałki skierowane w górę) , oznacza to, że wykładzina została dopuszczona przez producenta do ułożenia na zastosowanej w domu instalacji.

Warto szukać także informacji na temat oporu cieplnego. Parametr ten nie powinien przekraczać 0,17 m2 K/W. Przy wykładzinach dywanowych znaczenie może mieć też waga runa – najlepiej, jeśli nie przekracza ona wartości 1000-1300 g/m2. Współcześnie nie jest to już jednak parametr decydujący, ponieważ może się zdarzyć, że nowocześnie skonstruowana wykładzina będzie miała stosunkowo niski opór cieplny przy wysokiej wadze runa.
Co do rodzaju włókna wykładzin dywanowych nie ma ograniczeń – może być wykonana z rozmaitych surowców. Warto natomiast zwrócić uwagę na jej spód. Najlepsza na ogrzewaną podłogę jest wykładzina na podkładzie z syntetycznej juty.

Wykładzina z podkładem czy bez?

Montując wykładzinę na ogrzewaniu podłogowym, należy dokładnie przykleić ją do podłoża (pomiędzy jej spodem a posadzką nie może być wolnej przestrzeni. Należy też pamiętać o zastosowaniu specjalnego kleju, odpornego na działanie temperatury do 50°C.
Najlepiej, jeśli pomiędzy posadzką a wykładziną nie ma podkładu. Zdarza się jednak, że niektórzy właściciele domów decydują się na dodatkową warstwę, ponieważ chcą uczynić podłogę bardziej miękką i przez to komfortową dla stóp.


–  W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy wybrana wykładzina może być stosowana razem z podkładami. Może się bowiem okazać, że wykładzina, która świetnie sprawdzi się na samej podłodze, razem z podkładem będzie miała bardzo duży opór cieplny. Wówczas cała instalacja może okazać się nieekonomiczna i mimo wysokich kosztów, pomieszczenie nie będzie odpowiednio ogrzane – mówi Andrzej Sienkiewicz.

Na ogrzewanie podłogowe – wykładzina dywanowa czy PCW?

Nawet jeśli ogrzewanie podłogowe zamontujemy w całym domu, nie wszędzie musimy zastosować takie samo pokrycie. W niektórych pomieszczeniach możemy położyć wykładzinę dywanową, w innych PCW, a w jeszcze innych np. podłogę drewnianą.
Wykładziny PCW nie są tak przyjemne w dotyku jak wykładziny dywanowe, ale ich zaletą jest niewielka grubość – najczęściej od 0,8 do 4,5 mm. W związku z tym bardzo dobrze przekazują ciepło. A dzięki temu, że są elastyczne, dobrze znoszą rozszerzanie i kurczenie się spowodowane zmianami temperatury.
– Wykładziny z PCW charakteryzują się mniejszym oporem cieplnym niż wykładziny dywanowe. Z tego powodu szybciej się nagrzeją, ale niestety, szybciej też ostygną – mówi przedstawiciel firmy NOVA.
W przypadku wykładzin z PCW wpływ na wielkość oporu cieplnego będzie miała głównie grubość wykładziny. Np. grubsze, tzw. wykładziny PCW akustyczne, charakteryzują się wyższą wartością oporu cieplnego w stosunku do pokryć z cieńszego tworzywa.
W odniesieniu do wykładzin dywanowych problem jest bardziej złożony – dwie podobne do siebie wykładziny, o podobnej wadze runa, mogą mieć różne opory cieplne. W innym przypadku – wykładziny o różnej wadze runa mają takie same opory cieplne. Wpływ na to mogą mieć np. materiały runa, podkładu, spoiwa, a także gęstość runa, podziałka, czy nawet ilość pęczków na metrze kwadratowym.
Jeśli chcemy, by podłoga w łazience lub w pomieszczeniu, w którym pracujemy, szybko się nagrzewała, PCW okaże się bardzo dobrym wyborem. Z kolei w sypialni ważniejszy może być komfort dla stóp – tutaj sprawdzi się wykładzina dywanowa.