Strona główna » Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Ubezpieczenie mieszkania jest jedną z pierwszych czynności, jakiej należy dokonać po zakupie nieruchomości, aby w razie wypadku lub zdarzenia losowego nie stracić większości zainwestowanych w mieszkanie pieniędzy. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

Dlaczego warto szukać najlepszego dla siebie ubezpieczenia mieszkania? Duże prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków, które mogą przyczynić się do zniszczenia nieruchomości, zmusza właścicieli do poszukiwań najlepszego ubezpieczenia mieszkania. Wykupienie odpowiedniej ochrony daje poczucie bezpieczeństwa osobom, które użytkują daną przestrzeń oraz pozwala uzyskać rekompensatę poniesionych strat, kiedy dojdzie do sytuacji uwzględnionych w polisie ubezpieczeniowej.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

Zanim przystąpisz do wyboru konkretnej polisy ubezpieczeniowej, dokładnie przeanalizuj, jakiej ochrony potrzebujesz. Być może Twoja sytuacja mieszkaniowa wymaga niestandardowej ochrony? Wiele towarzystw ubezpieczeniowych przygotowuje dla swoich klientów indywidualną ofertę, dopasowaną do ściśle sprofilowanych preferencji klienta. Sprawdź, czy ubezpieczyciel, którym się interesujesz, jest w stanie przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

Przyglądając się konkretnym ofertom, zwróć szczególną uwagę na takie zagadnienia, jak: wysokość składki ubezpieczeniowej, przedmiot ubezpieczenia, zakres ochrony ubezpieczeniowej, okres trwania polisy czy wysokość sumy ubezpieczeniowej.

Warto też sprawdzić, czy ubezpieczenie mieszkania, które rozważasz, oferuje również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Dzięki takiemu ubezpieczeniu będziesz chroniony nie tylko w przypadku, kiedy Twoje mieszkanie ulegnie wypadkowi, ale również w sytuacji, kiedy np. mieszkanie sąsiada zostanie uszkodzone z Twojej winy i zostaniesz zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Istotnym zagadnieniem, którego nie powinieneś pomijać przy wyborze najlepszego ubezpieczenia mieszkania, jest zakres ochrony ubezpieczeniowej, który mówi o tym, w jakich sytuacjach możliwa jest wypłata odszkodowania. Do wyboru masz ubezpieczenie mieszkania, które obejmuje same mury nieruchomości lub ubezpieczenie, które obejmuje również jego wyposażenie. Warto też sprawdzić, czy ubezpieczenie pokryje straty w wyniku kradzieży wyposażenia ruchomego, czyli np. sprzętów RTV i AGD.

  Sterowanie piekarnikiem - Franke myMenu

Przedmiot ubezpieczenia

Kolejnym zagadnieniem, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze polisy, jest przedmiot ubezpieczenia, który mówi o tym, jakie elementy mieszkania lub domu podlegają ubezpieczeniu. W jego zapisach powinno się znajdować określenie lokalizacji oraz spis majątku, który jest objęty ochroną ubezpieczeniową. W takim dokumencie powinna też znajdować się dokładna wycena wszystkich objętych ochroną przedmiotów.

Decydując się na konkretne ubezpieczenie, warto również zwrócić uwagę na czas jego trwania. Większość polis ubezpieczeniowych jest ważnych przez rok, możliwe jest jednak wykupienie polisy na dłuższy czas. W takim przypadku, jeśli zapłacisz za całe ubezpieczenie z góry, prawdopodobnie będziesz mógł liczyć na zniżki.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – dokument, którego nie powinieneś pomijać

Jeśli już zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie, przed podpisaniem umowy, koniecznie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Po zapoznaniu się z tym dokumentem dowiesz się, jakie obowiązują Cię zasady wypłaty odszkodowania oraz kiedy ubezpieczyciel może się uchylić od odpowiedzialności za wyrządzone w ubezpieczonym mieszkaniu szkody.

Więcej informacji można znaleźć na www.link4.pl

Może Cię zainteresować: