Strona główna » Jak wybrać materac; rodzaje materacy
jak wybrać materac

Najważniejszym czynnikiem, od którego zaczyna się dobry, zdrowy sen jest wybór materaca – trzeba go dostosować do indywidualnych potrzeb. Zobacz jaki wybrać model dla siebie spośród różnych rodzajów materacy, żeby sen był zdrowszy. Wyspani mogą przecież więcej!

Jak wybrać materac?

Jednym z najbardziej znanych w Europie producentów materacy jest Hilding. Fabryka materacy Hilding Anders Polska już od 15 lat w Murowanej Goślinie pod Poznaniem produkuje i pracuje nad jakością materacy, na których śpi się w ponad 60 krajach na całym świecie. Codziennie w fabryce produkuje się 10 000 materacy, czyli 2,5 miliona materacy rocznie! Początki marki sięgają 1939 roku, kiedy jej założyciel – Hilding Andersson otworzył w szwedzkim miasteczku manufakturę materacy.

Dziś w Hilding Anders Polska produkuje się materace w oparciu o potrzeby odbiorców, analizując i odpowiadając na ich problemy ze snem.

Rozpoczynamy cykl porad, które pomogą kupić odpowiedni materac. Poznajmy na początek rodzaje materacy, zalety i wady poszczególnych modeli.

Rodzaje materacy – materace piankowe

Piankowe – poliuratenowe, wysokoelastyczne czy termoelastyczne, lateksowe… Zaletą ich wszystkich jest wysoki poziom elastyczności i dostosowywanie się do kształtu każdego ciała oraz lekkość, która jest ważna zaletą podczas ich przenoszenia czy przewracania na drugą stronę. Materace mogą być zbudowane z jednego rodzaju pianki lub z kilku różnych odmian o nieco innych właściwościach. O ich komforcie decyduje także gęstość pianki, wysokość poszczególnych warstw, z jakich są zbudowane czy oczywiście rodzaj tkaniny i jakość wykończenia pokrowców.

Pianki termoelastyczne „zapamiętują” kształt ciała śpiącego: dostosowują się do indywidualnej wagi, pozycji leżenia, a kiedy wstajemy z materaca wracają do stanu wyjściowego. Materace piankowe często podzielone są na kilka stref. Najczęściej jest to 7 stref twardości stworzonych z pianek o różnej gęstości, profilowanych w specjalny sposób: w żłobienia czy fałdowania, które korzystnie wpływają na komfort spania. Każda ze stref odpowiada potrzebom innej części ciała.

  Naklejki ścienne - czy zostają po nich ślady

Hilding Anders Polska proponuje piankowy materac Select Massage. To dwustronny model, który można odwracać przedłużając tym samym jego żywotność. Materac ma 7 stref twardości dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdej części ciała. Select Masage jest w pokrowcu z dodatkiem elastycznej lycry. Dzięki temu tkanina każdorazowo dopasowuje się do ułożenia ciała na całej powierzchni materaca. Dodatkowo pokrowiec można zdejmować i prać w 60°C. Materac ma 15 lat gwarancji.

Rodzaje materacy – materace sprężynowe

Materace sprężynowe dzielą się na kilka typów w zależności od rodzaju sprężyn. Najpopularniejsze są jednak materace na sprężynie kieszeniowej. Każda sprężyna jest umieszczona w materiałowej kieszonce. Pojedyncza sprężynka indywidualnie reaguje na masę ciała. Stąd im więcej sprężyn, tym lepiej dla śpiącego. Oprócz „tradycyjnej sprężyny” o nazwie pocket istnieją też zaawansowane systemy sprężyn zwane multipocket, w których zagęszczenie pojedynczych sprężynek na m² jest nawet o kilka razy większe, a co za tym idzie, taki materac jeszcze dokładniej dopasowuje się do kształtu ciała.

Materace sprężynowe często posiadają także kilka stref twardości odpowiadających potrzebom konkretnych partii ciała. Dodatkową zaletą takich modeli jest też fakt, że ruszając się na łóżku podczas snu nie budzimy swojego partnera, ponieważ każda sprężynka działa i reaguje na nasze ruchy oddzielnie, nie naruszając struktury i pozycji innych sprężyn.

Boki materaca dodatkowo wzmocnione są także elastyczną pianką, co powoduje, że także materace sprężynowe są spersonalizowane i dopasowują się do indywidualnego kształtu ciała. Warto wspomnieć, że to właśnie boki materaca odpowiadają za jego stabilność, kiedy wstajemy i siadamy na nim każdego ranka – takie dodatkowe wzmocnienie sprawia, że materac nie ulega deformacji i zniszczeniu. Z kolei warstwa pianki położona na sprężynach podnosi komfort spania.

Pomysły na niebanalne zagłówki

  Jak wybrać dobry materac; 7 kroków

Przykładem docenianego od lat materaca sprężynowego jest model Original Mild. To dwustronny model o 7 strefach twardości, na sprężynie kieszeniowej, która dostępna jest w dwóch stopniach twardości. Sprężyny pokryte są dodatkowo dwoma warstwami pianki lateksowej reagującej na indywidualny kształt ciała. Lateks charakteryzuje się bardzo wysoką elastycznością punktową, a jednocześnie jest wytrzymały i odporny na zużycie oraz trwałe zniekształcenia.

Porowata struktura lateksu wspomaga także odpowiednią cyrkulację powietrza i w naturalny sposób odprowadza gromadzącą się podczas snu wilgoć – stąd stosuje się go często w wielu modelach, by podwyższyć komfort spania. Materac Original Mild ma antyalergiczny i antybakteryjny pokrowiec, który można wybrać w 60°.

Konsultacja i zdjęcia www.hilding.pl

Może Cię zainteresować: