Strona główna » Aranżacja małej łazienki: sprawdzone pomysły

Aranżacja małej łazienki: sprawdzone pomysły

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Mała łazienka z kabiną prysznicową

Na etapie projektowania pomieszczenia można dowolnie kształtować. Pytanie tylko, czy tak jest w przypadku aranżacji małych łazienek? Największym kunsztem w dziedzinie projektowania i nowoczesnego designu mogą pochwalić się ci, którzy potrafią zaprojektować trudne w aranżacji pomieszczenia.

Do grupy trudnych wnętrz zaliczane są między innymi małe łazienki. Zarówno ich rozmiar, kształt, jak i różne funkcje, jakie muszą spełniać, stwarzają wiele trudności w projektowaniu przestrzeni łazienkowej. Niewielki metraż pomieszczenia oraz potrzeba spełnienia koniecznych warunków, by łazienka była funkcjonalna, stają się wyzwaniem dla projektantów.

Aranżacja małej łazienki – standardy wymiarowe

W projektowaniu łazienki ważne jest zarówno przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, jak i zapewnienie możliwości naturalnego i ergonomicznego poruszania się użytkowników. Według norm łazienka powinna mieć wysokość co najmniej 2,5 m, lub 2,2 m (gdy ma wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną). Kubatura łazienki z wentylacją powinna wynosić co najmniej 6,5 m³, a 8 m³w przypadku podłączenia instalacji gazowej.

Tak oszacowane minimalne normy spowodowały, że w szczególności w blokach starego typu, powierzchnia łazienki często nie przekracza 4 m². Usytuowanie urządzeń sanitarnych staje się zatem nie lada wyzwaniem. Dodatkowo te same przepisy wskazują, że kabina prysznicowa zamknięta, z wydzielonymi ściankami na całej wysokości pomieszczenia, powinna zajmować powierzchnię co najmniej 1,5 m², a minimalna szerokość natrysku to 0,9 m. Natomiast kabina otwarta bez ścianek działowych powinna posiadać wydzieloną przestrzeń nie mniejszą niż 0,9 m2.

Aranżacja małej łazienki – zasady funkcjonalności

By łazienka była komfortowa i funkcjonalna, wokół urządzeń sanitarnych konieczne jest pozostawienie pewnej przestrzeni, nazywanej przestrzenią dostępu. Przed umywalką i sedesem minimalna przestrzeń wynosi ok. 70 cm x 100 cm, w przypadku wanny i kabiny prysznicowej – około 100 cm x 100 cm (w zależności od ich szerokości).

  Pralka do małej łazienki - głębokość 35 cm, załadunek 3,5 kg

Trzeba zachować również odstępy pomiędzy wszystkimi urządzeniami (minimum 20 cm). Nawet w najmniejszej łazience należy wydzielić przestrzeń kąpielową i sanitarną. W blokowych, niewielkich łazienkach konieczne jest również wydzielenie strefy pralni, co zdecydowanie komplikuje możliwość stworzenia łazienki funkcjonalnej i o nowoczesnym designie.

Urządzanie małej łazienki – jak oszczędzić miejsce?

Jedną z metod zaoszczędzenia przestrzeni w łazience jest rezygnacja z kabin prysznicowych z brodzikiem. Zamiast brodzików projektuje się otwarty obszar natrysku, co sprawia, że zwiększymy strefę dostępu do niego, a tym samym zdobędziemy kilkadziesiąt centymetrów dodatkowej przestrzeni.

Innym ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie umywalki nablatowej oraz szafek z lustrzanymi drzwiczkami. Wszystkie meble łazienkowe powinny być wyposażone w systemy umożliwiające przechowywanie i łatwe podłączenie do prądu urządzeń elektrycznych, takich jak suszarka, elektryczna szczoteczka do zębów, golarka.

Urządzanie małej łazienki – triki projektantów

Projektanci, chcąc zaoszczędzić przestrzeń podłogi, często zastępują wanny (utrudniające poruszanie się zarówno podczas codziennych kąpieli, jak i w czasie zwykłych czynności wykonywanych w łazience) kabinami prysznicowymi. Jednym z bardzo funkcjonalnych rozwiązań jest wkomponowanie do projektu otwartych lub częściowo otwartych natrysków. Dzięki zastosowaniu odpływu podłogowego (bez konieczności montowania brodzików) nie zajmują one przestrzeni łazienki.

Dobrą propozycją jest zastosowanie odpływu Geberit CleanLine, który jest tak skonstruowany, by zapewnić trwałe i bezpieczne uszczelnienie. Posiada on fabrycznie zamontowaną folię uszczelniającą, która jest integralną częścią odpływu. Dodatkowym atutem jest fakt, że szeroki wachlarz wymiarów odpływów daje możliwość dość swobodnej aranżacji pomieszczenia.

Materiał partnerski powstał we współpracy z marką GEBERIT

Może Cię zainteresować: