Strona główna » Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Drzwi wewnętrzne różnią się rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane, budową, wymiarami i sposobem otwierania. Jak spośród wielu ciekawych modeli wybrać ten właściwy?

Jaki wymiar drzwi wewnętrznych?

Najważniejsze jest dokładne wymierzenie otworu drzwiowego i wybór odpowiedniej szerokości skrzydła. Standardowe drzwi dostępne są w kilku rozmiarach: 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Jeśli potrzebujemy znacznie szerszego modelu, możemy kupić np. drzwi Malaga marki Classen w wersji dwuskrzydłowej. Doskonale sprawdzą się one w pomieszczeniach takich jak salon, jadalnia, hol czy biuro.

Kolejnym krokiem jest wybór sposobu otwierania drzwi w mieszkaniu. Na rynku dostępne są drzwi uchylne, przesuwane, składane oraz harmonijkowe. Największą popularnością cieszą się drzwi uchylne, ale pamiętajmy, że przed ich zakupem należy ustalić, jakie skrzydło będzie najlepsze: prawe czy lewe.

– Decydując się na prawe lub lewe skrzydło należy uwzględnić aranżację pomieszczenia, w którym drzwi zostaną zamontowane. Konieczne jest pozostawienia wolnej przestrzeni na swobodne otwieranie drzwi. Warto zwrócić uwagę nie tylko na ustawienie mebli, ale także na rozmieszczenie włączników światła – podpowiada Maciej Sporek, Menedżer Produktu w firmie Classen.

Drzwi lewe czy prawe?

Drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Kiedy stoimy naprzeciw drzwi lewych tak aby otwierały się w naszą stronę, zawiasy znajdują się po stronie lewej, a klamka po prawej. Drzwi prawe otwierają się przeciwnie wobec ruchu wskazówek zegara, zawiasy są po prawej, a klamka po lewej stronie, kiedy otwieramy drzwi do siebie.

Istotne znaczenie ma kolor okleiny skrzydła drzwiowego oraz ilość przeszkleń. Drzwi pełne oraz z mniejszym przeszkleniem sprawdzą się z pewnością w takich pomieszczeniach, jak pralnia czy łazienka. Natomiast skrzydła z większymi przeszkleniami doskonale doświetlą ciemniejsze miejsca w mieszkaniu np. korytarz lub hol oraz nadadzą lekkości i elegancji salonowi czy jadalni.

  Drzwi z dużym przeszkleniem

zdjęcie Classen

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.