Strona główna » Co warto wiedzieć przed zakupem drzwi zewnętrznych?

Co warto wiedzieć przed zakupem drzwi zewnętrznych?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
drzwi wejściowe

Drzwi zewnętrze są obowiązkowym elementem domu, który jest jego wizytówką. Stolarka drzwiowa ma duży wpływ na zachowanie ogólnej estetyki budynku, dlatego ich wygląd powinien ściśle współgrać z elementami elewacji, kolorem okien czy dachu. Niemniej jednak ich główną rolą jest zachowanie bezpieczeństwa mieszkańców domu oraz ochrona wietrzna przed działaniem czynników zewnętrznych i atmosferycznych. Aby dokonać najlepszego wyboru i zdecydować się na zakup najlepszego rodzaju drzwi zewnętrznych, warto wiedzieć, czym kierować się przy ich zakupie.

Rodzaje drzwi zewnętrznych – najpopularniejsze modele

Drzwi zewnętrzne są bardzo ważnym elementem budynku, dlatego ich wybór powinien być starannie przemyślany. Pierwszym parametrem, którym warto kierować się przy ich zakupie, jest surowiec, wykorzystany do ich produkcji. Od jego właściwości będzie zależna ich trwałość, funkcjonalność oraz wygląd i estetyka. Drzwi zewnętrzne, z różnego rodzaju komponentów, które cechuje wysoka jakość wykonania można znaleźć w sklepie dobredrzwi.pl

Izolacja termiczna drzwi zewnętrznych

Wejście do mieszkania jest miejscem, które powinno być szczególnie zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych, takich jak nadmiernego nasłonecznienia, wiatru, opadów deszczu czy mrozu. Drzwi zewnętrzne wysokiej jakości powinna charakteryzować dobra izolacja termiczna, która będzie odpowiednio ochraniać dom przed ochładzanie temperatury wewnątrz. Izolacja cieplna drzwi oznaczana jest symbolem U, który w przypadku dobrych modeli nie powinien być mniejszy niż 1,5 W. Dodatkowo, przy wyborze konkretnych produktów warto zwrócić uwagę na odpowiednie uszczelnienie za pomocą uszczelek oraz wypełnienie, na przykład pianką poliuretanową, która wzmocni ich właściwości.

Izolacja akustyczna – co warto wiedzieć?

Kolejną cechą drzwi, którą warto wziąć pod uwagę, podczas zakupu jest ich zabezpieczenie akustyczne. Odpowiednie wytłumienie modelu pozwoli uchronić się przed hałasem w domu, który dociera z zewnątrz. Dobrą izolację akustyczną gwarantują modele, których wartość Rw wynosi 30 dB. Odpowiednie wytłumienie jest szczególnie ważne w przypadku domów, które znajdują się blisko ruchliwych ulic czy głośnych miejsc. Skutecznie wyciszenie hałasu z pewnością podniesie komfort życia i nie będzie wpływało na codzienne funkcjonowanie mieszkańców budynku.

Rodzaje najpopularniejszych drzwi zewnętrznych:

  1. Drewniane – to model wykonywany z różnego rodzaju litego drewna liściastego lub iglastego. Drewniane drzwi charakteryzują dobre parametry termiczne i akustyczne, dzięki czemu doskonale chronią wnętrze przed wysokimi i niskimi temperaturami oraz hałasem dobiegającym z zewnątrz.
  2. Stalowe – najczęściej konstruowane są ze stali ocynkowanej. To surowiec, który stanowi doskonałe zabezpieczenie przed wtargnięciem niechcianych osób, dzięki stabilnej konstrukcji i systemom antywłamaniowym. Ich powierzchnia najczęściej oklejana jest tworzywem imitującym drewno.
  3. Aluminiowe – to drzwi zewnętrzne wykonywane z wielokomorowych profili z aluminium. Ze względu na słabe właściwości termiczne, wzmacniane są pianką poliuretanową, co znacznie zwiększa ich funkcjonalność.
  4. Wykonane z PVC – to modele zrobione ze specjalnych profili, które dla lepszej stabilizacji konstrukcji wzmacniane są rdzeniem ze stalowej blachy. Cechuje je bardzo dobra izolacja cieplna oraz ochrona akustyczna wnętrza.

Najważniejsze parametry, które świadczą o jakości produktu

Podsumowując, wybór odpowiednich, wysokiej klasy drzwi do domu nie jest prostym zadaniem. Dobrej jakości modele powinny charakteryzować się przede wszystkim:

  • wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych,
  • wytrzymałą i stabilną konstrukcją,
  • dobrymi współczynnikami izolacji termicznej i akustycznej,
  • charakteryzować się łatwym, bezproblemowym montażem.

Znajomość najważniejszych parametrów drzwi wewnętrznych z pewnością pozwoli wybrać najlepszy model. Taki zakup zapewni poczucie bezpieczeństwa i prywatności oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

  Podłoga do kawalerki

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Dawid

Dla mnie najważniejsze jest aby były trwałe i bezpieczne.

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.