Strona główna » Jak umyć i odświeżyć fugi?

Jak umyć i odświeżyć fugi?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
jak wyczyścić i odświeżyć fugi

Zarówno kuchnia jak i łazienka są pomieszczeniami, gdzie jest duża wilgotność. W jednym i drugim powstają bardzo specyficzne zabrudzenia. Zarówno w kuchni jak i łazience bardzo często na ścianach i podłogach jako okładzina stosowane są płytki. Mają one taką zaletę, że stosunkowo łatwo jest je umyć. Jednak znacznie trudniej jest utrzymać w odpowiedniej czystości fugi. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób utrzymać fugi w czystości, jak odświeżyć fugi, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Dowiesz się z niego, w jaki sposób wyczyścić fugi z tłuszczu, pleśń jak i z grzyba. Wiele osób ma z tym duże problemy. Jednak nie należy poddawać się w walce z brudem. Możemy zastosować sprawdzone metody zarówno domowe jak i również chemiczne. Efekt będzie taki, że nasze fugi będą świeciły czystością.

Jak odświeżyć fugi? Domowe sposoby na czyszczenie fug

Zanim zdecydujesz się sięgnąć po mocne chemiczne rozwiązania, warto spróbować sprawdzonych metod domowych. Podłoga w kuchni jak i łazience jest bardzo narażone na różnego rodzaju zabrudzenia oraz zachlapania. Jeżeli połączymy to z panującymi tam warunkami oraz z dużą wilgotnością to uzyskamy idealne miejsce do rozwoju pleśni i grzybów. Zazwyczaj gromadzą się one w miejscach, które są dla nas trudno dostępne. Mogą być to na przykład fugi pomiędzy płytkami jak i miejsce łączenia na przykład brodzika ze ścianą czy też WC z podłogą. Bardzo często chcąc pozbyć się tego problemu, sięgamy po środki chemiczne jednak mogą one uszkodzić również spoinę fugi. Zbyt mocny środek chemiczny może również uszkodzić powierzchnię naszych płytek. W kuchni sytuacja jest jeszcze trudniejsza, ponieważ do wilgoci i zachlapania dochodzi tłuszcz.

  Uniknij błędów przy montażu kuchenek i piekarników

Jak walczyć z takim problemem? Po pierwsze powinniśmy zrezygnować z próby mechanicznego usunięcia zabrudzeń na fugach. Jeżeli będziemy ich używać, to bardziej zniszczymy fugi, niż je wyczyścimy. Zamiast twardych drapaków warto użyć szczoteczki do zębów. Najlepiej jeżeli będzie ona miękka lub średnia. Pomocne do czyszczenia pług będą również zwykłe ściereczki bawełniane.

Czyszczenie fug płynem do WC

Jednym ze sprawdzonych sposobów czyszczenia fug jest użycie płynu do czyszczenia WC. Puentę ma w swoim składzie chlor. Do czyszczenia fug powinniśmy przygotować roztwór z płynu i wody. Do miski wlewamy pół litra wody oraz pół litra środka do czyszczenia toalety. Taki roztwór następnie wykorzystamy do czyszczenia fugi. Idealnie jest czyścić fugę wspomnianą wcześniej szczoteczką do zębów. Szczoteczka moczymy w roztworze i pocieramy fugi pomiędzy kaflami. Roztwór ten ze względu na chlor w swoim składzie może zniszczyć skórę na naszych dłoniach. Wskazane jest aby prace były przeprowadzane w gumowych rękawiczkach. Powinniśmy również nastawić się na to, że w powietrzu będzie unosił się nieprzyjemny zapach.

Proszek do pieczenia wyczyści i odświeży fugi

Drugim domowym sposobem czyszczenia fug jest wykorzystanie proszku do pieczenia. Proszek rozsypuje my wzdłuż wilgotnych fug, tak aby się rozpuścił. Teraz musimy poczekać około 30 minut i używając wilgotnej gąbki lub ściereczki zmyć go. Następnym krokiem jest dokładne umycie całej podłogi wraz z płytkami. Proszek do pieczenia dobrze sprawdza się w przypadku czyszczenia osadu z rdzy lub tłustego nalotu w kuchni. Można również wykorzystać go do pozbycia się osadu z kamienia.

ekologiczne sprzątanie

Domowa mikstura pomoże odświeżyć fugi

Kolejnym sprawdzonym domowym pomysłem jest wykonanie specjalnej mikstury, która skutecznie wyczyści nasze fugi. Do przygotowania mikstury musimy wykorzystać 100 ml wody, 100 ml octu oraz opakowanie sody oczyszczonej. Tak przygotowany środek rozprowadzamy na wszystkie fugi i czekamy około 40 minut. Kolejnym krokiem jest dokładne umycie wodą. Według wielu osób jest to najskuteczniejszy sposób domowy na czyszczenie fug.

  Zasłona prysznicowa pełna romantyzmu

Jak łatwo zauważyć domowych sposobów na czyszczenie fug jest bardzo dużo. Właściwie tylko od nas zależy, na które rozwiązanie się zdecydujemy. Jeżeli jednak żadne z nich nie da rady wyczyścić naszych fug, to pozostaje nam sięgnąć po znacznie mocniejsze środki chemiczne. Jednak w ich przypadku musimy bardzo uważać, ponieważ możemy odbarwić zarówno fugi jak i powłokę naszych płytek ceramicznych. Mamy nadzieje, że podpowiedzieliśmy jak odświeżyć fugi domowymi sposobami.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.