Strona główna » Uniknij błędów przy montażu kuchenek i piekarników

Uniknij błędów przy montażu kuchenek i piekarników

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Jak uniknąć błędów przy montażu kuchenek i piekarników?

Przede wszystkim instalacją kuchenki gazowej i płyty gazowej powinien zająć się specjalista z uprawnieniami. Instalacja piekarnika elektrycznego lub płyty elektrycznej także wymaga wiedzy i doświadczenia, więc i tę czynność należy pozostawić doświadczonemu instalatorowi.

Montaż urządzeń przez wykwalifikowanego elektryka jest również podstawą ważności gwarancji. W przypadku złego podłączenia, braku uziemienia czy nieszczelności instalacji istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu, a nawet zagrożenia pożarowego.

Jeżeli wybierzemy płytę lub kuchenkę gazową należy pamiętać, aby miała ona zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Większość dostępnych modeli na rynku ma tę funkcję. Należy również zwrócić uwagę na to, że nad kuchenką gazową czy płytą gazową okap może być umieszczony na wysokości co najmniej 65 cm. W przypadku montażu na niższej wysokości istnieje ryzyko zgaśnięcia płomienia, a tym samym ulatniania się gazu co może spowodować zapalenie się od iskry pochodzącej od silnika elektrycznego okapu.

Kuchenki i płyty gazowe powinny być umieszczone przynajmniej pół metra od okna, aby przeciąg, lub podmuch wiatru nie zdmuchnął płomienia.

Zarówno kuchenki elektryczne, jak i gazowe muszą być oddalone od lodówki przynajmniej o 3 cm, a piekarniki 5 cm. W przeciwnym razie lodówka nie będzie działała efektywnie.

 

Na zdjęciu – płyta gazowa o szerokości 70 cm BEKO HIG 75220SX – 1299 zł

 

  Podłoga w mieszkaniu w stylu skandynawskim; jasne wnętrza

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.