Strona główna » Jak przygotować się do malowania ścian w domu?

Jak przygotować się do malowania ścian w domu?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Rodzina zakrywa fotel folią, przygotowując się do malowania ścian

Czy każdą ścianę trzeba gruntować? Czy to wszystko jedno, jakiego wałka użyjesz do rozprowadzenia farby? Jak najlepiej zabezpieczyć wielką szafę, której nie możesz wynieść z malowanego pomieszczenia? Jeśli zadajesz sobie takie i podobne pytania, koniecznie przeczytaj ten artykuł – być może już za chwilę rozwiejesz swoje wątpliwości i z łatwością zaplanujesz samodzielne odświeżenie ścian w domu.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zabezpieczyć pomieszczenie na czas malowania,
  • jak przygotować ściany do malowania,
  • na co zwrócić uwagę podczas wybierania farby,
  • jakie narzędzie do nakładania farby wybrać.

Malowanie ścian to stosunkowo łatwa część remontu, którą z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie – nawet jeśli nie masz w tej kwestii zbyt wiele doświadczenia. Aby osiągnąć estetyczny, trwały efekt, przed rozpoczęciem prac koniecznie zadbaj o kilka kwestii. Kluczowe będą przygotowanie przestrzeni i samych ścian, a także odpowiedni dobór farby i narzędzi do jej nakładania.

Malowanie ścian – przygotowanie pomieszczenia

Aby meble były bezpieczne podczas malowania, najlepiej wynieść je do innego pomieszczenia. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, przesuń wszystko, co musi zostać w remontowanym pokoju, w jego centralny punkt. Potem szczelnie owiń meble folią.

Następnie zabezpiecz podłogę. Możesz to zrobić również za pomocą folii, której boki przykleisz taśmą malarską. Do dyspozycji masz też takie materiały, jak: tektura falista (budowlana) czy filc z folią (mata malarska). Aby nie używać drabiny, która pod naporem i podczas przesuwania mogłaby uszkodzić podłogę, użyj przedłużki do wałka. Dzięki niej będziesz mógł wygodnie i bezpiecznie malować z podłogi całą wysokość ściany oraz sufit.

Do oklejenia ścian, okien, drzwi, czy sufitu użyj folii z taśmą (przylegającej do ściany czy sufitu, wykorzystując elektrostatykę). Na otwory drzwiowe nałóż kurtyny przeciwpyłowe.

  Tynk dekoracyjny w 72 kolorach - odporny, łatwy do mycia

Pamiętaj także o ochronie elementów, takich jak kontakty elektryczne. Gniazdka i włączniki światła najlepiej wykręcić ze ścian, a następnie zabezpieczyć te miejsca przed wodą/zwarciem i siebie przed porażeniem. Do tego celu sprawdzi się ten sam niezawodny zestaw, którego będziesz używać przy oklejaniu podłogi: folia i taśma malarska.

Przygotowanie ścian pod malowanie

Nakładanie farby do wnętrz wałkiem jest dziecinnie proste – o ile ściana jest do tego odpowiednio przygotowana. Dlatego, zanim zaczniesz malowanie, upewnij się, że podłoże jest suche i czyste (bez plam, pleśni, pozostałości starej farby itp.). Dodatkowo przed kolejnym etapem prac uzupełnij ewentualne drobne ubytki, np. za pomocą Caparol-Akkordspachtel SFplus – wysokiej jakości dyspersyjną masą szpachlową.

Niektóre ściany wymagają dodatkowo zagruntowania lub użycia właściwej farby podkładowej. Jeśli nie masz pewności, czy Twoja również, przeprowadź prosty test. Spryskaj podłoże niewielką ilością wody. Jeśli szybko się wchłonie, ścianę należy zagruntować. Jeżeli jednak spłynie po powierzchni ściany – gruntowanie jest zbędne, możesz od razu nakładać farbę. Zwróć uwagę, aby produkt do gruntowania był odpowiednio dopasowany do rodzaju i stanu podłoża.

Jak wybrać najlepsze farby do ścian?

Po wyschnięciu gruntu czy farby podkładowej możesz przejść do malowania ścian. Ale czym najlepiej to zrobić? Zastosowanie odpowiedniego produktu ma ogromne znaczenie, ponieważ tylko właściwa farba zagwarantuje oczekiwaną funkcjonalność i estetykę powłoki. Zwróć uwagę na produkty marki Caparol, która w swojej ofercie posiada odpowiednie rozwiązania dla każdego domu czy mieszkania:

  • jeśli marzy Ci się odważny, intensywny kolor na ścianach – wybierz Caparol PremiumColor,
  • jeśli szczególnie zależy Ci na łatwym czyszczeniu – postaw na Caparol PremiumClean,
  • jeśli chcesz stworzyć elegancki efekt matowej powłoki w trudnych warunkach oświetleniowych – wybierz Caparol CapaSilan,
  • jeśli zależy Ci na utrzymaniu zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniu i formule przyjaznej środowisku – najlepszy będzie Caparol Sylitol Bio-Innenfarbe,
  • jeśli szukasz farby bez rozpuszczalników, plastyfikatorów i konserwantów – postaw na Caparol Indeko-Plus.
  Ceramiczna ściana? Owszem...

Malowanie ścian – niezbędne narzędzia

Ostatnia, ale równie ważna jak pozostałe kwestia, to dobór odpowiedniego narzędzia, którym nałożysz wybrane farby ścienne. W warunkach domowych najlepiej sprawdzą się wałki, a konkretnie:

  • z runem 9-12 mm – do pokrywania bardzo gładkich ścian z suchej zabudowy, najlepiej rozprowadzą farbę po powierzchni, nie zostawią smug i zacieków,
  • z runem 12-14 mm – najczęściej pasujący zakres, bo właściwy dla gładzi i istniejących powłok matowych na gładkich ścianach,
  • z runem 14-16 mm – lepiej sprawdzi się do malowania tapet tłoczonych czy wewnętrznego tynku cementowo-wapiennego,
  • z runem powyżej 16 mm – przeznaczone do powierzchni strukturalnych, silnie chropowatych.

Wałek powinien być dobrany do typu podłoża, ale też do rodzaju farby. Jeśli wybrałeś już odpowiedni produkt, zajrzyj do jego karty informacyjno-technicznej – być może znajdziesz tam wskazówkę co do tego, jakie narzędzie sprawdzi się najlepiej.

Można powiedzieć, że przygotowanie do malowania ścian zajmuje więcej czasu niż samo nakładanie farby. Wszystkie te czynności są jednak niezbędne, aby stworzyć trwałą powłokę, która przetrwa w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Dzięki temu następne malowanie będzie potrzebne dopiero wtedy, gdy znudzi Ci się poprzedni kolor!

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.