Strona główna » Zasady aranżacji wnętrz, czyli jak samemu zaprojektować mieszkanie

Zasady aranżacji wnętrz, czyli jak samemu zaprojektować mieszkanie

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Aranżacja nowoczesnego salonu

Każdy z nas choć raz w życiu musiał lub będzie musiał podjąć wiele decyzji dotyczących remontu i wystroju mieszkania. Wybór kolorów ścian, mebli czy tekstyliów może nam sprawić wiele kłopotów, zwłaszcza jeśli nie korzystamy z pomocy doświadczonego projektanta. Jak zatem zaprojektować mieszkanie by wyglądało ładnie, a jednocześnie było komfortowe i funkcjonalne?

Spis treści porady

Pierwszy krok — urządzanie

Dobrze widzisz. Jakiekolwiek zmiany w mieszkaniu, które będą wymagały zmiany koloru ścian, zaczynamy od urządzania mieszkania i odpowiedniego doboru koloru ścian do mebli. Większość z nas zaczyna na odwrót, najpierw wybierając kolor ścian. Dobór mebli do pomalowanej już ściany jest dużo trudniejszy, dlatego też zaczynamy od mebli i do nich dobieramy kolor ścian. Pamiętajmy również o tym, że w ciągu dnia zmienia się naświetlenie mieszkania, w związku z czym zmieni się również odcień koloru na pomalowanej ścianie.

Krok drugi — oświetlenie

Wiele osób skupia się na oświetleniu jednopunktowym. Tymczasem jest to ogromny błąd. Każde pomieszczenie powinno być w odpowiedni sposób doświetlone. Nie musi to być jedno źródło światła. Może być ich kilka w różnych miejscach pokoju. Najczęściej popełnianym błędem jest oświetlenie kuchni i łazienki, czyli tych pomieszczeń, które szczególnie wymagają od nas dobrego rozplanowania oświetlenia.

Nowoczesny salon
Nowoczesny salon

Krok trzeci — funkcjonalność

Zazwyczaj problem ten pojawia się podczas wyboru mebli spoczynkowych, jak sofy, kanapy czy krzesła w jadalni. Co z tego, że kupisz piękne i modne krzesła idealnie pasujące do twojego długiego stołu w jadalnie, jeśli ani domownicy, ani goście nie są w stanie dłużej na nich wysiedzieć? Jest to najczęściej popełniany błąd w domach i dużych mieszkaniach.

Pamiętaj też, by nie sugerować się zdjęciami z katalogów wnętrzarskich, gdzie wanna na środku sypialni będzie pięknie wyglądać, ale w życiu codziennym nie będzie zbyt funkcjonalnym meblem. Jeżeli chcesz, by wszystko ze sobą współgrało, pomóc ci może architekt wnętrz, który swoją wiedzą i doświadczeniem dobierze odpowiednie meble i tekstylia.

  Kolor ścian do zielonej kanapy

Krok czwarty — inspiruj się, ale nie kopiuj

Przeglądając prasę, w której masz ogromny wybór gotowych projektów wnętrz, możesz mieć problem z wyborem odpowiedniego dla siebie.

Zazwyczaj dlatego, że nie ma w gazetach projektu, który jest dostosowany do naszego trybu życia. Podobają ci się małe sofy w stylu glamour, ale w domu mieszka trójka dzieci, mąż i zwierzaki? Z pewnością wszyscy nie zmieszczą się na nich, aby obejrzeć ulubiony program telewizyjny w sobotni wieczór.

Krop piąty — mniej znaczy więcej

Doświadczony architekt wnętrz idealnie zaplanuje dostępną przestrzeń w pokoju. Często popełnianym błędem jest zapychanie niepotrzebnymi meblami wolnej przestrzeni. Warto jednak skupić się właśnie na wolnej przestrzeni, nie zagracając jej kolejnymi stolikami czy komodami. Zaplanujmy więc jakie meble są nam niezbędne do funkcjonowania i schowania ubrań. Puste płaszczyzny wcale nie są nudne i dają nam poczucie przestrzeni i dodatkowego miejsca do życia.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.