Strona główna » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wyborze farby do pokoju dziecka!

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wyborze farby do pokoju dziecka!

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
farba do pokoju dziecka

Planujesz odmalować pokój dziecięcy, ale nie wiesz, ani jaki produkt wybrać, ani na jaki kolor się zdecydować? Spokojnie, oferta farb dedykowanych do pokoju dziecka jest bardzo duża, a wśród nich, z pewnością znajdziesz taką, która spodoba się dziecku. Dowiedz się z naszego poradnika, jakie produkty będą bezpieczne i dobrze się sprawdzą!

Czy wiesz, że statystyczny Polak, to właśnie na wybór farby do pokoju dziecka spędza najwięcej czasu? Nie ma się co temu dziwić, bowiem to właśnie na bezpieczeństwie dzieci zależy nam najbardziej. W pomieszczeniach dziecięcych, chcemy zatem unikać stosowania niebezpiecznych środków, a także zastosować taką paletę kolorystyczną, która będzie działała na dziecko relaksująco.

Tak, czy inaczej, wybór odpowiedniej farby do pokoju dziecięcego może być trudny, a wśród rozmaitych puszek możemy faktycznie natrafić na takie produkty, których skład chemiczny nie do końca nas przekona. Jak wśród tak obszernej oferty wybrać tę najodpowiedniejszą farbę? W tym artykule znajdziesz sprawdzone farby na malowanie pokoju dziecka.

Farby do pokoju dziecka – przede wszystkim bezpieczne!

Podstawowa zasada wyboru farb do wnętrza dziecięcych polega na doborze produktów rozcieńczonych wodą, nie zaś rozpuszczalnikami. Do takich farb do pokoju dziecięcego należą chociażby produkty akrylowe, w których głównym spoiwem jest żywica akrylowa. Ten rodzaj farb należy do grupy produktów emulsyjnych. To znaczy, że nie wydzielają one szkodliwych dla dziecka substancji. Do bezpiecznych farb do pokoju dziecka, można także zaliczyć produkty winylowe, które zawierają polichlorek winylu, oraz lateksowe, które mają w swoim składzie kauczuk.

  Kolory do ciemnych mebli i jasnej kanapy

Zaletą farb z grupy emulsyjnych jest jednak nie tylko bezpieczne zastosowanie w dedykowanych dla dzieci wnętrzach. Przede wszystkim są to farby, które łatwo się rozprowadza, a także które stosunkowo dobrze kryją, a po położeniu na powierzchni, nie schną zbyt długo.

Do ogromnych zalet tego rodzaju produktów należy także fakt, że po zastosowaniu, tworzą one na powierzchni powłoki paroprzepuszczalne. To oznacza w praktyce tyle, że gdy w pomieszczeniu może być odnotowywana duża wilgotność to ściany absorbują parę wodną i oddają ją na zewnątrz. Mogą też kumulować nadmiar wilgoci w murze, a następnie oddawać ją z powrotem, gdy w pomieszczeniu zmniejszy się wilgotność.

To nie tajemnica, że takie oddziaływanie farb na wnętrze sprawia, że w pokoju dziecięcym tworzy się wręcz idealny mikroklimat, w którym powstawanie pleśni, czy też grzybów będzie utrudnione.

Czy wiesz, że? Choć farby emulsyjne uważane są za jedne z bezpieczniejszych produktów do odmalowywania pokoju dziecięcego, to w praktyce mogą wydzielać nieprzyjemny zapach? To dlatego po każdym malowaniu, wnętrze należy dokładnie wywietrzyć, albo… sięgnąć po specjalnie przygotowany produkt, który będzie pachniał jabłkiem, czy lawendą. Producenci dokładają bowiem wszelkich starań, by zadowolić nawet bardzo wybrednych klientów.

Farby do pokoju dziecięcego – zwracaj uwagę na normy bezpieczeństwa i praktyczność

Wybierając farby do malowania pokoju dziecka, sięgaj po produkty spełniające wymagania określone w tzw. normie zabawkowej PN-EN 71-3 oraz te, które mają minimalną zawartość lotnych związków organicznych (LZO).

To właśnie takie farby nie będą zawierały chemicznych rozcieńczalników ani innych szkodliwych substancji lotnych. Co ważne, mają także delikatniejszy zapach, a czasem są wręcz bezwonne. To jednak nie wszystko bo dobra farba do pokoju dziecka, powinna być przede wszystkim także odporna na szorowanie na mokro. Dzięki temu, nawet w pokoju małego artysty, mamy szansę pozbyć się plam powstałych podczas niezaplanowanego tworzenia arcydzieł. Wystarczy, że plamę przetrzemy ściereczką, by mieć pewność, że powłoka pozostanie w stanie nienaruszonym.

  Dekoracje na ścianach - wzory kwiatowe

Ciekawym pomysłem na aranżację przynajmniej jednej ze ścian dziecięcych, będzie pokrycie jej farbą magnetyczną lub inaczej tablicową. Taki produkt zapewnia stworzenie powłoki, po której dziecko może spokojnie malować kredą lub za pomocą magnesów naklejać tematyczne karteczki. W ten sposób w pokoju szybko powstanie mapa zadań, galeria obrazów lub innego rodzaju domowa wystawa prac uzdolnionego malucha.

Kolory w pokoju dziecka – o czym pamiętać?

Choć mogłoby się wydawać, że nasz maluch najlepiej będzie się czuł w pokoju pomalowanym białą farbą to nie jest to jednak jedyne, słuszne rozwiązanie na udaną aranżację. Pokój dziecięcy można spokojnie pomalować na różnorodne kolory z palety pasteli. Świetnie sprawdzi się tutaj wrzos, błękit lub brudny róż. Jeśli Twoje dziecko jest już przynajmniej dwulatkiem to pozwól mu ingerować w wybór farby. Być może samodzielnie zdecyduje lub wskaże, w otoczeniu których z kolorów poczuje się najlepiej. Na jednokolorowym tle możesz dokleić elementy dekoracyjne lub stworzyć je za pomocą gotowych szablonów malarskich.

Takie samodzielne dekorowanie ścian w pokoju nie jest trudne, a zabawa podczas przeprowadzania takich prac, z pewnością przyniesie mnóstwo radości i rodzicom i dzieciom!

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.