Strona główna » Dekoracje na ścianach – wzory kwiatowe

Dekoracje na ścianach – wzory kwiatowe

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Prosty sposób na szybka metamorfozę pokoju? Doskonałym pomysłem jest wykonanie dekoracji na ścianach – ściennych ornamentów. Szczególnie wzory kwiatowe, oparte na motywach roślinnych stworzą w mieszkaniu przyjazny klimat.

Kształty zwiewnych liści, rozkwitających kwiatów, ziół i traw doskonale pasują do każdego stylu aranżacji – zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego.

Najprostszym sposobem wykonania takich dekoracji jest malowanie wzorów z użyciem szablonu. Aby efekt końcowy był zgodny z naszymi oczekiwaniami, warto przestrzegać kilku prostych zasad.
1. Podłoże powinno być równe i czyste
2. Szablon musi idealnie przylegać do malowanej powierzchni (najlepiej przymocować go do ściany za pomocą taśmy malarskiej).
3. Najlepszym sposobem do malowania wzorów jest tzw. tepowanie. Polega ono na dotykaniu ściany punktowo specjalnie przygotowaną gąbką, pod kątem prostym do podłoża.
4. Konieczna jest dobra farba, która nie będzie podciekała pod szablon. Takim rodzajem farby jest np. Tikkurila Optiva Matt [5].

Wykonując kwiatowe ornamenty możemy wykorzystać mocne, kontrastowe kolory, przypominające stylistykę lat 60-tych, bądź wybrać delikatne barwy pastelowe. Oryginalny efekt osiągniemy stosując farby o perłowym, srebrzystym lub złotym połysku, jak np. Tikkurila Taika Pearl Paint.
Ciekawym pomysłem jest „przeskalowanie” motywów naturalnych i wykonanie florystycznego detalu w wersji wielokrotnie większej od oryginału.

Złote akcenty do jadalni
– zdjęcie powyżej
To dobry pomysł, by nadać jadalni wytworny charakter. Pamiętajmy jednak, by złote odcienie stosować w umiarze. Złoto najlepiej prezentuje się w otoczeniu stonowanych odcieni – warto więc dopasować meble białe czy beżowe, które mają prostą formę.

Wielobarwne liście – zdjęcie poniżej
Wymalowane z użyciem szablonów duże aplikacje warto zróżnicować kolorystycznie (zwłaszcza, gdy elementy wyposażenia wnętrza pozostają w stonowanych kolorach) – najlepiej jednak poruszać się w obrębie palety zbliżonych barw, by uniknąć aranżacyjnego chaosu. Taka dekoracja ściany pasuje szczególnie przy prostym drewnianym stole.

Kwiatowo w pokoju dziecka
– zdjęcie poniżej
Kwiatowe motywy na ścianie w energetyzującym pomarańczowym odcieniu to świetny pomysł na aranżację pokoju dziecięcego. Taki optymistyczny akcent pomoże z uśmiechem rozpocząć każdy dzień. Motyw dekoracyjny najlepiej wykonać tylko na jednej ścianie, a kolorem tła najbezpieczniej uczynić biel. Ornament nie „przytłoczy” wówczas całości aranżacji.

Naturalne ukojenie – kącik wypoczynkowy
– zdjęcie poniżej
Natura sprzyja wytchnieniu i wyciszeniu. Kącik wypoczynkowy warto zaaranżować w ciepłych kolorach ziemi. Dodatkowego uroku doda temu miejscu wymalowany na ścianie kwiecisty wzór. 

  Dodatki do mieszkania - egzotyka i piękne kolory

Farba Optiva Super Matt kosztuje od 36 zł/0,9 litra. Wydajnośc do 16 m2 z 1 litra przy jednokrotnym malowaniu
Farba Taika Pearl Paint w kolorze złotym kosztuje ok. 70 zł/0,225 litra. Wydajność ok. 6-8 m2/litr

Zdjęcia Tikkurila

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.