Strona główna » Amerykański styl w mieszkaniach, czyli kolory Home Sweet Home

Jakie kolory stosuje się w amerykańskich mieszkaniach? Jakie meble tworzą amerykański styl? Na ile tradycja stylu georgiańskiego wpłynęła na współczesny styl? Odpowiadają styliści amerykańskiej marki Benjamin Moore.

Ameryka to kraj kontrastów, multikulturowości, różnorodności. Nie należy jednak zapominać, że podwaliny pod amerykańską kulturę stworzyli słynący z przywiązania do tradycji Anglicy.
 
Angielskie korzenie
Przewodnik po amerykańskich trendach w aranżacji wnętrz należy rozpocząć od stylu georgiańskiego, który odcisnął trwałe piętno na wyglądzie domów w USA. Styl georgiański to kierunek architektoniczny, którego kolebką była Anglia. Rozwinął się on w okresie między 1714 a 1830 rokiem. Bardzo szybko znalazł naśladowców za oceanem i po dziś dzień jego charakterystyczne elementy dekoracyjne i rozwiązania architektoniczne są widoczne w amerykańskich domach. Z zewnątrz inspiracje georgiańskie rozpoznamy po elewacji wykonanej z czerwonej cegły lub kamienia, dużych kominach rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach domu oraz centralnie usytuowanych drzwiach z ozdobnym zwieńczeniem. Nie należy również zapomnieć o białej stolarce okiennej ze szprosami.
We wnętrzach jest funkcjonalny i czytelny rozkład pomieszczeń. Przy wejściu wysoki hol ze schodami, po jednej stronie salon, a po drugiej jadalnia i kuchnia. Na górze usytuowane są zazwyczaj sypialnie, pokoje gościnne oraz łazienki.
Amerykańskie domy utrzymane w stylu georgiańskim urządzane są eleganckimi rzeźbionymi meblami, a podłogę zdobi piękny parkiet z wiśni, orzecha albo mahoniu. Amerykanie nie boją się starych lub stylizowanych na stare dekoracji w postaci obrazów w złoconych ramach, orientalnych dywanów czy ozdobnych kandelabrów. Charakterystyczne są wysokie listwy przypodłogowe i przysufitowe oraz dekoracyjne sztukaterie na suficie. Mieszkania są wysokie, mają ponad 3 metry.

Multikulturowy eklektyzm
Bazę dla stylu amerykańskiego stanowi z reguły klimat georgiański, ale pojawiają się też inne wpływy kulturowe. Dzięki temu pod jednym dachem mogą spotkać się inspiracje azjatyckie, skandynawskie czy południowoamerykańskie. Wspólnym mianownikiem dla amerykańskich domów i mieszkań jest wygoda, funkcjonalność i przytulność. Dom ma służyć relaksowi i celebrowaniu życia rodzinnego, a dekoracje, kolory i dodatki budowaniu przyjaznej atmosfery.

  Wybieramy kolor - system NCS

Ameryka kocha kolory
Jedną z cech charakterystycznych stylu amerykańskiego jest odważne korzystanie z kolorów we wnętrzach. Amerykanie nie boją się mocnych, zdecydowanych odcieni. Poza bielą i uniwersalnymi kremami równie często sięgają po intensywny fiolet, granat czy zieleń.
Bardzo popularnym zabiegiem dekoracyjnym jest wyróżnienie przy pomocy mocnego koloru głównej ściany w salonie czy sypialni. Dlatego też Amerykanie lubia takie kolory, jakie pojawiły się w kolekcji kolorów „Color Stories®” marki Benjamin Moore.

www.benjaminmoore.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.