Strona główna » Wybieramy kolor – system NCS

Wybieramy kolor – system NCS

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Barwa jest wrażeniem. Mózg człowieka rozpoznaje ją, kiedy oko odbiera fale elektromagnetyczne z zakresu około 380 nm do 780 nm. Poszczególne długości fal odpowiadają konkretnym barwom. Człowiek jest w stanie rozróżnić do 10 milionów kolorów.

Co tworzy paletę barw? Trzy podstawowe barwy: czerwony, żółty i niebieski. Ich odpowiednie łączenie tworzy ogromną paletę barw.

Co wpływa na postrzeganie kolorów?
Jednym z czynników są właściwości spektralne powierzchni, czyli jej zdolność do odbijania poszczególnych długości fal światła, decydująca o absorpcji konkretnych kolorów.
Znaczenie ma również rodzaj oraz intensywność oświetlenia. Przedmioty wyglądają zupełnie inaczej, w zależności od tego czy pada na nie mocne światło czy też znajdują się w cieniu. Ważne tez czy jest to światło ciepłe czy chłodne – światło dzienne, światło żarowe, światło fluorescencyjne, światło diodowe.
Kierunek obserwacji ma również znaczenie, zwłaszcza w przypadku powierzchni błyszczących. Jeśli ściany lub meble sa matowe, nie ma to znaczenia.
Istotne są też jasność i kolor tła. Przedmiot znajdujący się na jasnym tle będzie wydawał się ciemniejszy niż taki sam umieszczony w ciemnym otoczeniu. Podobnie barwa zestawiona z inną, bardziej intensywną – będzie wydawała się bledsza niż przy chłodnym odcieniu.

Naturalny System Barw NCS
NCS to najpopularniejszy system klasyfikacji kolorów. Do innych klasyfikacji wizualnych możemy zaliczyć także DUN oraz Munsell. NCS opiera się na czterech barwach chromatycznych ułożonych na kole: żółtej, czerwonej, niebieskiej i zielonej oraz dwóch achromatycznych: białej i czarnej umieszczonych poza kołem.

Kolory podstawowe dzielą koło na cztery równe części, co 90 stopni. Dzięki temu z łatwością możemy określić udział procentowy barw podstawowych w pochodnych, np.Y90R oznacza, że składa się ona w 90% z czerwieni (R – red) i w 10% z żółci (Y – yelloow).

  Drabiny dla elektryków - jak wybrać bezpieczny i sprawdzony model?

Dobór koloru do pomieszczenia
Wybierając kolor wnętrz musimy brać pod uwagę oświetlenie. I tak, jeśli nie chcemy tworzyć zbyt dużego kontrastu kolorystycznego, pomieszczenia przechwytujące dużą ilość promieni słonecznych wymagać będą stonowanych barw. W pokojach z niewielką ilością światła dziennego można używać kolorów cieplejszych, ożywiających wnętrze. Istotny będzie także odpowiedni dobór sztucznego oświetlenia. Ciepłe światło ożywia barwy ciepłe, a zimne tłumi i nadaje im odcienia szarości. I odwrotnie, światło zimne wzmacnia barwy chłodne, a tłumi ciepłe. Ciemne i intensywne kolory wymagają mocnego światła. Zazwyczaj barwy ciemne stosujemy w pomieszczeniach używanych rzadko, głównie wieczorem.

Za pomocą kolorów możemy też modelować pomieszczenie, pamiętając, że barwy intensywniejsze wizualnie przybliżają nam przedmiot, natomiast jasne i chłodne – oddalają. Dlatego też w małych pokojach lepiej jest użyć pasteli i jaśniejszych odcieni, natomiast duże spokojnie możemy pomalować ciemnymi i intensywnymi kolorami.

Color PRO
Precyzyjny dobór barw umożliwia m.in. system Color PRO opracowany specjalnie dla produktów marek Sigma Coatings i Dekoral Professional. System obejmuje wiele wzorników barw, m. in.: Color PRO (680 kolorów), wzornik fasadowy Sigma Facade Selection (226 kolorów) oraz wzornik Sigma Color System C21.3 (1950 kolorów z wzornika NCS, 185 kolorów z palety RAL, a także 36 kolorów o połysku metalicznym Sigmulto Metalic). Z systemu Color PRO skorzystać można w ponad stu punktach w całym kraju.

zdjęcie Sigma

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.