Strona główna » Psychologia barw – jak działają na nas kolory

Psychologowie udowodnili, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie, dlatego tak ważny jest ich dobór.

Dzieje się tak dlatego, że widząc daną barwę, oko przesyła impuls nerwowy do mózgu, który z kolei stymuluje odpowiedni narząd do wywołania reakcji hormonalnej.

Kolor żółty

Pokój żółty – farby Dulux

I tak żółty pobudza do myślenia, inspiruje i pomaga panować nad emocjami oraz podejmować decyzje, a także wnosi radość i rozładowuje napięcie. U niektórych może jednak wywoływać irytację, nie powinny go stosować osoby niestabilne i wrażliwe na krytykę. więcej o kolorze żółtym

Kolor biały

Do działania pobudza także biały. Łagodzi też stres i daje poczucie swobody, dlatego chętnie otaczają się nim osoby dynamiczne. Jednocześnie może potęgować uczucie samotności i pustki.

Kolor różowy

Atmosferze relaksu sprzyja różowy, kolor osób pewnych siebie, lubiących ryzyko, ale też spragnionych miłości. Niewskazany dla niedojrzałych emocjonalnie, których może przygnębiać. Przykłady zastosowania różu w mieszkaniu

Kolor pomarańczowy i czerwony

Projekt kuchni połączonej z salonem – Fabryka nastroju

Pomarańczowy to kolor optymizmu, motywacji i kreatywności, ale może też wywoływać samotność i zagubienie.

Czerwony przeznaczony jest dla osób przemęczonych, spragnionych sukcesu, jest symbolem ciepła, miłości i odwagi. Wywołuje też gwałtowne reakcje – bunt, przekorę, namiętność i agresję, dlatego niewskazany jest dla choleryków.

Kolor niebieski

Niebieski jest najsilniejszym antyseptykiem, działa znieczulająco i przeciwzapalnie. Uspokaja, koi nerwy, wprowadza głęboki sen, sprzyja samodzielności, ale może też potęgować uczucie przygnębienia.

Fiolet

Fiolet łagodzi zmęczenie i stres. Niepolecany tym, którzy są samotni i mają niską samoocenę. Polecany zaś do sypialni

Zielony kolor

Zieleń daje poczucie bezpieczeństwa i uspokaja, a wręcz sprzyja lenistwu. Dlatego zaleca się go osobom nadmiernie aktywnym, potrzebującym wyciszenia. Więcej o działaniu zieleni

Szary blat Silestone Serena czarny blat Silestone Marquina

Czerń i brąz

Brąz to kolejna barwa natury, dająca bezpieczeństwo, jednak nie powinni jej używać ludzie zamknięci w sobie.

  Oświetlenie salonu

Czerń działa inspirująco, wspiera trwanie przy własnym zdaniu. Pomocny jednostkom niezależnym, opanowanym, pełniącym funkcje kierownicze. Może także sprzyjać alienacji.

Konsultacja i zdjęcie Sigma

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.