Okazuje się, że do kwestii domowych porządków najlepiej podejść w sposób systematyczny. Domowe sprzątanie zacznijmy od podłóg, mebli, dywanów i wykładzin.
Zarządzanie mieszkaniem polega m.in. na dokładnym zaplanowaniu domowych porządków. Na przykład odkurzanie jest w stanie oczyścić nasz dom nawet z 99 proc. brudu, pyłu i kurzu. Kluczem do sukcesu – tak jak w biznesie – jest dobre planowanie i zarządzanie. Tak uważa Martha Stewart…
Spis treści porady
Martha Stewart radzi jak zarządzać domowymi porządkami
Martha Stewart w swoim poradniku „Homekeeping Handbook: The Essential Guide to Caring for Everything in Your Home” radzi, by do kwestii utrzymania porządku w domu podejść w sposób zorganizowany, niemal biznesowy. Zarządzanie mieszkaniem może być podobne do kierowania firmą. Nie ma znaczenia czy to małe mieszkanie czy duży dom. Ważne, byśmy stworzyli miejsce przyjemne, ergonomicznie rozplanowane, czyste i wygodne.
Jedną z podstawowych zasad prac domowych jest: „z góry na dół”. Zanim uruchomimy odkurzacz, zajmijmy się pyłem i kurzem leżącym na meblach, półkach i bibelotach, używając do tego celu specjalnej miotełki, np. ze strusich piór lub materiałów syntetycznych.
Zanim zaczniesz odkurzanie
Chcąc, by sama czynność odkurzania przebiegała płynnie, bez zbędnych przerw na przestawianie mebli lub zabawek, należy zadbać o to, by front robót został odpowiednio przygotowany. Trzeba usunąć z drogi krzesła lub inne meble czy przedmioty, które mogą zasłaniać powierzchnie przeznaczone do odkurzenia. Warto poświęcić na tę czynność kilkanaście minut, by późniejsza praca była skuteczniejsza.
Kolejna ze złotych zasad Marthy Stewart głosi, że odkurzanie należy zaczynać wewnątrz każdego pomieszczenia i przemieszczać się w kierunku wyjścia, a nie na odwrót. Hol lub przedpokój lepiej sprzątać na końcu. Należy wykonywać dość długie i niezbyt szybkie ruchy po podłodze, by dać maszynie szansę na zebranie jak największej ilości zanieczyszczeń. W przypadku odkurzania wykładzin ważne jest, by przesuwać szczotkę w linii prostej, gdyż skręcanie może naruszyć strukturę włókien.
Skuteczne odkurzanie
Trzeba być uważnym. Przede wszystkim należy obserwować sprzątane powierzchnie i usuwać różnego rodzaju drobiazgi mogące zapchać rurę teleskopową lub uszkodzić silnik urządzenia, np. pinezki, szpilki, kawałki szkła, klocki, skrawki papieru. W przypadku problemów, również z plamami warto użyć odpowiedniego sprzętu do odkurzania na mokro, który da sobie z nimi radę np. odkurzacz piorący Karcher SE 4001 Special.
By odkurzacz nie tracił mocy i wydajności w przypadku odkurzania na sucho, nie czekajmy, aż worek napełni się po brzegi. Dobrze jest wymienić go, gdy jest zapełniony w ¾, a nawet w połowie. Często zdarza się, że konkretne urządzenie posiada w zestawie wiele dodatkowych akcesoriów. Sporo osób nie używa ich, sądząc, że są zbędne, więc zalegają później w szafach. Na rynku są jednak modele, w których akcesoria chowa się w specjalnych skrytkach na obudowie, co eliminuje bałagan w szafie. Warto poświęcić trochę czasu na lekturę instrukcji obsługi i dowiedzenie się, do czego służą rozmaite końcówki oraz ssawki, dzięki którym będziemy w stanie łatwiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
Systematyczne porządki
Oczywiście wcale nie musimy odkurzać co drugi dzień całego mieszkania, częstotliwość prac zależy od kilku czynników, np. od tego, na jakim obszarze domownicy przebywają najczęściej (w przedpokoju, holu, ciągach komunikacyjnych, miejscach w pobliżu wejść do pomieszczeń). Tam, gdzie ruch jest największy, najlepiej czyścić dywany rutynowo dwa razy w tygodniu. Dywany, wykładziny i drewniane podłogi znacznie dłużej zachowają czystość i świeżość jeżeli użyjemy opcji odkurzania ekstrakcyjnego. Polega ono na spryskaniu powierzchni środkiem czyszczącym, a następnie wessaniu go razem z rozpuszczonym brudem.
Domowe sposoby na trudne plamy
Głowa do góry, a mieszkanie będzie czystsze
Gdy głowa zaprzątnięta jest odkurzaniem podłóg, bardzo często zapominamy o tym, że należy spojrzeć nieco wyżej. Tymczasem odkurzacz może się przydać również do likwidacji pajęczyn w rogach sufitu i czyszczenia zasłon okiennych. Martha Stewart radzi też, by przynajmniej dwa razy w roku za pomocą specjalnej szczotki odkurzyć malowane ściany. Odkurzacza można też używać do eliminowania kurzu z mniej oczywistych miejsc, takich jak półki z książkami (musimy pamiętać o doborze optymalnej mocy ssącej i końcówki), materace, poduszki a nawet lustra.
Konsultacja i zdjęcia: Kärcher