Strona główna » Małe mieszkanie z antresolą

W małym mieszkaniu ważne jest maksymalne wykorzystanie powierzchni, ale także wysokości. Jeśli sufit jest wystarczająco wysoki, można zbudować antresolę, dzięki niej zyskujemy jedną „kondygnację”. Jaka wysokość pomieszczenia jest niezbędna do wykonania antresoli, jak powinna być skonstruowana, jaki zaprojektować układ, by najlepiej wykorzystać dostępną powierzchnię.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest na antresoli sypialnia. Nie warto ustawiać wtedy na niej łóżka. Wystarczy położenie odpowiedniego materaca. Sama antresola spełni bowiem rolę łóżka. Niskie stoliki – skrzynie ustawione obok materaca, pozwolą na odstawienie szklanki, odłożenie ksiązki. Na takiej antresoli nie postawimy też krzeseł ani foteli. Zabierają miejsce, a ich wysokość nie będzie komfortowa do siadania. Wystarczającym rozwiązaniem będą dobrze uszyte duże poduchy czy pufy. Antresola pełniąca funkcję sypialni powinna posiadać odpowiednie oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż oświetlenia wbudowanego w suficie (jeśli jest podwieszany) lub montaż kinkietów. Oświetlenie wiszące przy niskim suficie nie sprawdzi się, a stojące zabierze przestrzeń. Ważne, żeby zapewnić takie oświetlenie, które pozwoli na czytanie.

Antresola – biuro

Jeśli wysokość wnętrza nie pozwala na wykonanie antresoli-sypialni, można pokusić się o wykonanie takiej zabudowy wnętrza, która umożliwi stworzenie biura czy kącika na podwyższeniu. Budujemy wtedy szafę, komodę o odpowiednich wymiarach, na której możliwe jest ustawienie biurka i krzesła. Zabudowa powinna być wykonana w taki sposób, aby możliwe było poruszanie się po niej. Konieczne jest wzmocnienie zabudowy w taki sposób, aby udźwig całej konstrukcji wytrzymał ciężar człowieka i umeblowania. Zyskujemy wtedy przestrzeń magazynową, która znajduje się pod naszym biurem oraz miejsce biurowe, które ustawiamy jakby na szafie. Do umeblowania takiego rozwiązania wybieramy wtedy lekkie meble, które nie będą obciążały naszej zabudowy. Oczywiście ważnym elementem jest oświetlenie takiego kącika. Do pracy potrzebujemy bowiem mocniejszego światła. Warto zastanowić się wtedy nad oświetleniem na wysięgniku, którym łatwo manewrować. Dzięki temu w zależności od potrzeb możemy skierować światło na biurko, lub kiedy przebywamy na dole, na salon.

  Kolorowe naczynia i dodatki kuchenne

Podest
Jeżeli wysokość pomieszczeń nie pozwala na wykonanie ani sypialni ani biura, może możliwe będzie wykonanie podestu. Podniesienie poziomu podłogi już o wysokość jednej, czy dwu szuflad powoduje, że zyskujemy miejsce do przechowywania. Może zamiast ustawić zwykłe łóżko, lepiej zrobić zabudowę, w której pod materacem możliwe będzie wykonanie szafek lub szuflad. Podniesienie podłogi daje możliwość utworzenia na podeście jakby oddzielnego „pokoju”. Wydzielamy wtedy przestrzeń, na której możemy zaaranżować sypialnię, biuro czy pokój dzienny. Jednocześnie w podłodze ukrywamy liczne schowki, pozwalające na magazynowanie. Dzięki nim w mieszkaniu może byc mniej szaf czy komód.

Wejście na antresolę

O ile w przypadku podestu wejście jest proste i nie wymaga dodatkowych rozwiązań, o tyle w przypadku antresoli-sypialni czy biura potrzebne będzie już coś, co umożliwi wejście na nie. I tutaj możliwości jest wbrew pozorom bardzo dużo. Dla wysportowanych najprostszym rozwiązaniem będzie gruba lina, po której można się wspiąć. Jest jednak dosyć niewygodna przy wnoszeniu czegoś. Innym rozwiązaniem jest drabina. Ustawiona pionowo zajmuje najmniej miejsca, ale ustawiona pod kątem umożliwi łatwiejsze wniesienie przedmiotów na antresolę. Jeśli powierzchnia mieszkania pozwala na wykonanie schodów, schody „kacze”, z naprzemiennymi stopniami wydają się najsensowniejszym rozwiązaniem. Dzięki takiemu układowi stopni możemy wejść na górę, nawet coś niosąc, a jednocześnie nie martwimy się o zajęte miejsce na podłodze (takie schody zajmują mniej miejsca niż zwykłe). Pod schodami można także umieścić regał, szuflady czy szafę, co da dodatkowe miejsce na przechowywanie.

Tekst Cat Inside

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.