Strona główna » Sprawdzone sposoby na porządki w domu

Sprawdzone sposoby na porządki w domu

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
sprzątanie Velvet

Szukasz sprawdzonych, sprytnych i skutecznych sposób na mycie okien, pozbycie się plam na kanapie, domycie łazienki? Zobacz jakie sposoby mają nasi internauci, którzy brali udział w konkursie „Sprzątanie na błysk”.

Można używać środków chemicznych, ale można też skutecznie posprzątać mieszkanie domowymi sposobami. Wypróbowanymi, bez użycia chemii, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Mycie okien i mebli skórzanych

Do mycia okien stosuję łyżeczkę płynu do mycia naczyń na litr wody – zero smug. na koniec poleruję miękkim ręcznikiem papierowym. Do skórzanych mebli chusteczki nawilżone pampersa. Na pleśń w rogach ścian, na fugach i kaflach- najtańszy proszek do prania z niewielka ilością z wody.

Kamień i osad w umywalce i wannie

By pozbyć się kamienia osadzającego się najczęściej wokół odpływu w umywalce czy wannie można użyć octu – wystarczy nasączyć nim obficie wacik, przytknąć mocno do zabrudzonego miejsca i zostawić. Po jakimś czasie wystarczy przetrzeć szczoteczką. Ja często robię to rano – przy okazji porannej toalety moczę waciki układam i tak zostawiam. Po kilku godzinach wyrzucam waciki, przetrę i opłuczę.

Mycie kuchenki mikrofalowej

Kuchenkę mikrofalową należy czyścić regularnie, jednak zdarza się, że jej wnętrze jednak w którymś momencie jest brudne i zatłuszczone. Żeby łatwiej pozbyć się tłuszczu należy wstawić do niej miseczkę wody z pokrojoną cytryną i włączyć na 4 minuty.

Para z wody i cytryny rozmoczy tłuszcz zalegający na ściankach i spieczone resztki jedzenia, dzięki czemu łatwiej będzie ją wyczyścić przecierając ściereczką. Od czasu do czasu można stosować taką metodę także do pozbycia się z kuchenki nieprzyjemnego zapachu i na dodatek to nie jest czasochłonne 😉

  Jak w domowej łazience urządzić SPA?

Pachnąca szafa

Ładny zapach w szafkach z ubraniami, pościelą Oczywiście w obecnych czasach możemy kupić najróżniejsze rodzaje zapachów do szafek z ubraniami – żele, woreczki zapachowe, potpourri itp. Jednak takie „odświeżacze” możemy także wykonać sami, na dodatek mając pewność, że nie ma w nich chemii.

Ja stosuję do tego kamyczki do roślin – kerazmyt, wybrany olejek zapachowy naturalny i kawałki bawełny (można zużyć np. starą ścierkę). Kerazmyt skrapiamy olejkiem i taką jego garstkę wkładamy do woreczka i zawiązujemy sznureczkiem, ewentualnie możemy w ściereczkę po prostu zawinąć i obwiązać. Kerazmyt długo zachowuje wilgoć i powoli paruje dzięki czemu zapach utrzymuje się dość długo.

Ładny zapach z odkurzacza

By w naszym mieszkaniu ładnie pachniało można skropić olejkiem gąbeczkę przy wylocie powietrza z odkurzacza. Dzięki temu jednocześnie odkurzamy i napełniamy nasze wnętrza ładnym, świeżym zapachem.

Zapach w lodówce

Nieprzyjemny zapach w lodówce wspaniale neutralizuje kawa w ziarnach – wystarczy wysypać garstkę na spodeczek i co jakiś czas wymieniać.

Zdjęcia www.swiatvelvet.pl

Może Cię zainteresować: