Strona główna » Dlaczego nie możesz sprzedać swojego mieszkania – może warto zrobić home staging?

Dlaczego nie możesz sprzedać swojego mieszkania – może warto zrobić home staging?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Czy są uniwersalne sposoby na szybszą i korzystniejszą sprzedaż nieruchomości? Jak odpowiednio przygotować mieszkanie przed przyjściem klientów? Dlaczego nie możesz sprzedać mieszkania, a sąsiedzi obok sprzedali? Zobacz co na to home staging, czyli sztuka przygotowywania mieszkania na sprzedaż.

Od odpowiedniego przygotowania nieruchomości zależy nie tylko czas potrzebny na znalezienie nabywcy, ale i wymierne korzyści finansowe w postaci uzyskanej ceny. Nawet pozornie atrakcyjna nieruchomość w dogodnej lokalizacji, bez odpowiedniego zaaranżowania, nie zrobi na klientach takiego wrażenia, jakie by mogła, gdyby poddać ją profesjonalnemu home stagingowi.
Najlepszą home stagerką jest… Ann Maurice. To ikona Home stagingu, która swoją popularność zawdzięcza serialowi „House Doctor”, znanemu w Polsce pod tytułem „Zaklinacze wnętrz”.

Home staging czyli…

Home staging polega na przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży bądź wynajmu. Jego celem jest zainteresowanie jak największej liczby oglądających nieruchomość, a przez to przyspieszenie sprzedaży lub wynajmu za możliwie najwyższą cenę. „Osobę zajmująca się tą profesją określa się home stagerem i jej zadaniem jest umiejętne wyeksponowanie mocnych stron mieszkania lub domu, przy jednoczesnym przeniesieniu na drugi plan wszystkiego tego, co mogłoby zniechęcić do zakupu potencjalnego nabywcę.“ – stwierdza Alina Lukoszek ze szkoły Educoncept. Jednym z kluczowych założeń home stagingu jest zaangażowanie relatywnie niewielkich środków finansowych w przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Profesjonalnie zaprezentowane nieruchomości znajdują nabywców szybciej i przeciętnie w cenie wyższej o 10-15 % niż oferty konkurencyjne.

Jakie błędy najczęściej popełniają sprzedający mieszkanie?

– zapominają o generalnym posprzątaniu każdego pomieszczenia
– sądzą, że mieszkanie powinno wyglądać jak co dzień, by było w nim „zwyczajnie”
– nie dbają o przygotowanie nieruchomości do sprzedaży pod względem estetycznym
– jeśli już np. malują ściany, by były czyste i odświeżone, to wybierają specyficzne kolory, które tylko im się podobają – pomarańczowy, ostra zieleń, czerwień.
– zapominają bardzo dobrze wywietrzyć mieszkanie przed przyjściem klientów

  Czy to dobry moment na kupno mieszkania?

Jak zrobić dobre wrażenie i szybko sprzedać mieszkanie?

– posprzątać, włącznie z myciem okien
– schować wszelkie niepotrzebne przedmioty i ubrania
– zainwestować nieco pieniędzy w odświeżenie mieszkania (malowanie ścian, dokupienie tkanin)
– szczególnie zadbać o czystość w łazience i wc
– jeśli w domu mieszkają palacze – uprać firany, zasłony, dywany
– jeśli są zwierzęta, zadbać by były czyste, a wokół ich posłań, klatek dokładnie posprzątać
– umawiać się na oglądanie mieszkania wtedy, gdy jest najlepsze światło dzienne
– jeżeli przyjmujemy klientów wieczorem, zadbajmy o dobre oświetlenie – półmrok może budzić podejrzenia, że ukrywamy jakies wady mieszkania
– przed przyjściem klientów nie smażmy czosnkowanych kotletów czy ryby. Raczej upieczmy pachnące ciasto, by umilić spotkanie aromatem
– cicha muzyka w tle stworzy miły klimat, w przeciwieństwie do głośno grającego telewizora
Przykłady mieszkań przed i po aranżacji do sprzedaży poniżej. Zdjęcia Educoncept

Kursy Home stagingu na licencji „Ann Maurice House Doctor” są organizowane przez Educoncept – Instytutu Edukacji i Kreatywności. Więcej na www.educoncept.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.