Strona główna » Designerskie fotele mogą być praktyczne!

Designerskie fotele mogą być praktyczne!

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Designerskie fotele

Ostatnich kilka lat doprowadziło do tego, że słowo „designerskie” stało się synonimem dla „udziwnionych”, ale na pewno niezbyt praktycznych mebli. Dziś jednak na rynku dostępne są designerskie fotele, które robią to, czym design miał się zajmować: łączą funkcję z estetyką.

Designerskie fotele bez parcia na nowoczesność

Podstawowym problemem designerskich mebli było to, że ich projektanci skupiali wszystkie wysiłki na zapewnieniu atrakcyjnego, przyciągającego wzrok wyglądu. A że w konsekwencji powstawały twory bezużyteczne? No trudno. Dziś jednak designerskie fotele dobrych marek są projektowane naprawdę z głową. Wiele z nich, choć widać w ich estetyce rękę ambitnego projektanta, nie jest krzykliwie nowoczesnych. Bardzo często mamy do czynienia z meblami, które stanowią raczej twórcze rozwinięcie klasycznych projektów. I to ma konkretne konsekwencje, jeśli chodzi o to, jaka zmienia się rola fotela w aranżacji wnętrza. Przestaje on bowiem być po prostu meblem wypoczynkowym.

Jakie jest miejsce designerskiego fotela w aranżacji wnętrza?

Większość nowoczesnych aranżacji jest może nie tyle minimalistyczna, ile na pewno kolorystycznie oszczędna. Tymczasem wiele foteli od najlepszych designerów wykonywanych jest w żywych wersjach kolorystycznych. Ich obicia szyte są z efektownych tkanin w intensywnych barwach, co sprawia, że postawienie nawet jednego takiego fotela całkowicie zmienia prezentację wnętrza. Także dość rozbudowana zwykle forma stanowi ciekawy kontrast w stosunku do dominujących w nowoczesnych wnętrzach prostych brył bazujących raczej na minimalistycznych projektach.

Czy to jednak oznacza, że na tego typu fotele nie ma już miejsca w aranżacjach klasycznych albo tych najpopularniejszych, które nie mają nawet własnej nazwy, ponieważ po prostu stanowią połączenie różnych elementów? Otóż wcale nie. Zgoda – często trzeba będzie zrezygnować z tych foteli, które zostały obite najbardziej wyrazistymi tkaninami, ale w katalogu dobrych producentów zwykle znajdują się też nieco bardziej ograniczone w formie i obite na przykład szarą tkaniną modele.

  Mieszkanie w pastelach - kobiecy apartament

W zależności od tego, jaki model wybrać, będzie się on świetnie prezentował w salonie czy gabinecie, ale asymetryczne designerskie fotele dziś stawia się czasem nawet w przestronnych, nowoczesnych przedsionkach. Poza tym zajmują też miejsce w prywatnych klinikach lekarskich czy w poczekalni u notariusza. Prawda jest taka, że pod względem estetycznym nie ma tu ograniczeń, natomiast przemyślana funkcjonalność i wykonanie z materiałów najwyższej jakości jeszcze przyczyniają się do zwiększenia wszechstronności.

O czym pamiętać przy wyborze takiego fotela?

Tak naprawdę rada jest tylko jedna: przejrzeć cały katalog. U dobrego producenta wszystkie fotele będą wykonane perfekcyjnie, ale ich kolorystyka, fason czy choćby wymiary mogą decydować o tym, że mebel, który w jednym wnętrzu prezentuje się znakomicie, do innego zupełnie nie pasuje. A jeśli chodzi o ceny – często te prawdziwie designerskie fotele są i tak tańsze o tych, które są po prostu efekciarskie.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.